انواع گل طبیعی

گل آماریلیس و معرفی و نحوه نگهداری آن + عکس

خرید گل آماریلیس و معرفی و نحوه نگهداری آن + عکس

گل آماریلیس یکی از زیباترین گل ها برای رشد در بهار و زمستان است که در این مطلب جامع می خواهیم به شما معرفی کنیم. بهط ور کلی گل ها زیادی هستند که با زیبایی زیاد خود، می توانند نظر شما را به خود جلب کنند؛ اما وقتی گلی در کنار زیبایی خود دارای شرایط رشد در آپارتمان هم است، می تواند یک انتخاب خود برای خرید گل نیز محسوب شود. به همین دلیل آماریلیس محبوب زیادی را برای نگهداری و کاشت دارد.

همیشه برخی از گل ها ویژگی های خاصی را در خود دارند که با توجه به همان ها نیز محبوب می شوند؛ لذا گل آماریلیس هم توانسته است با توجه به گلبرگ های بسیار خاص و زیبایی که دارد، توجه همه را بر خود جلب کند. این گل برگ های قیفی و شیپوری شکل را دارد. همچنین شما اگر یک باغبان با تجربه نباشید، باز هم می توانید با استفاده از یک روش آسان اقدام به کاشت این گل کنید. اما باید از نحوه نگهداری آن مطلع باشید تا با شکست رو به رو نشوید. در ادامه برای نگهداری یا کاشت گل آماریلیس همراه ما باشید.

معرفی و بررسی گل آماریلیس

گل آماریلیس یا هیپیسترام (Hippeastrum spp) گیاهی علفی است که بومی آمریکای جنوبی، پرو، جنوب برزیل و آرژانتین می باشد. این گل در زمستان گلبرگ های خود را حفظ می کند و در بهار با شروع فصل گرما، گل های زیبایش را نمایان می کند. گل آماریلیس گیاهی گلدانی است و ارتفاع آن معمولاً بین ۱۰ تا ۵۰ سانتیمتر است.

گل آماریلیس به دلیل زیبایی و رنگارنگ بودن، در طرح‌های دکوراسیون داخلی و هدیه دادن به عنوان یک هدیه محبوب است. این گل به صورت خودرو و همچنین به صورت بذر در دسترس است. این گل در بسیاری از رنگ‌ها مانند سفید، قرمز، ارغوانی و یا صورتی در دسترس است. آماریلیس در کنار گل هایی مانند گل لیلیوم می تواند بسیار زیبا باشد.

گل آماریلیس یک گونه گیاهی است که بسیاری از انواع مختلف دارد. برخی از این گونه ها شامل Hippeastrum reginae، Hippeastrum vittatum، Hippeastrum puniceum و Hippeastrum striatum می باشد. این گل با رشد در شرایط مناسب، می تواند به طور مداوم گل بزند و به عنوان یک گل برشی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

معرفی گل آماریلیس

تاریخچه گل آماریلیس

در بخش قبلی به طور کامل با گل آماریلیس آشنا شدید؛ اما اگر بخواهیم نگاهی عمیق را به تاریخچه این گل داشته باشیم، باید نام آن را مورد بررسی قرار دهیم. نام این گل از واژه یونانوی amarysso گرفته شده است که به معنای درخشش می باشد. طبق افسانه هایی که در روم باستان وجود دارد، نام آماریلیس از شفردس گرفته شده است؛ چرا که او برای این که عشق واقعی خودش را ثابت کند، خون خود را جاری کرده.

حال از آن جایی که گل آماریلیس دارای رنگ قرمز است، برای نام گذاری آن از این افسانه الهام گرفته شده است. دقت داشته باشید که این گل در زبان فارسی، به عنوان گل نسرین شناخته می شود.

گل آماریلیس نماد چه چیزی است؟

 • رنگ قرمز آماریلیس به عنوان نماد عشق و شادمانی شناخته شده است. این رنگ به دلیل شدت و زیبایی آن، گزینه ای عالی برای هدیه دادن به همسر خود است. همچنین، در تعداد زیادی از مراسم عروسی، گل های قرمز به عنوان نماد عشق و پایبندی به همراه داماد و عروس استفاده می شود.
 • از طرف دیگر، رنگ سفید آماریلیس نماد صلح و مرگ است. در بسیاری از کشورها، این گل به عنوان نماد صلح و تلاش برای پایداری در جهان شناخته شده است. همچنین، در مراسم ترحیم، از گل های سفید آماریلیس در تاج گل استفاده می شود تا نشان دهد که فرد متوفی به خوبی یادآوری شده و به خاطر خداحافظی او از او تقدیر شده است.
 • بعضی از افراد معتقدند که رنگ سفید آماریلیس نماد اعتقادات مذهبی است. در بسیاری از کشورها، این گل به عنوان نماد پاکیزگی به کار می رود.

نحوه نگهداری از گل آماریلیس

حال که به طور کامل گل آماریلیس را شناختید، بهتر است که سراغ نحوه نگهداری آن برویم. این گل هم به مانند تمام گل های دیگر برای رشد کامل و خوب، نیازمند نگهداری و مراقبت های خوب است. البته به این موضوع دقت داشته باشید که آماریلیس خیلی سخت رشد نمی کند و لذا نگهداری از آن هم کار سختی نیست؛ اما بهتر است طبق نکاتی که می گوییم پرورش آن را پیش ببرید.

نحوه نگهداری از گل آماریلیس

بهترین خاک برای گل آماریلیس

اولین موردی که می خواهیم برای رشد و نگهداری از آماریلیس به آن بپردازیم، خاک است. برای رشد و نمو بهتر این گل، نوع خاک مناسب بسیار مهم است. در ادامه بهترین خاک برای گل آماریلیس را بررسی می‌کنیم.

 • ترکیب: بهترین خاک برای گل آماریلیس، ترکیبی از خاک باغچه، خاک برگ و شن و ماسه است. این ترکیب به دلیل داشتن ترکیب مناسب از عناصر غذایی و هوای مناسب برای رشد گیاه، بسیار مناسب است. خاک باغچه به دلیل داشتن مقدار مناسب عناصر غذایی و زهکشی خوب، به عنوان اصلی‌ترین عنصر در ترکیب خاک برای گل آماریلیس استفاده می‌شود. خاک برگ نیز به دلیل داشتن مقدار مناسب از عناصر غذایی و زهکشی خوب، به عنوان عنصر دوم در ترکیب خاک برای گل آماریلیس استفاده می‌شود. شن و ماسه نیز به دلیل داشتن زهکشی خوب و کمک به هوای مناسب برای رشد گیاه، به عنوان عنصر سوم در ترکیب خاک برای گل آماریلیس استفاده می‌شود.
 • وزن: خاک برای گل آماریلیس باید سبک باشد. سبک بودن خاک به معنای داشتن سطح بالایی از هوا در داخل خاک است که به گیاه اجازه می‌دهد تا ریشه‌هایش را با آسانی گسترش دهد. این خاصیت باعث می‌شود که گل آماریلیس به راحتی بتواند از خاک عناصر غذایی لازم را جذب کند.
 • اسیدی: خاک برای گل آماریلیس باید کمی اسیدی باشد. این خاصیت باعث می‌شود که گل آماریلیس به راحتی بتواند از خاک عناصر غذایی لازم را جذب کند. همچنین، این خاصیت باعث می‌شود که گل آماریلیس به درستی بتواند از عناصر غذایی موجود در خاک استفاده کند.
 • زهکشی: خاک برای گل آماریلیس باید دارای زهکشی مناسب باشد. زهکشی مناسب به معنای داشتن توانایی خروج آب از خاک است. این خاصیت باعث می‌شود که گل آماریلیس به راحتی بتواند از خاک آب لازم را جذب کند و در عین حال از گرفتگی آب در ریشه‌های گیاه جلوگیری شود.

نوع کود لازم برای گل

 1. اولین نوع کودی که برای گل آماریلیس مناسب است، پیت موس است. پیت موس، نوعی کود طبیعی است که شامل مواد آلی مانند پوست میوه، خاکستر و سایر مواد طبیعی است. این نوع کود، به دلیل حاوی عناصر غذایی مختلف و تغذیه‌کننده برای گل‌ها، بسیار مناسب برای گل آماریلیس است.
 2. نوع دیگری از کودی که می‌توان برای گل آماریلیس استفاده کرد، کود حیوانی است. این نوع کود، شامل مواد آلی مانند کود گاوی، کود مرغی و سایر مواد طبیعی است. این نوع کود، به دلیل حاوی عناصر غذایی مختلف و تغذیه‌کننده برای گل‌ها، بسیار مناسب برای گل آماریلیس است.

در هر صورت، برای استفاده از هر نوع کودی، باید به دقت دستورالعمل‌های استفاده را مطالعه کنید. همچنین، باید مطمئن شوید که از کود مناسب و با کیفیت استفاده می‌کنید تا بهترین نتیجه را برای گل آماریلیس خود ببینید.

نوع کود لازم برای گل

نحوه آبیاری

برای رشد بهینه و پایداری این گل، نحوه آبیاری صحیح و مناسب آن بسیار حائز اهمیت است. در ادامه، نحوه آبیاری گل آماریلیس را بررسی خواهیم کرد.

 1. نظم: آبیاری گل آماریلیس باید به صورت منظم و هموار انجام شود. به عنوان مثال، می‌توان هر هفته یک بار آبیاری کرد. اما باید توجه داشت که در فصول گرم سال، نیاز به آبیاری بیشتر است و در فصول سرد، نیاز به آبیاری کمتر است.
 2. خشکی خاک: در هنگام آبیاری گل آماریلیس، باید به خاک آن توجه کرد و در صورت خشک شدن آن، آبیاری انجام داد. اما باید توجه داشت که خاک آن را نباید خیلی مرطوب کرد و باید از آبیاری بیش از حد خودداری کرد.
 3. متناسب دما محیط: هنگام آبیاری دقت داشته باشید که آب هم دما با محیط باشد؛ به طور مثال اصلا نباید در گرمای شدید تابستان، به یک باره بر روی گل آب سر بریزید؛ این کار باعث از بین رفتن گل می شود. همچنین، نباید در هنگام آبیاری، آب را به صورت مستقیم روی گل بریزید و باید از آبیاری با استفاده از قوری یا پمپ آب استفاده کرد.
 4. تغییرات فصلی: باید در هنگام آبیاری گل آماریلیس، به تغییرات فصلی توجه کرد و در هر فصل، نحوه آبیاری را به‌طور متناسب با نیاز گل تنظیم کرد.

نور مورد نیاز

این گل به مانند گل کاکتوس از جمله گیاهانی است که به نور زیاد و گرما علاقه دارد و برای رشد به مکان هایی با نور مستقیم و زیاد نیاز دارد. نور مورد نیاز برای گل آماریلیس باید به میزان مناسب و درست باشد. این گل به نور خورشید علاقه زیادی دارد و باید در مکان هایی با نور مستقیم و زیاد قرار داده شود. اگرچه این گل به نور زیاد علاقه دارد، اما در صورت افزایش دمای هوا به بالاتر از 30 درجه سلسیوس، ممکن است خشک شود و رشد آن کند شود. بنابراین، باید به دمای مناسب نیز توجه کرد.

همچنین، در صورتی که گل آماریلیس در مکان هایی با نور کم و در سایه قرار داده شود، رشد آن کند خواهد بود و گل های آن نیز به صورت ناقص و کوچک خواهند بود. بنابراین، بهتر است این گل را در مکان هایی با نور مستقیم قرار داد تا به رشد مناسب برسد. برای داشتن گل های زیبا و رنگارنگ، باید به مقدار مناسب آبیاری شود. این گل به آب زیاد علاقه ندارد و باید به مقدار مناسب آبیاری شود تا خشک شدن ریشه ها و خسارت به گل از بین نرود.

بهترین دما برای گل آماریلیس

در شرایط عادی، دمای مناسب برای رشد گل آماریلیس بین ۱۹ الی ۲۱ درجه سانتی گراد است. این دما برای رشد سالم و پایدار گیاه بسیار مهم است و باعث می‌شود گل آماریلیس به بهترین شکل ممکن رشد کند. اما در دوره گل دهی، دمای مناسب برای گل آماریلیس بین ۱۵ الی ۱۸ درجه سانتی گراد است. در این دوره، گل آماریلیس به دنبال تولید گل است و دمای پایین‌تر باعث تنظیم و تنوع بیشتر رنگ گل‌ها می‌شود.

 اگر دمای اتاق بسیار بالا باشد، باعث می‌شود که گل آماریلیس زودتر گل بدهد و در نتیجه عمر گل‌ها کوتاه‌تر خواهد بود. به علاوه، در فصل پاییز و زمستان، دمای اتاق معمولا پایین است و بهتر است که گل آماریلیس در این فصول در دمای پایین‌تری قرار گیرد. اگر دمای اتاق بسیار بالا باشد، باعث می‌شود که گل آماریلیس زودتر گل بدهد و در نتیجه عمر گل‌ها کوتاه‌تر خواهد بود.

بهترین دما برای گل آماریلیس

بهترین گلدان

ابتدا باید توجه داشت که دهانه گلدان باید تقریبا ۵ سانتی‌متر بزرگتر از پیاز گیاه باشد. این امر به دلیل این است که پیاز گل آماریلیس به صورت عمودی در گلدان قرار می‌گیرد و برای رشد و توسعه مناسب، فضای کافی برای رشد ریشه وجود داشته باشد. بهترین گلدان برای کاشت گل آماریلیس، گلدان سرامیکی است.

 این نوع گلدان به دلیل دارا بودن خاصیت تنفسی بالا، به گیاه اجازه می‌دهد تا به خوبی تنفس کند و رطوبت مناسب را دریافت کند. همچنین، گلدان سرامیکی دارای ظاهر زیبا و شیک است و می‌تواند به زیبایی دکوراسیون منزل شما اضافه کند.

آیا گل آماریلیس سمی است؟

گل آماریلیس در برخی از انواع خود حاوی ترکیبات سمی است که می‌تواند برای حیوانات خانگی و حتی انسان‌ها خطرناک باشد. برای مثال، گل آماریلیس بزرگ (Amaryllis belladonna) حاوی لاکتون ‌های سمی است که می‌تواند مشکلات گوارشی شدید را برای حیوانات خانگی و انسان‌ها به همراه داشته باشد.

 در صورت خوردن این گل، علائمی مانند تهوع، استفراغ، اسهال ممکن است رخ دهد. بنابراین، باید دقت شود که حیوانات خانگی دسترسی به گل آماریلیس بزرگ نداشته باشند و این گل در محل‌هایی که حیوانات خانگی به آن دسترسی دارند، کشت نشود.

سخن نهایی

اگر به دنبال یک گل با گلبرگ های تقریبا قرمز و زیبا می گردید، گل آماریلیس می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای انتخاب باشد؛ لذا کاشت و نگهداری از آن را هرگز فراموش نکنید.

author-avatar

درباره داریوش

داریوش ، نویسنده و وبلاگ نویس با استعداد و خلاقیت بالا، به واسطه وبلاگ پرطرفدار خود با عنوان "گلمون"، به عنوان یک شخصیت برجسته در عرصه نوشتاری شناخته می‌شود. او با تجربه‌های گوناگون و دیدگاه‌های تازه‌ای که به موضوعات مختلف ارائه می‌دهد، توانسته جامعه‌ای پرشور از طرفداران و مخاطبان خود را جذب کند. در وبلاگش، به بررسی و بحث در مورد مسائل متنوعی از جمله دنیای گل‌ها و گیاهان با اسلوبی دلپذیر و زبانی روان می‌پردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *