ارسال بین المللی
خرید گل ارکیده + نحوه نگهداری از آن و انواع گل ارکیده + عکس

گل ارکیده + نحوه نگهداری از آن و انواع گل ارکیده + عکس

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

گل ارکیده، یکی از محبوب ترین و زیباترین گل هایی است که در مراسمات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. زیبایی، رایحه خوب و تنوع در رنگ سه ویژگی اصلی هستند که در این گل وجود دارد. ارکیده مخصوصا در بین مردم کشور ما از محبوبیت بسیار زیادی برخودار است. دریافت هدیه در قالب گل های ارکیده، می تواند حس فوق العاده ای را به شخص مورد نظر انتقال دهد.

به طور کلی در تمام تاریخ گل ها راه عالی برای انتقال احساسات و همچنین هدیه دادن به افراد مختلف محسوب شده اند. اما برخی از گل ها در بین دیگر گل ها گزینه کامل تری از لحاظ زیبایی و دیگر ویژگی ها محسوب می شوند؛ البته که هر گل زیبایی خاص خود را دارد؛ اما از کامل بودن گونه های مختلف گل ارکیده نمی توان گذشت.

اگر دقت کرده باشید، گل های ارکیده را در مراسمات مختلفی استفاده می کنند. در واقع این گل یک نوع گل چند کاربردی است. همچنین این گل صرفا جنبه هدیه دادن ندارد؛ شما می توانید آن را برای کاشتن در محیط های کوچک یا بزرگ هم استفاده کنید. هدف شما هر چه که باشد، ما در ادامه سعی دارید شما را با اطلاعات جامعی از این نظر آشنا کنیم. با گلمون همراه باشید.

گل ارکیده چیست؟

گل ارکیده یکی از متنوع‌ترین گل های دنیاست و حدود 25000 گونه رسمی آن وجود دارد. این گل با طول عمر بسیار بالا تا 100 سال شناخته شده است و می تواند در هر هوایی رشد کند. ریشه و پیاز این گل از نوع ریزوم است و به دلیل زیبایی و شکوفایی خاص خود، به عنوان گل ملی کشور کلمبیا شناخته شده است.

بیشترین گونه های ارکیده در آمریکای جنوبی وجود دارد و این گل با رنگ های مختلف خود، می تواند به عنوان یکی از گل های پرطرفدار در بسیاری از مناسبت ها به کار رود. همچنین، گل ارکیده با تنوع رنگ های آن، می تواند به عنوان هدیه ای زیبا و مناسب در مناسبت های مختلف مانند عروسی، تولد، ولنتاین، روز مادر، روز پدر و روز بزرگداشت زنان اهدا شود.

ارکیده با شکل و طرح خاص خود، به عنوان یکی از گل های زینتی محبوب شناخته شده است. این گل با شکل و رنگ های مختلف خود، می تواند به عنوان یکی از هدایای خاص و منحصر به فرد در بسیاری از مناسبت ها به کار رود. با توجه به ویژگی های خاص گل ارکیده، می تواند به عنوان یکی از گل های زینتی و مناسب در بسیاری از مناسبت ها به کار رود و به عنوان یک هدیه زیبا و مناسب برای عزیزان مورد استفاده قرار گیرد.

تاریخچه گل ارکیده

تاریخچه گل ارکیده

گل ارکیده یکی از گیاهان بیسار زیبای محبوب در سراسر جهان است که به عنوان یک نماد زیبایی و طبیعت در محیط های شهری و عمومی استفاده می شود. اما تاریخچه این گل به دوران باستان بازمی‌گردد، زیرا واژه  “Orkhis” که به معنی “توپ یا بال” است، از زبان یونانی گرفته شده است و در این زبان به گل ارکیده اطلاق می شود.

این گل در تمدن های باستانی مختلف، به عنوان نمادی از قدرت باروری و جنسیت تلقی می شد. یونانیان اعتقاد داشتند که مصرف این گل، قدرت جنسی را در مردان افزایش می دهد. همچنین، بعضی از قبایل بومی آمریکای شمالی، باور داشتند که مصرف این گل، می تواند به تعیین جنسیت فرزند کمک کند.

در دوران ویکتوریا، گل ارکیده به دلیل کمیابی و زیبایی خاص خود، به عنوان یک نماد ارزشمند و وسیله ای با ارزش نگهداری می شد. برای این منظور، بسیاری از افراد ثروتمند، گلدان هایی را با این گل پر می کردند و آن را در خانه های خود نگه می داشتند.

امروزه، ارکیده به عنوان یک نماد زیبایی، شکوفایی و طبیعت در محیط های مختلف استفاده می شود. همچنین، به عنوان نماد قدرت جنسی و باروری، همچنان مورد توجه قرار دارد. با رشد پایدار و طول عمر طولانی، این گل نماد حیات ماندگار و وفاداری است. همچنین، به عنوان نماد انرژی الهی و مثبت اندیشی نیز شناخته می شود.

ارکیده با شکل های متفاوت و رنگ های زیبا، جذابیت و زیبایی خاصی به محیط های پیرامون خود می بخشد. از خصوصیات دیگر این گل، وفاداری و از خودگذشتگی است که نشان دهنده یک دوستی حقیقی و قابل اعتماد است. در کل، گل ارکیده با تاریخچه و معانی زیادی که به آن نسبت داده می شود، به عنوان یک نماد ارزشمند و محبوب در سراسر جهان شناخته می شود.

موارد مصرف گل ارکیده

اولی برداشتی که از هر نوع گلی می توان داشت، زیبایی آن است. اما برخی از گل ها خاصیت هایی فراتر از زیبایی دارند. در واقع برخی از گل ها را می توان برای خواص های دارویی، رایحه هوا و همچنین هدیه دادن استفاده کرد. وقتی صحبت از گل ارکیده می شود، موارد مصرف زیادی را به یاد می آوریم. در واقع این گل از آن جایی که دارای قدمت و تاریخچه طولانی است، محققین توانسته اند به صورت علمی حتی موارد مصرف خوراکی را هم از آن پیدا کنند.

استفاده در عطر

یکی از اصلی ترین ویژگی های گل ارکیده را می توان رایحه فوق العاده آن دانست. هر شخصی با هر نوع سلیقه ای می تواند از رایحه ارکیده لذت ببرد. رایحه این گل به قدری تاثیرگذار و ماندگار است که از آن در عطر های مختلفی هم استفاده می شود. لذا یکی از موارد مصرف این گل، در صنعت عطر سازی است.

استفاده خوراکی از گل

ماده لذت بخشی در بین خوراکی ها وجود دارد که همواره از آن استفاده می کنیم. در واقع صحبت درباره وانیل هایی است که همیشه در قنادی ها مورد استفاده قرار می گیرد. شاید برای شما جالب باشد که وانیل ماده خوراکی به دست آمده از گل های ارکیده است. اما دقت داشته باشید که وانیل از گل معمولی ارکیده به دست نمی آید؛ بلکه این ماده خوراکی از ارکیده ای به نام ارکیده وانیلی استخراج می شود.

معرفی ارکیده کاتالیا

استفاده دارویی

یکی از مهم ترین خاصیت هایی که در استفاده گل ها می توانند داشته باشند، استفاده دارویی است. این خاصیت درباره گل اهی ارکیده هم صدق می کند. در گذشته، محققین چین باستان موفق شدند خواص دارویی را از گل ارکیده کشف کنند. در واقع این دست آورد بسیار بزرگی در آن زمان از گلی به نام ارکیده محسوب می شود و هم اکنون هم از این دست آورد استفاده دارویی می شود. استفاده دارویی ارکیده برای درمان های مرتبط با سرفه، کلیه و چشم است.

کاشت گل

ارکیده نوع گلی است که می توان آن را در محیط های کوچک یا بزرگ کاشت. در واقع خیلی گلی حساس به اندازه محیط و ی حتی دما نیست. کسانی که صاحب باغچه یا باغ های بزرگ هستند، می توانند برای زیبایی بخشیدن به محیط خود، اقدام به کاشت گل ارکیده کنند. یکی از موضوعاتی که کاشتن این گل را برای افراد مقداری بی دردسر کرده است، حساس نبودن این گل به دما می باشد. گل ارکیده در هوای خیلی سر و خیلی گرم هم رشد می کند.

هدیه گل

شاید در مراسمات مختلفی، گل ارکیده به چشمتان خورده باشد. در واقع گل های ارکیده به قدری شامل زیبایی و تنوع هستند که از آن ها می توان به عنوان هدیه ای خاص و فوق العاده در مراسمات مختلف استفاده کرد. توجه داشته باشید که هر گل ارکیده بسته به گونه و رنگی که دارد، شامل معنایی خاص می شود. لذا شما با هدیه دادن این گل، در واقع در حال انتقال معنای آن به فرد مقابل هستید.

انواع گل ارکیده

در این بخش تصمیم بر معرفی انواع گل ارکیده داریم. شاید برای این که بتوان تمام گل های ارکیده را معرفی کرد، نیاز به چندین مقاله باشد؛ چرا که این گل دارای 25000 نوع مختلف در جهان است. اما از آن جایی که برخی از این انواع گل بسیار محبوب هستند و بیشتر به آن ها پرداخته شده، در ادامه قصد داریم به معرفی آن ها بپردازیم.

ارکیده فالانوپسیس

فالانوپسیس یک گل گلخانه ‌ای است که در کشور هایی مانند فیلیپین، اندونزی و مالزی پیدا می شود. این گل بسیار زیبا، با برگهای بسیار شیرین و رنگی دلپذیر است. برگ‌های فالانوپسیس از رنگ‌های گوناگونی به همراه نقشه‌هایی با قلمی شبیه به برگ لبه‌های پروانه رنگی است. این گل بسیار شادمان و ساده برای نگهداری است، و به راحتی می‌توان از آن استفاده کرد. فالانوپسیس نیازی به تغییرات محیطی بسیار کمی دارد و به ‌راحتی تکثیر می‌شود. به همین دلیل، این گل بسیار محبوب برای نگهداری در منزل و در باغ های شهری است.

ارکیده فالانوپسیس

ارکیده کاتاستوم

اگر به گل هایی با گلبرگ های ضخیم و گوشتی علاقه دارید، پیشنهاد ما به شما ارکیده کاتاستوم است. این گل دارای برگ های ضخیمی است که گاها هم با ریزش هایی مواجه می شوند و این موضوع خیلی عجیبی نیست. این گل برای رشد به نور و رطوبت بسیار زیادی نیاز دارد؛ لذا این موضوع را کسانی که می خواهند گل را در منزل نگهداری کنند بسیار مهم است. در واقع رطوبت و نوری که جذب می کند، باعث می شود تا به شکلی خوش فرم رشد کند. اگر می خواهید این گل را در باغ یا منزل خود بکارید، دقت داشته باشید که آبیاری آن مقداری متفاوت با سایر گل ها است.

در واقع این گل در زمان رشد برگ های جدید به آب زیادی نیاز دارد؛ ولی در مقابل پس از زرد شدن گل ها، به آب کمتری نیاز دارد. این موضوع به گونه ای است که زمان ریزش برگ ها دیگر نباید آن را آبیاری کنید تا زمانی که رشد مجدد را تجربه کند.

ارکیده کاتالیا (کتلیا)

گل ارکیده کاتالیا یا گل کتلیا یکی از زیباترین و محبوب‌ترین گل‌های دنیا است. این گل با رنگ‌های مختلف خود، از جمله صورتی، بنفش و زرد، بسیار خوش‌رنگ و جذاب است. شاخه‌های این گل دارای برگ‌های سبز مات هستند که زیبایی و جذابیت این گل را دو چندان می‌کنند. در واقع بهتر است بدانید که این نوع گلف گونه ای تقریبا در حال انقراض بود که فردی به نام ویلیام کتلی، اقدام به تکثیر مجدد او کرد. لذا اسم این گونه را کاتالیا گذاشتند.

ارکیده کاتالیا به دلیل زیبایی و شکوفایی خاص خود، به عنوان یکی از گل‌ های زیبا محبوب شناخته شده است. این گل با رشد روی شاخه گیاهی دیگر، بسیار منحصر به فرد است و به دلیل طول عمر بالای خود، تا 100 سال شناخته شده است. ارکیده کتلیا نسبت به بسیاری از گل‌ها، نور بسیار زیادی را نیاز دارد. به همین دلیل، بهتر است این گل را در محیط‌هایی که نور خورشید به راحتی وارد می‌شود، قرار داد.

ارکیده سیمبیدیوم

ارکیده سیمبیدیوم یا ارکیده قایقی یک گل کوچک است که در دسته گل عروس و گل آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرد. گلبرگ های این نوع ارکیده دارای یک حالت فشردگی زیبا و عطری خوش است و اندازه ای کوچک دارد. رشد ارکیده سیمبیدیوم در بهار تا اوایل پاییز است و نیاز به استفاده از آب زیادی دارد. در باره این گل بهتر است بدانید که در معرض نور مستقیم خورشید نباید قرار داشته باشد؛ چرا که حتمال سوختن آن زیاد است.

ارکیده سیمبیدیوم

ارکیده دندروبیوم

گل ارکیده دندروبیوم در مناطق هیمالیا، غرب آسیا و تایوان رشد می کند. این گل رشد خود را روی شاخه یا تنه درختان از خود نشان می دهد و به عنوان یک گل طبیعی و بسیار زیبا شناخته می شود. رشد این گل بین ۳ تا ۶ هفته است و در این بازه زمانی شاهد شکوفه های بسیار زیبا و شگفت انگیزی خواهیم بود.

گلبرگ های این گل دارای حالت چرم بوده و به رنگ های مختلفی مانند سفید، صورتی، بنفش، زرد و قرمز موجود هستند. همچنین، رایحه عالی این گل، برای علاقه مندان به عطر و بوی گل ها بسیار جذاب است.

برگ های این گل به رنگ سبز زیبا و جذابیت خاصی دارند و با توجه به نیازهای آبیاری متوسط، نگهداری از آن بسیار آسان است. این گل با شکل های متفاوت و رنگ های زیبا، جذابیت و زیبایی خاصی به محیط های پیرامون خود می بخشد. همچنین، به عنوان نماد قدرت جنسی و باروری، همچنان مورد توجه قرار دارد.

ارکیده اپی دندروم

دقیقا به مانند برخی دیگر گل های خانواده ارکیده که به شما معرفی کردیم، این گل هم بر روی شاخه درختان رشد می کند. به همین دلیل نام آن اپی دندروم گذاشته شده است. بهترین فصل برای رشد این گل بهار و تابستان است. در واقع این نوع ارکیده در فصول گرم چندین بار گل می دهد. به این نوع ارکیده، ارکیده های صلیبی هم گفته می شود؛ چرا که در برخی از رشد های آن ها، گلبرگ ها به شکل صلیب رشد می کنند. اگر بخواهید گلی را از نظر آسانی نگهداری و رشد خریداری کنید، قطعا باید سراغ این گونه از گل های ارکیده بروید.

ارکیده اونسیدیوم

اگر به دنبال یک گل با نهایت زیبایی هستید، ما به شما ارکیده اونسیدیوم را پیشنهاد می کنیم. گلبرگ های این نوع ارکیده به قدری زیبا هستند و در فرم های زیبایی رشد کرده اند که با لحظه ای نگاه به آن، غرق در زیباییش می شوید. از مهم ترین نکات نگهداری اونسیدیوم می توان به نیاز زیاد آن به نور خورشید اشاره کرد؛ البته دقت داشته باشید که این نور نباید به صورت مستقیم و سوزان باشد.

در طول نگهداری گیاه، دقت داشته باشید که اگر برگ ها به شدت زیادی تیره باشند، یعنی نور کافی به آن ها نتابیده است؛ در مقابل اگر برگ ها سبز روشن باشند، یعنی به میزان لازم گل نور دریافت کرده است.

ارکیده وندا

اگر به دنبال نوعی از ارکیده برای رشد در هوای گرم هستید، بهتر است سراغ گل وندا بروید. به طور کلی این نوع گل در مناطق گرمسیر آسیا رشد می کند. اگر از گران ترین وسایل تزئینی در منزل خود استفاده کنید، هیچکدام به اندازه زیبایی باز شدن غنچه های گل وندا نمی باشند. در واقع این گل از نهایت زیبایی برخوردار است. پس از این که به گل وندا اب می رسد، این گل مقداری زمان می برد تا آب را جذب کند و خشک شود؛ به همین دلیل بهترین زمان برای آبیاری ارکیده وندا زمان صبح است.

معرفی گل ارکیده

ارکیده لیکاسته

نوع دیگری از گل های ارکیده که می خواهیم به شما معرفی کنیم، لیکاسته است. گل ارکیده لیکاسته یکی از گل‌های بسیار زیبا و محبوب است که در بسیاری از مناطق جهان پرورش داده می‌شود. این گل بومی آمریکای مرکزی است. برای رشد و نمو بهتر گل ارکیده لیکاسته، نیاز به شرایط خاصی دارد. این گل برای رشد خود، به دمای مناسب و رطوبت فضای مناسب نیاز دارد.

به همین دلیل، برای پرورش این گل، بهتر است در مناطقی با دمای معتدل و رطوبت فضایی بین 40 تا 70 درصد، قرار داده شود. به طور کلی این گل در فصل زمستان بهتر رشد می کند. دقت داشته باشید که در ابتدای رشد مقداری با ریزش برگ رو به رو می شود. اگر این ریزش همراه با رشد برگ هایی با رنگ نوک قهوه ای بودند، جای نگرانی نیست.

ارکیده لودیسیا

ارکیده لودیسیا، که با نام ارکیده جواهر مشهور است، باوجود زیبایی خاصی که در آن می‌بینید، نسبت به بقیه ارکیده‌های زمینی، به نظر می‌رسد از طریق طبیعت و جنگل‌ها پیدا شده است. برگ‌های این ارکیده به‌صورت خطوطی قرمز بر روی سبزی‌های مایل به قهوه‌ای نقاشی شده‌اند و گل‌های سفید‌رنگ کوچکش به حالت خوشه‌ای روی ساقه‌ها نشان داده می‌شوند. بنابراین، باوجود که ارکیده‌های زمینی اغلب با گل‌ها مشهور اند، ارکیده لودیسیا با برگ‌هایی که به زیبایی بیشتر از گل‌ها است، لقب جواهر را به خود اختصاص داده است.

ارکیده فایوس

ارکیده فایوس از لحاظ فرم گلبرگ ها و رنگ بسیار متفاوت از سایر گونه ها است. گلبرگ های این گونه به صورت بلند، کشیده و نوک تیز رشد می کنند. همچنین این گل از ترکیب رنگ ها سفید، بنفش و سرخابی رشد می کنند. معمولا فایوس هر چه شامل گلبرگ های کشیده تری باشد، زیبا تر هم است. این نوع گل برای کاشت، مقداری حساس به کوددهی و همچنین میزان رطوبت است. در واقع میزان رطوبتی که این گل برای رشد نیاز دارد، باید بیشتر از 50 درصد باشد. گل ارکیده فایوس به دلیل ضرافتی که در رشد دارد، مقداری آسیب پذیر است. لذا خیلی نباید در معرض باد ها سنگین باشد.

ارکیده براساوولا

اگر به دنبال یک گل برای هدیه می گردید و می خواهید از خانواده گل های ارکیده باشد، براساوولا را به شما معرفی می کنیم. این گل از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به قلب رشد می کند. لذا برای کسانی که می خواهند به همسر خود گل ارکیده هدیه دهند، گزینه عالی محسوب می شود. این گل به ابیاری زیادی نیاز دارد؛ اما باید دقت داشته باشید که از آب بدون کلر برای آن استفاده کنید.

اما باید به یاد داشت که آب باید بدون کلر باشد. برای این منظور، می توانید از آب چاه یا آب شهری که با استفاده از فیلتراسیون خاصی، از کلر خالی شده باشد، استفاده کنید. نام دیگر این گل بانوی شب است. یکی از ویژگی های فوق العاده ارکیده براساوولا رایحه عالی آن است. در واقع وقتی این گل را بو می کنید، انگار در یک فروشگاه عطر فروشی حضور دارید.

ارکیده براساوولا

ارکیده میمونی

در این بخش می خواهیم عجیب ترین گل ارکیده را از لحاظ ظاهری به شما معرفی کنیم. نوعی از گل های ارکیده وجود دارند که در وسط آن ها رشدی به مانند چهره میمون صورت می گیرد. البته بهتر است بدانید که نام دیگر این گل، دراکولا سیمیا است. یکی از دلایلی که نام دیگر این گل دراکولا است، دیدن شکلی به مانند دندان های میمون می باشد. در واقع وقتی به این گل نگاه می کنید، انگار یک میمون با دندان های روی هم قرار داده شده دارد به شما نگاه می کند.

این گل خیلی کمیاب است؛ ولی کسانی که تجربه دیدن آن را در فضا هایی مانند جنگل داشته اند، روایت می کنند که رایحه ای شبیه به پرتقال دارد.

ارکیده میلتونیاپسیس

گل ارکیده میلتونیاپسیس از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به گل بنفشه است. لذا در ایران به این گل، ارکیده بنفشه هم گفته می شود. میلتونیاپسیس برای کاشتن در منزل گزینه عالی محسوب می شود؛ چرا که نباید در معرض نور مستقیم خورشید باشد و همچنین هوای اطراف آن نیز نباید خیلی گرم و سرد باشد. البته برای رشد نیاز به رطوبتی به میزان 70 تا 75 درصد دارد. گلبرگ های میلتونیاپسیس بسیار نازک هستند.

ارکیده آدونتوگلوسوم

ارکیده آدونتوگلوسوم دارای اسم عجیبی است؛ ولی اسم این گل به دلیل ظاهری است که دارد. این گل از دو وازه یونانی odon و glossa تشکیل شده است. این گل ارکیده شبیه به زبان دهان است. معمولا این گل در کوهستان ها رشد می کند؛ چرا که برای رشد نیاز به هوای سرد دارد. گلبرگ های این ارکیده قرمز و اطراف آن سفید است؛ همین موضوع باعث شده تا این گل دارای شکلی بسیار زیبا و متفاوت از سایر گل ها باشد.

معرفی ارکیده فالانوپسیس

گل ارکیده در چه رنگی برای هدیه مناسب است؟

در بخش های قبلی با انواع گل ارکیده آشنا شدید؛ برخی از این گل ها در ایران مورد دسترس هستند؛ وی برخی دیگر اصلا در کشور ما یافت نمی شوند. اما به قدری انواع ارکیده در حال حاضر وجود دارد که می توانید به راحتی اقدام به خرید آن ها کنید. این گل در رنگ‌های مختلفی مانند سفید، صورتی، بنفش، زرد و سبز به دسترس است. با این حال، برای انتخاب رنگ مناسب برای هدیه ارکیده باید به نوع مناسبت و شخصیت گیرنده توجه کرد.

برای مثال، اگر فرد گیرنده یک زن است که به رنگ صورتی علاقه دارد، گل ارکیده صورتی می‌تواند هدیه مناسبی باشد. رنگ صورتی نماد عشق، محبت و دوستی است و به همین دلیل می‌تواند به عنوان هدیه ‌ای مناسب برای دوستان و عزیزان باشد.

اگر شخصیت فرد مقابل قوی و پرشور است، گل ارکیده بنفش با رنگ شاداب و جذاب می‌تواند گزینه خوبی باشد. رنگ بنفش نماد قدرت، شجاعت و اعتماد به نفس است و به همین دلیل می‌تواند به عنوان هدیه‌ای مناسب برای افرادی که شخصیت قوی و پرشوری دارند، مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین، گل ارکیده سفید به عنوان نماد پاکی و صمیمیت مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند هدیه مناسبی برای عروس و داماد، مادران و پدران باشد. رنگ سفید نماد صفا، صمیمیت و بی‌گناهی است و به همین دلیل می‌تواند به عنوان هدیه‌ای مناسب برای مناسبت‌های خاص مانند عروسی، تولد و تحصیلات، مورد استفاده قرار گیرد.

به طور کلی، برای انتخاب رنگ مناسب برای گل ارکیده به نوع مناسبت و شخصیت گیرنده توجه کنید. همچنین، در نظر داشته باشید که گل ارکیده به دلیل زیبایی و شکوفایی طولانی مدت، به عنوان هدیه‌ای برای یادگاری خاص و ماندگار مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین، با توجه به این نکات، می‌توانید گل ارکیده مناسبی را برای هدیه دادن به دوستان و عزیزان خود انتخاب کنید.

نکات مهم برای کاشت ارکیده

کاشت ارکیده یکی از محبوب‌ترین فعالیت‌های باغبانی در سراسر جهان است. این گیاه زیبا و خوشبو، با رنگ‌های مختلف و شکل‌های متنوع، نه تنها به عنوان یک گل زینتی، بلکه به عنوان یک گیاه پزشکی نیز شناخته شده است. برای کاشت ارکیده، باید به موارد زیر توجه کرد:

 • انتخاب مکان مناسب: ارکیده ‌ها نیاز به نور آفتاب دارند، اما به دور از تابش مستقیم آفتاب. بنابراین، باید مکانی را برای کاشت ارکیده انتخاب کنید که در طول روز، نور آفتاب را به خوبی دریافت کند.
 • خاک مناسب: خاک برای کاشت ارکیده باید خاکی با pH حدود 6 باشد و شامل مواد آلی و ماده‌های غذایی باشد. همچنین، خاک باید دارای خاصیت زهکشی مناسب باشد تا ارکیده‌ها در معرض آب‌بندی نباشند.
 • آبیاری مناسب: ارکیده‌ها نیاز به آبیاری مداوم دارند، اما به دور از آب‌های رسوبی. بهتر است از آب شهری استفاده کنید و در صورت نیاز، از کود‌های آلی و معدنی استفاده کنید.
 • دمای مناسب: ارکیده ‌ها نیاز به دمای معتدل دارند، بین 18 تا 25 درجه سانتیگراد. بنابراین، باید ارکیده را در محیطی با دمای مناسب قرار دهید.
 • حفظ رطوبت: برای حفظ رطوبت در خاک و هوا، می‌توانید از پوشش خاک با پوشش آلی استفاده کنید. همچنین، می‌توانید از روش‌های آبیاری پخشی و تلفیقی استفاده کنید.
 • حفظ شکل گل: برای حفظ شکل گل، باید ارکیده را به صورت منظم برید و به دور از تابش مستقیم آفتاب قرار دهید.
 • پایداری: ارکیده ‌ها گیاهانی پایدار هستند و برای کاشت آن‌ها، باید به صورت منظم مراقبت کرد و نیازهای آن‌ها را برآورده کرد.

در نهایت دقت داشته باشید که اصول پایه و کلی برای کاشت ارکیده مواردی است که ذکر کردیم؛ اما برخی از انواع گل های ارکیده با توجه به خصوصیاتی که دارند، امکان دارد مقداری در کاشت از تفاوت های جزئی برخوردار باشند. به طور مثال در معرفی برخی از گل ها به این نکات اشاره کردیم.

کاشت ارکیده

بیماری های گل ارکیده

تمام گل های حاضر در دنیا را کاملا مانند دیگر موجودات زنده، بیماری و آفت تهدید می کنند؛ لذا گل ارکیده هم از این موضوع در امان نمانده است. اگر می خواهید گل های ارکیده را در منزل یا باغ خود بکارید، حتما به یک سری موارد بهداشتی درنگهداری آن ها دقت داشته باشید؛ در غیر این صورت با بیماری و افت های مختلفی در آن رو به رو می شوید. از رایج ترین بیماری هایی که در گل های ارکیده به وجود می آیند، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سوختگی (در صورت شناخت و تشخیص می تواند پیشگیری شود)
 • سفیدک پودری
 • شته
 • شپشک آردآلو
 • کنه تارعنکبوتی

ارکیده را در منزل تکثیر کنید

گل ارکیده به اندازه ای زیبا و خوش رایحه است که پیشنهاد می شود در منزل خود این گل را تکثیر کنید. یکی از اصلی ترین و رایج ترین روش هایی که برای تکثیر گل های ارکیده انجام می شود برش ساقه و تقسیم بوته است. برای این کار نیاز دارید که از قیچی مخصوص و تمیز، گلدان خالی، خاک تمیز و سالم و همچنین خزه استفاده کنید. همچنین دقت داشته باشید که بهترین زمان برای تکثیر و به نوعی قلمه زدن گل های ارکیده، فصل بهار است.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

جمع بندی

گل ارکیده از متنوع ترین گل های جهان است؛ قدمتی که این گل دارد، باعث شده تا اکثر افراد میزان شناختی را از آن داشته باشند و محبوبیتی زیادی را به دست آورد. پیشنهاد می شود حتما از زیبایی این گل در منزل و یا در قالب هدیه، بهره ببرید.

داریوش

داریوش ، نویسنده و وبلاگ نویس با استعداد و خلاقیت بالا، به واسطه وبلاگ پرطرفدار خود با عنوان "گلمون"، به عنوان یک شخصیت برجسته در عرصه نوشتاری شناخته می‌شود. او با تجربه‌های گوناگون و دیدگاه‌های تازه‌ای که به موضوعات مختلف ارائه می‌دهد، توانسته جامعه‌ای پرشور از طرفداران و مخاطبان خود را جذب کند. در وبلاگش، به بررسی و بحث در مورد مسائل متنوعی از جمله دنیای گل‌ها و گیاهان با اسلوبی دلپذیر و زبانی روان می‌پردازد.
Email
Twitter
Facebook
Telegram
WhatsApp
گل ارکیده + نحوه نگهداری از آن و انواع گل ارکیده + عکس
اپلیکیشن گل و گیاه

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
باز کردن چت
پشیبانی و سفارش در واتساپ
سلام 👋 در صورت نیاز به پشتیبانی میتوانید به صورت تلفنی یا در واتساپ با شماره ۰۹۱۰۶۶۶۴۱۵۶ در ارتباط باشید