مطالب آموزشی, مقالات عمومی

علت قهوه ای شدن برگ گیاهان آپارتمانی محبوب + راه حل

علت قهوه ای شدن برگ گیاهان آپارتمانی

علت قهوه ای شدن برگ گیاهان آپارتمانی می تواند موارد مختلفی باشد. خرید گل آپارتمانی همیشه برای تزئین دکوراسیون داخلی و زیباسازی منزل، امری رایج و محبوب بوده است. اما با این که گل های آپارتمانی رشد آسانی دارند، نگهداری از آن ها باز هم همراه با چالش هایی است. به طور مثال اگر برگ های گیاه با رنگ قهوه ای یا مشابه آن مواجه شوند، باید به دنبال علت آن بگردید.

علت قهوه ای شدن برگ گیاهان آپارتمانی بسته به نوع گیاه و نحوه نگهداری که برای آن نیاز است، می تواند متفاوت باشد. اما یک سری از دلایل رایج برای این اتفاق نیز وجود دارند. اگر گل آپارتمانی شما هم با قهوه ای شدن برگ های خود مواجه شده است، در ادامه همراه ما باشید.

علت قهوه ای شدن برگ گیاهان آپارتمانی چیست؟

گاهی اوقات اگر از علت قهوه ای شدن برگ گیاهان آپارتمانی مطلع شوید، می توانید هر چه سریع تر آن ها را درمان کنید. این اتفاق گاهی اوقات می تواند حتی به دلیل کمبود آب یا نیاز های دیگر گیاه باشد. در ادامه لیستی از دلایل رایج قهوه ای شدن برگ ها را ذکر می کنیم.

 • عمر گیاه
 • شته و پشه
 • کوچکی گلدان
 • جایجایی
 • کوددهی بیش از حد
 • پی اچ زیاد خاک
 • دمای نامناسب
 • نور نامناسب
 • آبیاری نامناسب
 • آسیب دیدن ریشه
 • شور بودن خاک
 • ضعف در مواد غذایی

در ادامه هر کدام از این دلایل را به طور کامل مورد بررسی قرار می دهیم.

 

1. عمر گیاه؛ دلیل طبیعی قهوه ای شدن گیاهان آپارتمانی

گاهی اوقات علت قهوه ای شدن برگ گیاهان آپارتمانی می تواند عمر طبیعی آن باشد. در این صورت برگ های قدیمی و پیر گیاه کم کم قهوه ای می شوند و از بین می روند. لذا اگر دلیل عمر گیاه بود، اصلا جای نگرانی نیست. زمانی این اتفاق می افتد که تمام گل در سلامت کامل باشد و تنها چند برگ با قهوه ای شدن و پژمرده شدن رو به رو شوند. همچنین به طور معمول پس از این که برگ های قدیمی از بین می روند، برگ های جدید رشد می کنند.

2. شته و پشه؛ علت قهوه ای شدن برگ گیاهان آپارتمانی

شته و پشه در گیاهان آپارتمانی

یکی از اصلی ترین دلایل قهوه ای شدن گیاهان آپارتمانی، وجود شته ها است. همچنین علاوه بر شته، گاهی اوقات پشه های معمولی هم با تخم گذاری در گلدان و در ادامه از بین بردن ریشه، باعث تضعیف برگ ها و از بین رفتن آن ها می شوند. لذا بهتر است اگر کم ترین پشه را در گلدان خود مشاهده کردید، سراغ سم های مختلف بروید.

3. کوچکی گلدان؛ دلیل رایج برای قهوه یا شدن برگ ها

یکی از رایج ترین دلیل قهوه ای شدن برگ گیاهان، کوچک بودن گلدان است. وقتی از گلدان خیلی کوچکی برای گیاه خود استفاده کنید، ریشه محیط مناسبی را نخواهد داشت. در نتیجه با مشکلاتی مثل غرقاب شدن و یا کمبود اکسیژن رو به رو می شود. در ادامه تغذیه کافی نیز به برگ ها نمی رسد و آن ها نیز از بین می روند. در نتیجه اگر گیاه شما رشد کرده و ریشه آن بزرگ شده، حتما سراغ تعویض گلدان آن بروید.

4. جابجایی گلدان

گیاهان آپارتمانی بسیار نسبت به جابجایی های سریع حساس هستند. به طوری که اگر پس از مدت طولانی جای گلدان را به یکباره عوض کنید و محیط جدید شرایطی خیلی متفاوتی را داشته باشد، برگ های گیاه قهوه ای می شوند و از بین می روند. در نتیجه باید قبل از خرید گل بهترین محیط را برای نگهداری از آن انتخاب کنید و ترجیحا دیگر جای آن را عوض نکنید.

5. کوددهی بیش از حد؛ یکی از دلایل قهوه شدن برگ گیاهان

کوددهی بیش از حد گیاهان آپارتمانی

درست است که گیاهان آپارتمانی برای تغذیه و رشد مجدد نیاز به کوددهی دارند؛ اما اگر این کوددهی بیش از حد انجام شود، گیاه واکنش نشان می دهد و برگ ها بیشتر تضعیف می شوند. وقتی کوددهی بیش از حد انجام می شود، معمولا بافت داخلی برگ ها و رده های روی آن قهوه ای یا زرد می شوند؛ لذا از این طریق می توانید علت قهوه ای شدن برگ گیاهان آپارتمانی را پیدا کنید. در این راستا بهتر است حداقل از کود های طبیعی استفاده کنید و کمتر سراغ کود های شیمیایی بروید.

همچنین سعی کنید الگوی کوددهی را برای گیاه تعریف کنید. به طور مثال تعیین کنید که در چه بازه زمانی و با در چه میزانی نیاز به کوددهی دارد.

6. پی اچ زیاد خاک؛ خاک نامناسب

اگر پی اچ خاک زیاد باشد و خاک شما به میزان زیادی قلیایی باشد، طبیعتا برگ های آن هم با سوختگی رو به رو می شوند. پی اچ مورد نیاز برای هر گیاه آپارتمانی بسته به نوع آن است؛ لذا نمی توان یک میزان مشخص را برای همه گل های آپارتمانی تعریف کرد. بهتر است هنگام خرید گل آپارتمانی از فروشنده در این باره مشورت بگیرید.

7. دمای نامناسب؛ دمای نامتعادل دلیل قهوه ای شدن برگ ها

هر گیاه آپارتمانی برای رشد بهتر نیاز به دمای مورد نیاز خود دارد. برخی از گل ها در دمای پایین و برخی دیگر در دمای بالا رشد می کنند. همچنین اگر گیاهی نیاز به دمای متعادل داشته باشد، در هوای خیلی سرد یا گرم برگ های آن قهوه ای می شوند.

8. نور نامناسب؛ تابش کم یا زیاد نور خوشید

نور نامناسب گیاهان آپارتمانی

همه گیاهان آپارتمانی نیاز به نور خورشید دارند؛ اما میزان آن متفاوت است. معمولا اکثر گل های آپارتمانی با نور کم و غیر مستقیم خورشید رشد می کنند؛ لذا اگر برگ های آن ها در معرض نور مستقیم خورشید باشند با سوختگی رو به رو می شوند. البته برخی دیگر از گل ها نیاز به نور زیاد خورشید دارند؛ این دسته از گیاهان اگر در مدت طولانی نور خورشید را دریافت نکنند، برگ های آن ها تضعیف و در نتیجه قهوه ای می شود.

9. آبیاری نامناسب؛ علت قهوه ای شدن برگ گیاهان آپارتمانی

علت قهوه ای شدن برگ گیاهان آپارتمانی می تواند آبیاری نامناسب باشد. آبیاری رطوبت خاک را زیاد می کند؛ اگر میزان آبیاری بیش از حد باشد، برگ های گیاه بر اثر رطوبت زیاد قهوه ای یا زرد می شوند. در این صورت حتی اگر به برگ هم دست بزنید، متوجه سردی و رطوبت زیاد در آن می شوید. لذا آبیاری گیاه را حتما در بازه های زمانی مختلف کنترل کنید.

به طور مثال بین هر مرتبه آبیاری مطمئن شوید که سطح خاک خشک شده است. آبیاری که باعث غرقاب شدن گیاه شود نامناسب است و در نتیجه گل را از بین می برد. همچنین میزان آبیاری در فصول پاییز و زمستان باید کمتر شود.

10. ریشه آسیب دیده؛ هرس کردن گیاه

ریشه آسیب دیده گیاهان آپارتمانی

حین هرس کردن گیاه اگر به ریشه آّسیب وارد شود، برگ ها در ادامه قهوه ای می شوند. لذا در حین هرس کردن نهایت دقت را داشته باشید. همچنین فرایند هرس کردن به خودی خود باعث سبک شدن گل و ریشه و در ادامه سلامت بیشتر گیاه می شود. حیت تعویض خاک یا گلدان حتما ریشه گیاه را بررسی کنید.

11. شور بودن خاک؛ زهکشی نامناسب

اگر خاک گلدان زهکشی مناسبی را نداشته باشد، در ادامه خاک شور می شود و گیاه از بین می رود. لذا حتما در زیر گلدان چند سولاخ را برای خارج شدن شوری آب ایجاد کنید. شوری خاک علت قهوه ای شدن برگ گیاهان آپارتمانی است.

12. ضعف در مواد غذایی گیاه

اولین دلیلی که در ضعف مواد غذایی گیاه تاثیر مستقیم دارد، خاک نامناسب و ضعیف است. خاکی که مواد معدنی خوبی را نداشته باشد نمی تواند از ریشه به خوبی محافظت کند و در ادامه برگ ها قهوه ای و ضعیف می شوند. در نتیجه باید موارد آلی را به خاک اضافه کنید. همچنین می تواند سراغ کوددهی گیاه بروید.

علت قهوه ای شدن برگ برخی از گیاهان آپارتمانی محبوب

برخی از گیاهان آپارتمانی نزد مردم بسیار محبوب هستند. قهوه ای شدن برگ این گیاهان در مرحله اول می تواند بسیار ناراحت کننده باشد؛ اما اگر علت قهوه ای شدن برگ هر گیاه آپارتمانی را بدانید، می توانید سریعا آن ها را درمان کنید. در ادامه به علت قهوه ای شدن برگ گیاهان آپارتمانی محبوب می پردازیم.

 • گیاه آکوبا: رطوبت بیش از حد
 • گیاه کاملیا: نور بیش از حد خورشید
 • گیاه شفلرا: آبیاری نامناسب و آفات
 • گل فیکوس: دمای بیش از حد پایین
 • گیاه پاندانوس: آفات قارچی
 • گیاه دیفن باخیا: در معرض باد کولر و پنکه
 • گیاه پتوس: کوددهی بیش از حد و زهکشی نامناسب
 • گیاه آنتوریوم: آبیاری نامناسب

سخن نهایی

گاهی اوقات علت قهوه ای شدن برگ گیاهان آپارتمانی می تواند خیلی رایج و طبیعی باشد؛ لذا سریعا نگران نشوید. اما اگر رنگ قهوه ای در تمام برگ ها و با شدت زیاد مشاهده شد، بهتر است سریعا دلیل آن را بشناسید و گیاه را درمان کنید.

author-avatar

درباره داریوش

داریوش ، نویسنده و وبلاگ نویس با استعداد و خلاقیت بالا، به واسطه وبلاگ پرطرفدار خود با عنوان "گلمون"، به عنوان یک شخصیت برجسته در عرصه نوشتاری شناخته می‌شود. او با تجربه‌های گوناگون و دیدگاه‌های تازه‌ای که به موضوعات مختلف ارائه می‌دهد، توانسته جامعه‌ای پرشور از طرفداران و مخاطبان خود را جذب کند. در وبلاگش، به بررسی و بحث در مورد مسائل متنوعی از جمله دنیای گل‌ها و گیاهان با اسلوبی دلپذیر و زبانی روان می‌پردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *