مقالات عمومی

چرا تا چهلم سنگ قبر نمیگذارند؟ روز چهلم چه اتفاقی برای مرده می افتد؟

چرا تا چهلم سنگ قبر نمیگذارند

چرا تا چهلم سنگ قبر نمیگذارند و دلیل این کار چیست؟ حتما تا به حال بار ها دیده اید که تا چهلم، بر روی مزار فرد فوت شده سنگ قبر نمی گذارند. در کنار دانستن آداب برگذاری مراسم ختم، دانستن این موارد به شما کمک می کنند تا بتوانید تمام اصول را به درستی انجام دهید. لذا اگر چنین سوالی برای شما هم وجود دارد، در ادامه همراه ما باشید تا به طور کامل به توضیح دلیل این کار بپردازیم.

چرا تا چهلم سنگ قبر نمیگذارند؟

بر عکس خیلی از کار هایی که بنا بر دلایل دینی و باور های درست یا غلط انجام می شود، تاخیر در قرار دادن سنگ قبر تا چهلم دلیلی کاملا علمی دارد. خاک زیادی که در قبر ریخته می شود، در گذر زمان بنا بر دلایلی جابجا می شود؛ به معنایی دیگر، زمین نیاز به تنظیم دارد. به همین دلیل تا 40 روز بهتر است به این تغییرات فرصت داد تا به نوعی با مشکلاتی مانند نشست زمین رو به رو نشویم.

از طرفی دیگر اگر بارندگی رخ دهد، طبیعتا احتمال این موضوع بیشتر هم می شود. این دلیل علمی و پاسخی درست برای جواب چرا تا چهلم سنگ قبر نمیگذارند است. دقت داشته باشید که برخی از باور های اشتباهی هم در این باره وجود دارند؛ به طور مثال خیلی از افراد بر این موضوع باور دارند که برای کاهش سنگینی و فشار قبر، نباید سنگ قبر را تا چهلم قرار داد. اما این ها خرافاتی بیش نیست.

گذاشتن سنگ قبر قبل از چهلم چه اتفاقی در بر دارد؟

گذاشتن سنگ قبر قبل از چهلم

اگر سنگ قبر را قبل از چهلم قرار دهید، امکان دارد با خرابی، شکستگی و فرورفتگی سنگ قبر رو به رو شوید؛ به همین دلیل بهتر است تا روز چهلم صبر کنید. همچنین از آن جایی که سنگ قبر از قیمت زیادی برخوردار است، در این صورت باید مجددا مبلغ زیادی را پرداخت کنید. دقت داشته باشید که حتما برای گم نکردن قبر تا قبل از چهلم، باید یک نشان را برای قبر قرار دهید.

چرا مراسم چهلم برگذار می کنند؟

به طور کلی برگذاری مراسم چهلم و قرار دادن سنگ قبر بر روی مزار، به دلیل یاد بود فرد فوت شده است. اما برای این موضوع باور ها و احادیثی هم وجود دارد. به طور مثال از آن جایی که عدد 40 در دین اسلام عددی مقدس و مهم است، بعد از چهل روز برای فرد فوت شده مراسم گرفته می شود و در آن روز برای او دعا و قرآن قرائت می کنند. همچنین پیامبر اسلام (ص) بر این موضوع اشاره داشته اند که تا 40 روز آثار گناه در فرد باقی می ماند. اگر میخواهید بدانید آیا باید مراسم چهلم را به تعداد فرزندان کم کرد یا خیر این مقاله را بخوانید.

روز چهلم چه اتفاقی برای مرده می افتد؟

روز چهلم چه اتفاقی برای مرده می افتد؟

در این باره روایات و باور های مختلفی وجود دارند و خیلی از آن ها صرفا خرافات هستند. اما یکی از روایات رایج بر این موضوع اشاره دارد که پس از گذشت 40 روز، روح میت نزد او می آید و با دیدن جسم تجزیه شده و از بین رفته، غمگین می شود. به همین دلیل پس از چهل روز برای فرد مراسم یاد بود می گیرند و بر روی مزار سنگ قبر نصب می کنند. برای دانستن بهترین دعا برای میت تازه فوت شده این مقاله را بخوانید.

سخن نهایی

در نهایت اگر خیلی از خرافات را در نظر نگیریم، بهتر است بنا بر دلایل علمی که وجود دارد، سنگ قبر را پس از چهل روز به بعد بر روی مزار قرار دهیم. حتی در شرایطی که بارندگی های هر روزه و زیادی رخ داده باشد، نصب سنگ قبر را به تاخیر بیشتری می اندازند.

author-avatar

درباره داریوش

داریوش ، نویسنده و وبلاگ نویس با استعداد و خلاقیت بالا، به واسطه وبلاگ پرطرفدار خود با عنوان "گلمون"، به عنوان یک شخصیت برجسته در عرصه نوشتاری شناخته می‌شود. او با تجربه‌های گوناگون و دیدگاه‌های تازه‌ای که به موضوعات مختلف ارائه می‌دهد، توانسته جامعه‌ای پرشور از طرفداران و مخاطبان خود را جذب کند. در وبلاگش، به بررسی و بحث در مورد مسائل متنوعی از جمله دنیای گل‌ها و گیاهان با اسلوبی دلپذیر و زبانی روان می‌پردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *