گل لاله (گل زیبای مشرق زمین)

گل لاله هر ساله در ایران از ماه اسفند تا اوایل اردیبهشت، با رنگ‌های زیبایش چشم‌های ما را نوازش می‌دهد.
گل لاله از خانواده ی سوسن‌ها است و با تنوعی رنگی زیاد وجود دارد طوری که می‌توانید باغچه تان را با رنگ‌های مختلف آن طراحی و نقاشی کنید. لاله ی وحشی یا اصلاح نژاد نشده گل‌های کوچک قرمز و نارنجی دارد اما امروزه نژادهای اصلاح شده اندازه درشت تر و رنگ‌ها و شکل‌های بیشتری دارند و بسیار زیبا و چشم نواز هستند.
زادگاه این گل ایران است. لاله را از ایران به ترکیه برده بردند و از آن جا به اروپا و سراسر جهان تکثیر شد.
ریشه ی اسم آن در زبان انگلیسی یعنی (TULIP) به دلیل شباهت ظاهری گل لاله با کلاه قرمز عمامه‌ای ترک‌ها هست. هنگامی که این گل با ارزش به هلند رسید، توجه بسیاری از مردم را به خودش جلب کرد تا جایی که پدیده ای به نام جنون لاله در هلند به وجود آمد. لاله در هلند به وفور کشت و اصلاح نژاد شد و لاله هلندی نام گرفت.
این گل زیبا و درخشان، در نخستین روزهای بهار ظاهر می‌شود و مانند سنبل و سایر گلهای بهاری این فصل را باطراوت و سبز می‌کند. البته ممکن است زمان رشد و شکوفه دادن این گیاه کمی فرق کند. این موضوع به میزان سردی و بارش برف زمستان قبل بستگی دارد. مثلا بارش برف شکوفه دادن لاله را جلو می‌اندازد. چون در زیر برف، زمین گرم می‌ماند و شرایط برای رشد پیاز لاله مساعد است. اما لاله به عنوان بهترین گل بهاری شناخته می‌شود.

جنون یا تب لاله

در قرن  هفدهم میلادی قیمت پیاز لاله درهلند و در مدت کم تر از یک سال آنقدر بالا رفت که پدیده ی (جنون لاله) در میان مردم به وجود آمد. به سرعت در بین مردم محبوب شد و به جایگاه خاصی در صنعت مد و پوشاک هلند رسید! در آن زمان اگر می‌خواستید یک پیاز لاله بخرید، باید چیزی حدود ۴۴۰۰۰ دلار بابت آن پرداخت می‌کردید!
در آن زمان تقریبا تمام هلندی ها به تجارت پیاز لاله هلندی با سایر کشور ها رو آوردند و خیلی ها در این راه ثروتمند شدند. آن ها فکر می‌کردند که افزایش قیمت لاله تا ابد ادامه خواهد داشت اما قیمت لاله آنقدر بالا رفت که دیگر هیچ کس نتوانست آن ها را بخرد و بالاخره قیمت آن به طور ناگهانی سقوط کرد و بسیاری از هلندی‌ها ورشکست شدند. خیلی شبیه به همین داستان در میان دلال‌های گل ایران در پایان سال در حال شکل گرفتن می‌باشد، به قدری قیمت را بالا می‌برند تا منفعت بیشتری ببرند، غاقل از اینکه تعداد خریداران گل روز به روز کمتر خواهد شد! و در بلند مدت این بازی یک بازنده بیشتر ندارد که همان دلالان سودجو می‌باشند.

امروزه این گل زیبا با قیمت مناسب در دو گونه لاله هلندی و گل لاله ایرانی در دسترس ما هست و می‌توانیم لاله را به صورت شاخه بریده، دسته گل یا گلدانی تهیه کنیم. اما چطور می‌توانیم عمر گل های لاله ی شاخه بریده یا بدون پیاز را در آب طولانی تر کنیم؟

تاریخچه

نام لاتین لاله Tulipa است. این نام برگرفته از کلمه Turban به معنی دستار و یا سربند است. در واقع آنها گل لاله را شبیه به یک سربند می‌دیدند! در قرن شانزدهم، لاله در ترکیه بسیار محبوب شد؛ در همان زمان بود که مردهای ترکیه در پوشش خود از سربند و عمامه استفاده می‌کردند.
وقتی لاله به هلند برده شد، در مدت زمان کوتاهی به محبوبیت رسید. تا جایی که در نقاشی‌های آن دوره بارها تصویر لاله را شاهد هستیم.

انواع

لاله انواع مختلفی دارد. گل لاله می‌تواند تکی، دوتایی، پیچ خورده، صاف و یا ترومپتی شکل روی ساقه قرار گرفته باشد. لاله وحشی معمولا از سایر انواع لاله کوتاه‌تر است؛ اما مقاومت بیشتری نسبت به لاله‌های پیوندی دارد. به دلیل قد کوتاه‌تر، این نوع لاله برای سنگفرش کردن باغچه مناسب‌تر است.

روش نگهداری از گل لاله هلندی

عمرگل لاله شاخه بریده در آب حدود ۵ تا ۱۰ روز است اما اگر می خواهید گل تان مدت زیادی در آب زنده بماند، موقع خرید، لاله های کاملا غنچه را انتخاب کنید که هنوز سبز رنگ و گلبرگ ها بیرون نشکفته اند.

بعد از خرید گل ها و در فاصله ی رسیدن به خانه، آن ها را در دستمال یا روزنامه ی مرطوب بپیچید چون گل ها نباید در مدت طولانی بدون آب بمانند.

انتهای ساقه ی گل ها را قبل از گذاشتن در آب و به اندازه ی حدود نیم سانتی متر به صورت مورب ببرید و برگ های اضافه ی آن را هم بچینید. یادتان باشد هر روز انتهای ساقه ها را ببرید و آب گلدان را به طور کامل عوض کنید.

برگ های را تاجایی که در آب فرو می رود از ساقه جدا کنید

گلدان مناسب ارتفاع گل لاله انتخاب کنید،بهتر است ارتفاع گلدان بیشتراز نصف بلندی ساقه ها باشد تا گل ها به اطراف خم نشوند. خم شدن گل ها باعث پرمردگی زودترآن ها می شود اما اگر دوست دارید گل ها به اطراف خم شوند، می توانید از تنگ ماهی به عنوان گلدان استفاده کنید و گل ها را دور تا دور به صورت مورب بچینید. اما عمر گل شما کوتاه تر خواهد شد.

گلدان را قبل از استفاده، با آب گرم و مایع تمیزکننده بشویید و خشک کنید تا اثر آلودگی و باکتری در آن باقی نماند.

سه چهارم گلدان را با آب تازه، تمیز و سرد پر کنید و ساقه های لاله را با فاصله از یکدیگر در گلدان بگذارید. آب داغ عمر گل لاله را بسیار کوتاه می کند.

ساقه ها را به صورت عمودی در گلدان و مرتب و کنار هم قرار دهید از قرار دادن ساقه ها با زاویه تا جای امکان بپرهیزید.

بهتر است گلدان را در جای دارای نور بگذارید چون گل لاله در آب هم رشد خواهد کرد و ساقه ی آن بلندتر می شود اما دقت کنید که گل ها دور از گرما و تابش مستقیم آفتاب و وسایل گرمایشی باشند.

غذای گل می توان گل‌های شما را ماندگار تر کند. غذای گل به صورت پودری و مایع در بازار موجود می باشد می‌تواند در خانه غذای گل (فلاورفود) هم درست کنید. برای طولانی تر شدن عمر لاله ها، توصیه می‌کنیم که غذای گل به آب اضافه کنید. اضافه کردن چند قطره آبلیمو یا یک حبه قند هم خوب است اما غذای گل بهترین نتیجه و بیش ترین ماندگاری گل‌ها را با خودش دارد.

گل لاله آب زیادی را در ساقه های خود می کشد و به آب زیادی نیاز دارد به محض کم شدن آب گلدان به آن آب اضافه کنید تا گل شما پژمرده نشود.

گل لاله با گل‌هایی از خانواده نرگس رابطه خوبی ندارد پس گل‌های نرگس را با گل لاله یکجا قرار ندهید تا گل های لاله شما پژمرده نشود.

 

معرفی گل لاله

 

معانی رنگ‌های مختلف گل لاله

لاله ها مانند بسیاری از  گل‌ها، رنگ‌های مختلفش معانی خاص خود را دارند. بعضی از این معانی در گذر زمان تغییر کرده‌اند، اما اینها رایج‌ترین معانی هستند :

لاله های قرمز وقتی که معنی عشق در میان باشد، در برابر گل رز برنده میدان هستند.

گل لاله زرد به معنی شادی و افکار شاد هست.

لاله های سفید معنی با ارزش بودن طرف مقابل و عرض پوزش رامی دهد.

لاله های بنفش معنی وفادار بودن را می دهد.

گل های لاله صورتی به معنی آرامش و مناسب تر برای هدیه برای خانواده و دوستان هستند.

پرورش لاله در باغچه یا گلدان

لاله‌های شاخه بریده به اندازه ی چند روز دوام دارند اما اگر گل های لاله را در باغچه یا در گلدان بکارید، می‌توانید هرسال و به مدت بیش تری (حدود سه هفته) از زیبایی آن استفاده کنید.

گل لاله از گل‌های پیازدار است و باید پیاز آن را در فصل پاییز (ماه های آبان و آذر) از گلفروشی ها بخرید و در خاک بکارید تا در فصل بهار به گل بنشیند. این گل در جایی رشد می کند که بهارهای معتدل داشته باشد.

در هنگام خرید پیازها دقت کنید که ظاهرشان  کاملا سالم و بدون لک باشند.

محل مناسب کاشتن پیاز لاله جایی است که آفتاب صبحگاهی و سایه ی طولانی عصرگاهی داشته باشد.

خاک آن باید دارای مواد مغذی و از نظر اسیدی بودن خنثی باشد و رطوبت را به اندازه ی متوسط در خود نگه دارد.

پیازها را در عمقی تقریبا سه برابر اندازه ی خود پیاز بکارید و بعد از کاشتن، خاک روی آن را خوب فشار دهید و آبیاری کنید. اگر در منطقه ی شما بارش مداوم برف و باران وجود دارد، نیازی به آبیاری نیست اما اگر بارندگی وجود ندارد، خاک را تا قبل از یخ زدن زمین و سردشدن هوا، هفته ای یک بار آبیاری کنید.

با شروع فصل بهار، بوته های لاله از زمین بیرون می آیند و شروع به گل دادن می کنند. در این زمان هفته ای دوبار به آن آب دهید. هم چنین، این زمان فصل خوبی برای کوددهی است.

گل لاله معمولا سه گلبرگ دارد و از هر بوته، یک یا دو گل بیرون می آید. هر پیاز لاله یک بار در سال گل می دهد. بعد از خشک شدن گل ها، برگ های سبز لاله را باقی بگذارید تا زمانی که زرد شوند و بریزند چون پیاز لاله برای زنده ماندن و تغذیه به برگ هایش نیاز دارد. بعد از از بین رفتن گل و برگ، پیازها را به آرامی و با دقت از خاک در آورید و در جعبه چوبی و در جای خشک، خنک و تاریک نگه داری کنید تا پاییز سال بعد دوباره آن را بکارید.

موارد مصرف

علاوه بر کاربرد در گل آرایی، لاله کاربرد پزشکی هم دارد. از آن در داروهای درمان سرماخوردگی، سرفه، سردردهای سینوسی و درمان تب یونجه استفاده می‌شود.

معطر بودن

انواعی از لاله معطر هستند و عطری تند و دلپذیر دارند. معمولا لاله قرمز و یا نارنجی معطر است.

با این روش می‌توانید هرسال فصل بهار و عید نوروز، گل‌های رنگارنگ لاله را در خانه تان داشته باشید و از زیبایی اش لذت ببرید.

 1. علت پژمرده شدن گل لاله چیست؟

  نکته‌ای که باید در مورد پژمرده شدن گل لاله بدانید، چگونگی چرخه زندگی اوست. پژمرده شدن بخشی از چرخه رشد لاله است. لاله در بهار شکوفه می‌دهد و کمی بعد از آن نیز این شکوفه‌ها از بین می‌روند. به محض رخ دادن مرگ موقتی، گیاه پژمرده شده و مواد مغذی مجدد به پیاز بر می‌گردند و در آنجا برای بهار بعدی ذخیره می‌شوند. این پروسه با زرد شدن برگها همراه است. هرگز این برگها را تا زمانی که کاملا قهوه‌ای نشده‌اند از گیاه جدا نکنید.
  علت دیگر پژمرده شدن لاله، عوامل محیطی است. زه کشی نامناسب و آبیاری بیش از حد سبب ابتلای گیاه به بیماری‌های قارچی شده و در نهایت گیاه را دچار پژمردگی می‌کند. گلدانی دارای حفرات زه‌کشی متعدد برای این گل انتخاب کنید و فقط گیاه را درصورت خشک بودن خاک آبیاری کنید. نور مستقیم خورشید هم می‌تواند سبب پژمرده شدن لاله شود. به طور کلی به خاطر داشته باشید که لاله در مناطق سرد، تحت نور مستقیم؛ و در مناطق گرم در سایه نسبی رشد خوبی دارد.

 2. روش نگهداری گل لاله چگونه است؟

  تمام انواع لاله، به نور کامل خورشید نیاز دارند. برای لاله از خاکی با زه‌کشی مناسب و دارای PH خنثی استفاده کنید. ترکیب کردن کمپوست با خاک، علاوه بر افزایش تخلخل نیاز پیاز لاله به عناصر ضروری را هم تامین می‌کند.
  هر زمان که احساس کردید خاک گلدان خشک شده است، می‌توانید لاله را آبیاری کنید. اگر لاله در باغچه کاشته شده است و بارندگی نیز هر هفته یا یک هفته در میان صورت می‌گیرد، دیگر نیازی نیست شما هم لاله را آبیاری کنید.
  فقط هنگام کاشت و بعد از آن در فصل بهار به لاله کود بدهید. به جز این ایام، لاله به کود احتیاجی ندارد. کمپوست، پودر استخوان و کود گرانوله برای لاله مناسب هستند.
  لاله بومی مناطق خشک اروپای مرکزی و بخش شرقی آسیاست، بنابراین هرچه بتوانید شرایط محیطی را برای آن شبیه تر به این مکان‌ها فراهم کنید، لاله عمر بیشتری خواهد داشت.

 3. گل لاله چگونه تکثیر می‌شود؟

  اگرچه لاله از طریق کاشت دانه نیز تکثیر می‌شود، اما رایج‌ترین و بهینه‌ترین راه برای تکثیر لاله تقسیم کردن پیاز اصلی است. برای این کار باید پیاز لاله را بلند کنید و پیازچه‌های کوچکی را که به پیاز مادر متصل هستند، از آن جدا کنید. این کار باید در فصل پاییز انجام شود، یعنی زمان معمول برای کاشت پیاز لاله.
  پیاز را از گلدان خارج کنید و به کمک یک بیلچه باغبانی، خاک های چسبیده به پیاز را به خوبی پاک کنید. سپس پیازهای کوچک به پیاز اصلی را با دقت جدا کنید، باید آنها را محکم بشکنید.
  بخشهای جدا شده را به خوبی بررسی کنید و هر قسمتی را که به نظر نرم و دفرمه می‌آمد از آن جدا کنید. در نهایت پیازهای جدا شده و پیاز مادر را در عمقی ۳ برابر اندازه پیاز، مجدد بکارید. نوک پیاز باید رو به بالا باشد.
  در سالهای اول، لاله‌های جوان فقط برگ تولید خواهند کرد. اما تقریبا در سال سوم، می‌توانید منتظر شکوفه‌های لاله باشید.

 4. کاشت پیاز لاله در آب چگونه است؟

  قبل از اینکه کاشت پیاز لاله را در آب آغاز کنید، باید آن را حدود ۱۲ الی ۱۵ هفته در یک کیسه کاغذی گذاشته و در فریزر بگذارید.
  به کمی سنگ و یا مکعبهای شیشه‌ای برای پر کردن انتهای گلدان نیاز دارید.
  حدود ۵ سانتی متر، سنگ/شیشه بریزید وسپس پیاز را دقیقا روی آن قرار دهید. نوک پیاز باید به سمت بالا قرار بگیرد. این کار به این جهت انجام می‌شود که سنگها خود پیاز را خارج از آب نگه دارند، در عین اینکه رطوبت را به آن منتقل می‌کنند.
  اکنون در گلدان آب بریزید، تا جایی که فقط ۳ سانتی متر از پایین پیاز را بپوشاند.
  سپس گلدان را برای مدت ۴ الی ۶ هفته به مکانی خنک و تاریک منتقل کنید.
  هر هفته آب گلدان را عوض کنید و منتظر نشانه‌های جوانه زدن باشید.
  بعد از چند ماه، می‌توانید پیاز جوانه زده را به مکانی روشن ببرید و آن را پرورش دهید. نزدیکی یک پنجره نورگیر برای آن مناسب است، چون نور سبب تشویق پیاز برای تولید شکوفه می‌شود.

 5. خواص گل لاله چیست؟

  گل لاله در صنایع بهداشتی و آرایشی بسیار پرکاربرد است. محصولات بهداشتی که با عصاره لاله تهیه می‌شوند، برای پوست‌های خشک و حساس بسیار مناسبند. از گل لاله در تولید کرم‌، لوسیون، روغن و عطر استفاده می‌شود.
  لاله درمانی عالی برای سرفه، سرماخوردگی، دردهای سینوسی، تب یونجه و سردرد است.
  لاله همچنین ریسک ابتلا به سرطان را نیز کاهش می‌دهد و در ضدعفونی کننده‌ها نیز استفاده می‌شود.
  این گل به عنوان یکی از موثرترین ضمادها در درمان گزیدگی توسط حشرات، نیش زنبور، سوختگی، خارش و حساسیت پوستی شناخته می‌شود.
  ۲ الی ۴ گل لاله را در آب داغ بیندازید. یک حوله تمیز را در ظرف فرو کرده و گلبرگها را در آن بریزید. سپس حوله را لوله کنید تا گلبرگها له شوند، گلهای له شده را روی پوست آسیب دیده خود بگذارید و تاثیر سریع و ضد التهابی آن را به چشم ببینید. گلها را با حوله داغ برای ۱۰ دقیقه در محل جراحت نگه دارید.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید