انواع گل طبیعی شاخه بریده با عکس (گلاسوری گلها)

گل آنمون

معرفی گل آنمون

گل آنمون Anemone

در کنار زیبایی خاص گل آنمون، آن در هر فرهنگی، نمادی از موضوعات مختلف است که ما در این مطلب به معرفی گل آنمون یا همان آلاله پُر پَر می پردازیم.
اگر عاشق نگهداری از گل‌هایی با رنگ‌های خاص هستید، آنمون را امتحان کنید! این گل زیبا در رنگ‌های مختلفی مثل قرمز، سفید، صورتی، زرد و بنفش یافت می‌شود و روح تازه ای به باغچه و منزل شما می‌بخشد. گل آنمون ظاهر پیچیده ای ندارد و شبیه یک گل آفتابگردان کوچک است.

بعضی‌ها آنمون را نمادی برای مقاومت در برابر بیماری‌ها و گروهی دیگر با تفاوت بسیار، آن را نشانی برای ابتلا به بیماری می‌دانند! به طور کلی آنمون نماد مقاومت، هیجان، رویا و آغاز بهار است. تقریبا ۱۲۰ نوع گل مختلف در دسته آنمون قرار می‌گیرند؛ که با کمی ارفاق می‌توانیم همه را آنمون صدا کنیم.
آنمون متعلق به اروپا، آمریکای شمالی و ژاپن بوده و یک گیاه چندساله است. گلبرگ‌های آنمون در شب بسته شده و مجددا در روز باز می‌شوند.

آنمون، یک کلمه یونانی به معنی “دختر باد” است. این نام ترکیبی از کلمات یونانی آنموس به معنی باد، و سافیکسون به معنی دختر است. این نام به دلیل داستان‌های اسطوره ای به این گل داده شده است. ماجرا به خدایان یونان باستان بر می‌گردد. گفته شده که آفرودیت ( خدای عشق )، آدونیس را به عنوان همدم خود برای سال‌های طولانی در کنار خود نگه داشته است. وقتی سایر خدایان آفرودیت را کشتند، آدونیس در مزار همسرش گریست و از اشک‌های او، این گل‌های زیبای “آنمون” رشد کردند.

این مقاله پیشنهادی را بخوانید !  چه گل های برای هدیه دادن مناسب هستند

معرفی گل آنمون

نماد گل آنمون

آنمون رنگ‌های متفاوتی دارد که هر کدام معنی خاص خود را دارند. نماد گل آنمون قرمز و صورتی نماد یک رابطه از دست رفته و یا فوت شدن معشوق است. رنگ سفید هم تداعی کننده فوت و مرگ است، به همین دلیل در آسیا بیشتر از گل‌های سفید رنگ برای مراسم ترحیم استفاده می‌شود. بنفش و آبی هم نمادی برای جلوگیری از حضور شیطان هستند! البته، این‌ها همگی قرارهایی نانوشته و شاید هم نادرست هستند، پس لازم نیست خیلی به آن‌ها توجه کنید، بهتر است طبق سلیقه خود گل محبوبتان را انتخاب کنید!

انواع گل آنمون

تقریبا ۱۲۰ نوع گل مختلف در دسته آنمون قرار می‌گیرند؛ که با کمی ارفاق می‌توانیم همه را آنمون صدا کنیم. تنوع این گونه‌ها در نوع پیاز و غده اصلی، نوع ریشه، فصل کاشت و رشد سالیانه است.
معمولا دسته گلهای آنمون در ایران در رنگهای قرمز، سفید، زرد، نارنجی و صورتی یافت می شود.

سمی بودن

آنمون برای حیوانات خانگی بسیار سمی است و در صورت مصرف زیاد، ممکن است باعث مرگ آن‌ها بشود.
ممکن است از ساقه گیاهی ماده ای ترشح شود که باعث ایجاد التهابات پوستی شود. پس از تماس با آن، دست خود را به خوبی بشویید.

روش کاشت

آنمون را در خاک، و در مکانی با نور کافی و خاک زه کشی شده بکارید. اگر آن را در گلدان خریداری کرده اید، خاک آن را همیشه مرطوب نگهدارید و در مکانی پرنور قرار دهید.

معطر بودن

گل آنمون عطر کمی دارد، به همین دلیل جزو گیاهان معطر و خوش بو نیست.

این مقاله پیشنهادی را بخوانید !  گل سنبل

موارد مصرف

در گذشته گیاه پزشکان سنتی، از این گل برای درمان سردرد و نقرس استفاده می‌کردند. امروزه از آنمون کمتر در مصارف پزشکی و خوراکی استفاده می‌شود، چون همه انواع آن در دمای خاصی سمی هستند. ولی هنوز در بخش‌هایی از اروپا، از نوع خاصی از آنمون که کوچک‌تر است برای درمان نقرس، دل درد و آسم استفاده می‌شود.
اگر شکوفه‌های بنفش آنمون را بپزید، رنگ سبز زیبایی به دست می‌آید که می‌توانید برای تزیین تخم‌مرغ‌های هفت سین خود از آن‌ها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *