معرفی

گل گلایول، نام گلی است که اغلب در کناره های دریای مدیترانه در رنگ و گونه های متنوعی می روید. این گل ها با رنگ های سفید، صورتی پررنگ، یاسی،نارنجی، آبی و حتی سبز یافت می شوند.
گلایول، شامل ۲۶۰ نوع گونه مختلف می‌شود. حدود ۲۵۰ نوع از این گونه‌ها متعلق به صحراهای آفریقا، بخصوص بخش جنوبی آن است. از این بین، تنها ۱۰ گونه از گلایول هستند که به اوراسیا ( آسیا و اروپا) تعلق دارد.
فرقی نمی‌کند چگونه از گلایل نگهداری می‌کنید؛ در گلدان آب، گلدان خاک، باغچه، شاخه‌ای و حتی در دسته گل! گلایل برای تمام منظورها عالی و بی‌نظیر است.
در یونان باستان، نام این گل Xiphium بوده است. این کلمه به معنی شمشیر است!
برای نخستین بار در قرن هجدهم، گلایول‌های آفریقایی در مقیاس زیادی به اروپا برده شد و بلافاصله به محبوبیت زیادی دست پیدا کرد.

این گل زیبا در ایران نیز وجود داشته و طرفداران زیادی نیز به خود جلب کرده است. چرا که این گل هم زیبا بوده و هم می توان به مدت طولانی تری آن را نگهداری کرد. اما توجه داشته باشید، با اینکه نوع این گل در ایران محدود است، اما امکان پرورش گل گلایول در خانه وجود دارد.
گل دادن گل گلایول بسته به نوعی که می خواهید آن را پرورش دهید، متفاوت بوده و به شرایط ویژه ای از جمله، نوع گل، آب و هوای مناسب، خاک مناسب و شرایط نگهداری نیاز دارد. تشخیص اینکه چه نوع خاکی برای پرورش گل مناسب است نیاز به دانش و اطلاعات زیادی داشته که با مطالعه آن می توانید خودتان مناسب بودن خاک را برای پرورش گیاهان تشخیص دهید.

نماد ومعنی

گلایول، گل یادآوری و تداعی خاطرات است. به گیرنده خود می‌گوید که فردی عاشق و شیفته اوست. گلایول همچنین نماد استقامت، قوی بودن، ایمان داشتن و افتخار کردن است.

سمی بودن

گلایول برای حیوانات خانگی (سگ و گربه) سمی است و اگر توسط آنها خورده شود، عوارض گوارشی مثل استفراغ و اسهال در پی خواهد داشت.
اگر پوست حساسی دارید، بهتر است هنگام دست زدن و رسیدگی به گلایول از دستکش استفاده کنید.

موارد مصرف

در گذشته گلایول مصارف دارویی داشته است و گاهی هم به صورت موضعی برای درمان درد مفاصل از آن استفاده می‌شده است.
از گلایول‌هایی که در مدیترانه و انگلستان رشد می‌کردند برای درمان دردهای مزمن بدن استفاده می‌شده است.
اما امروزه بخش غالب کاربرد گلایول، محدود به کاشت در باغچه و یا حضور در دسته گلهاست.

معرفی گل گلایول

برای پرورش گل گلایول به نکات زیر توجه کنید :

  • مقدار Ph خاک باید بین ۶ تا ۶٫۵ بوده و جنس خاک می تواند از ترکیب رس و ماسه و یا ترکیب پیتماس، کوکوپیت و خاک معمولی باشد. که ترکیب دوم برای این گیاه مناسب تر است.
  • آبیاری این گل باید مرتب اما با رطوبت کم باشد. زیرا به رطوبت زیاد حساسیت داشته و واکنش نشان می دهد. سعی کنید گل را ۱ بار در هفته و در فصل تابستان ۲ بار در هفته، آبیاری کنید. مراقب باشید که گل هیچ وقت بدون رطوبت نماند. زیرا خشک شده و زیبایی خود را از دست می دهد.
  • دمای مناسب آن در بهار و تابستان ۵ درجه سانتی گراد است. اما توجه کنید که این گل در دمای ۱۸ تا ۲۵ درجه بهترین رشد را داشته و در زیر دمای ۷ و بالای ۳۰ درجه رشد نمی کند.
  • نوری که این گل باید دریافت کند، بسیار کم بوده و مدت زمان نوردهی به گل، بین ۱۳ تا ۱۴ ساعت در روز و با طول ملایم می باشد. نور زیاد کیفیت گل را افزایش داده اما باعث می شود که دیر تر گل بدهد.
  • پیاز های بزرگ این گل بهتر و زیباتر از پیاز های کوچک آن، گل می دهند. بنابراین از پیاز های بزرگ این گل استفاده کنید. همچنین پیاز این گل می تواند زود گل یا دیر گل باشد. پس هنگام کاشت حتماً از نوع گل دهی آن اطلاعات کسب کنید.
  • اگر قصد کاشت و پرورش این گل را دارید، بهتر است آن را در بهار تا اوایل تیر ماه بکارید.

جالب است بدانید امکان نگهداری طولانی مدت گل گلایول نیز وجود داشته و شما می توانید طول عمر آن را افزایش دهید. همچنین خاصیت این گل برای پرورش مو و ناخن بسیار مفید بوده و می توانید از آن چای گل گلایول نیز تهیه کرده و نوش جان کنید.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید