موز کوندیش کوتوله بومی جنوب شرقی آسیا است که به آب و هوای گرمسیری یا نیمه گرمسیری که زمستان های سردی ندارند نیاز دارد. اگر به خوبی به موز کاوندیش توجه شود، رشد سریعی دارد و یک گیاه بسیار عالی برای کاشت در گلدان می‌باشد. بنابراین در مناطقی که آب و هوای سردی دارند این گیاه را می‌توان در خانه نگه داشت. گیاه موز کوندیش یک گیاه چندساله و همیشه سبز است و میوه ها بر روی یک تنه پاکوتاه رشد می‌کنند. ساقه های گیاه به صورت مستقیم از ریزوم رشد می‌کنند. هر ساقه یک خوشه گل بزرگ تولید می‌کند که در نهایت به میوه تبدیل می‌شوند سپس ساقه می‌میرد و رشد ساقه جدید از ریزوم آغاز می‌گردد. گیاه موز کوندیش علاوه بر تولید میوه، جنبه تزیینی هم دارد که یک نمای گرمسیری بسیار زیبا در مکان کاشت ایجاد می‌کند. برگ ها بزرگ و کشیده هستند که دارای شیارهای عمیقی می‌باشند.

زمانی که گیاه در حال رشد است، معمولا در عرض یک هفته برگ ها باز می‌شوند و در نهایت طول آن ها به 2 متر و عرض آن ها به 60 سانتی متر می‌رسد. برگ ها ممکن است به طور کامل سبز رنگ یا دارای لکه های قهوه ای رنگ باشند یا در قسمت رویی سبز رنگ و در قسمت زیرین قرمز-بنفش هستند. قبل از تولید گل، حدودا 44 برگ در گیاه به وجود می‌آید. گیاه موز کوندیش در هر زمان از سال ممکن است گل بدهد. بعد از گل دهی حدودا 100 روز طول میکشد تا میوه ها رسیده شوند. میوه ها در ابتدا سبز رنگ هستند سپس رنگ آن ها زرد یا قرمز می‌شود. طول میوه ها بین 6 تا 30 سانتی متر و قطر 2 تا 5 سانتی متر می‌باشد.
برگ های بزرگ گیاه موز کوندیش مقدار زیادی آب مصرف می‌کنند، بنابراین به طور منظم باید به گیاه آب داده شود (به خصوص در آب و هوای خیلی گرم). اجازه ندهید خاک به طور کامل خشک شود، همچنین از خیس شدن خاک و آبیاری بیش از حد نیز باید اجتناب نمود. خاک باید زهکشی خوبی داشته باشد و آب در خاک نماند. در صورتی که خاک زهکشی خوبی نداشته باشد و آبیاری بیش از حد انجام شود، پوسیدگی ریشه در گیاه رخ می‌دهد. در مناطق خیلی گرم برای حفظ رطوبت و مواظبت از ریشه های کم عمق گیاه، می‌توان یک لایه مالچ روی خاک قرار داد.
تمامی ساقه های اضافی گیاه به محض دیدن باید حذف شوند، این کار باعث تشویق گیاه به تولید میوه می‌شود. زمانی که ساقه اصلی 6 تا 8 ماهه شد اجازه دهید یک ساقه دیگر توسعه پیدا کند تا در فصل بعدی جایگزین ساقه اصلی شود. وقتی میوه ها را برداشت کردید، ساقه ای که میوه تولید کرده است را 75 سانتی متر بالاتر از سطح خاک قطع کنید. چند هفته بعد ساقه را از ته قطع نمایید. می‌توان ساقه را به تکه های کوچک تبدیل کرد و به عنوان مالچ از آن استفاده نمود.

 

معرفی موز کاوندیش کوتوله

 

ساقه های گیاه موز کوندیش معمولا در پایان تابستان و بعد از زمستان تشکیل می‌شوند. در اواخر زمستان، ساقه ها شروع به رشد می‌کنند و در اواسط بهار به اندازه کامل خود می‌رسند. گاهی اوقات یک ساقه در اوایل تابستان تشکیل می‌شود و قبل از سرد شدن هوا کاملا بزرگ می‌گردد. زمانی که میوه ها سبز رنگ هستند ولی به اندازه کافی بزرگ شده اند می‌توان با ساقه آن ها را برداشت کرد. در صورتی که میوه ها کاملا رسیده اند، آن ها را با 15 سانتی متر از ساقه قطع کنید. بعد از برداشت میوه، مواظب موجودات جونده باشید، زیرا ممکن است به ساقه آسیب برسانند.
گیاه موز کاوندیش در مناطقی که دمای هوا در زمستان 6- تا 10 درجه سانتی گراد است قادر به رشد می‌باشد. این گیاه در آفتاب کامل، خاک دارای زهکشی خوب حاوی مواد ارگانیک به خوبی رشد می‌کند.PH مناسب خاک برای رشد درخت موز کوندیش 5.5 تا 7 می‌باشد. گیاه موز کوندیش برای تولید میوه به آب و کود منظم نیاز دارد. به گیاهان جوان تا زمان باردهی هر دو ماه یک بار کود NPK 12-2-6 یا یک کود با فرمول مشابه دارای 2 تا 3 درصد منیزیم بدهید. گیاه موز کوندیش قادر به تحمل سرما می‌باشد ولی باید در یک مکان امن نگه داری شود.

کاشت گیاه موز کوندیش

هر یک از بذرهای موز کوندیش را در یک گلدان حاوی خاک استارتر مرغوب به عمق 12 میلی متر بکارید. گلدان ها را در یک مکان گرم قرار دهید و خاک را مرطوب نگه دارید. دمای مناسب برای جوانه زنی بذر موز کوندیش 25 درجه سانتی گراد می‌باشد. جوانه زنی ممکن است 6 ماه یا کمتر طول بکشد. نهال ها را در یک خاک غنی بکارید و گاه به گاه به آن ها کود دهید. بهتر است 3 سال اول نهال ها را در خانه یا گلخانه نگه داری کنید سپس آن ها را به خارج از خانه منتقل نمایید.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید