معرفی

لیسیانتوس زیبا، گل محبوب تمام تزیین کننده‌های گل و گیاه است. هرگاه در دسته گل خود به زیبایی، انسجام و خلاصه یک گل همه چی تمام نیاز داشتید، روی لیسیانتوس حساب کنید! اگر لیسیانتوس شاخه بریده را در گلدان مناسب قرار دهید و به آن رسیدگی کنید، حداقل تا ۲ هفته باطراوت و سالم باقی خواهد ماند.
لیسیانتوس گلی زیبا با ساقه‌ی متوسط و نازک است که گلبرگ‌های ظریف و نازکی دارد. بر روی هر ساقه‌ی آن دو تا شش عدد گل رشد می‌کند و اندازه‌ی گلبرگ‌های آن بزرگ و دایره شکل است.
درواقع این گل هم به صورت غنچه و هم به صورت شکفته زیبا است و در زمینه‌ی گل آرایی از آن استفاده های زیادی می شود. شکل گل‌ها قیفی یا مخروطی است و انتهای گل‌ها از داخل زرد رنگ است.
لیسیانتوس گلدانی چیزی حدود ۶۰-۱۵ سانتی‌متر رشد می‌کند.
این گل برای نخستین بار در مناطق گرم آمریکای جنوبی، مکزیک، جزایر کارائیب و به طور کلی بخش جنوبی قاره آمریکا کشف شده است.

تاریخچه گل لیسیانتوس

همانطور که گفتیم، این گل متعلق به قاره آمریکاست؛ آن در حاشیه رودخانه‌ها و چمن‌زارها رشد می‌کند. در ایالات تگزاس، نوادا و کلورادو به این گل زیبا، “جنتیانای چمنی” هم می‌گویند. جنتیانا، همان خانواده گل سپاسی است. این گلها کوهستانی هستند و معمولا رنگی بنفش دارند. اگرچه لیسیانتوس اصالتا متعلق به آمریکا است، اما باید انصاف را هم در نظر بگیریم و ژاپن را هم از صاحبین این گل بدانیم! در واقع، برای اولین بار این ژاپنی‌ها بودند که در سال ۱۹۳۰، به پرورش انبوه و اصلاح این گل پرداختند. این لیسیانتوسی که ما امروزه می‌شناسیم، حاصل فعالیت باغبانان ژاپنی است.

در مورد معنی لیسیانتوس روایت‌های متفاوتی وجود دارد، اما عده‌ای معتقدند واژه ی لیسیانتوس به معنای گل تلخ است و این نام به مزه‌ی تلخ آن و مصرف دارویی اش در دوران گذشته برمی‌گردد.

انواع گل لیسیانتوس

به لطف تنوع گسترده لیسیانتوس در رنگ، شکل و نوع، آن گل به خوبی پاسخگوی سلایق مختلف هست و تمام سخت پسندان را هم راضی می‌کند!
از سبز و سفید گرفته تا آبی، صورتی، قرمز، بنفش و یاسی؛ تنوع رنگهای لیسیانتوس بسیار زیاد و البته زیباست. حتی می‌توان گونه‌هایی از لیسیانتوس پیدا کرد که یک گل، گلبرگهای رنگارنگی داشته باشد.
تنوع لیسیانتوس به رنگ محدود نمی‌شود. شاخه‌های او در انواع تک گل، چندگل، و با گلهای کوچک یا بزرگ وجود دارند.
گلبرگ‌ها هم می‌توانند متفاوت باشند، مثلا درلبه‌ها چروک خورده و یا کاملا صاف و لخت باشند. لیسیانتوس با گلبرگ صاف و نرم، از انواع جدید این گل است که به تازگی کشف و ارائه شده است.
اگر در تشخیص لیسیانتوس از سایر گل‌ها شک داشتید، به این مشخصه توجه کنید : ساقه بلندی که تعدادی گل لوله‌ای مانند زیبا، روی خود دارد. اگر گلی چنین بود، به احتمال قوی لیسیانتوس است.

موارد مصرف

لیسیانتوس گلی محبوب در دسته‌گل‌های شلوغ و پر زرق وبرق است. اما همانطور که گفتیم خوراکی نیست و به دلیل اینکه عطر خاصی ندارد، در صنایع آرایشی و بهداشتی چندان پرکاربرد نیست.

سمی بودن

لیسیانتوس جزو گیاهان سمی برای انسان‌ها و حیوانات خانگی نیست. اما ممکن است در بعضی افراد با لمس گلبرگ‌ها، حساسیت پوستی ایجاد کند.
توجه داشته باشید با اینکه این گیاه سمی نیست، اما نباید توسط حیوانات و یا کودکان خورده شود. پس بهتر است آن را در مکانی دور از دسترس آنها قرار دهید، و یا از اینکه توسط آنها خورده نمی‌شود مطمئن شوید.

رنگ های لیسیانتوس

لیسیانتوس رنگ های متنوعی دارد و از سبز تا سفید موجود است. رنگ های آبی، صورتی، یاسی و بنفش پررنگ، قرمز و صورتی مایل به نارنجی . حتی انواع خاصی از لیسیانتوس وجود دارد که یک گل، گلبرگ‌های دو یا چند رنگ دارد که در اصطلاح به آن‌ها ابلق گفته می‌شود.

رنگ بنفش و رنگ‌های سرد لیسیانتوس فراوانی بیش تری دارند اما امروزه رنگ‌های گرم تر آن مانند قرمز هم در گلفروشی های خاص تهران وجود دارد.

مراقبت از لیسیانتوس شاخه بریده در منزل

• پیشنهاد می کنیم در هنگام خرید گل، گل های نیمه باز را انتخاب کنید؛ چون گل های باز شده عمر زیادی ندارند و غنچه‌های کاملا بسته هم احتمالا به طور کامل باز نمی شوند.

• بعد از خرید و در هنگام بردن گل‌ها تا منزل دقت کافی را داشته باشید تا گل ها آسیب نبینند مخصوصا اگر کاملا شکفته هستند چون گلبرگ های لیسیانتوس ظریف هستند و ممکن است به راحتی آسیب ببینند. می توانید با استفاده از پلاستیک یا کاغذ، روی گل ها را بپوشانید.

• گلدان تمیزی بردارید و آن را با آب تازه و هم دما با هوای خانه پر کنید. سپس غذای گل شاخه بریده (فلاور فود) را به آن اضافه و در آب حل کنید. غذای گل شاخه بریده باعث می شود که عمر گل هایتان طولانی تر شود.

• ساقه های گل ها را با یک چاقوی تمیز و تیز به اندازه ۳ تا ۵ سانتی متر و به صورت مورب کوتاه کنید و بلافاصله در آب بگذارید. برگ هایی را که در آب قرار می گیرند، جدا کنید چون برگ های گندیده در آب باعث می شوند که احتمال وجود قارچ و باکتری در آن بیش تر شود.

• گل ها را به اندازه‌ای در گلدان بگذارید که فضای کافی برای هر گل وجود داشته باشد و همه ی آن ها به صورت فشرده در کنارهم قرار نگیرند.

• گلدان گل را در جایی قرار دهید که نورمستقیم و گرمای زیاد نداشته باشد و مقابل باد سرد هم قرار نگیرد.

• هر زمان آب گلدان کم شد آن را با آب تازه و هم دمای اتاق پر کنید. لیسیانتوس به دلیل داشتن گلبرگ‌های نازک و تبخیر آب زیاد، آب زیادی لازم دارد.

• هرروز گل و برگ های پژمرده را بچینید.

• اگر از غذای گل شاخه بریده استفاده نمی کنید و آب گلدان زرد شده است یا ۲۴ ساعت از تعویض آب گذشته است، آب گلدان را عوض کنید.

• هرچهارروز یک بار انتهای ساقه ها را کوتاه کنید.

• در صورت مراقبت کامل، گل ها به مدت ۷ تا ۱۰ روز شاداب می مانند.

معرفی گل لیسیانتوس

گل آرایی با لیسیانتوس

به دلیل این که ظاهر این گل شبیه رز است و ماندگاری خوبی هم در آب دارد، کاربرد زیادی در زمینه‌ی گل آرایی دارد و می‌توانید آن را در کنار گل‌های دیگر و برای دسته گل، سبد گل، گل روی یقه ی داماد، ماشین عروس و گل روی میزهای مجالس استفاده کنید.

لیسیانتوس در کنار گل‌های هم اندازه‌ی خودش مانند رز، پیونی، میخک، مریم و سنبل بسیار زیبا می شود.
این گل در باکس گل (جعبه گل) نیز بسیار زیبا خواهد شد و در دسته گل‌ها هم به خاطر داشتن برگ‌های سبز، حجم خوبی به دسته گل می‌دهد.

نمادها و معنی رنگ های لیسیانتوس

این گل زیبا به صورت کلی نماد تشکر و قدردانی است و در گذشته پیام آور محبت بوده است، به همین دلیل از این گل برای هدیه به معشوق و قدردانی از او هم استفاده می کنند اما هر رنگ این گل معنی خاصی با خود دارد.

صورتی روشن
نماد ظرافت، شادی، جوانی و معصومیت و بهترین انتخاب برای تولد نوزاد است.

یاسی
این رنگ نماد زنانگی و رشد و بهترین انتخاب برای روز مادر است.

زرد لیمویی
نماد شادی است. این رنگ برای شروع روابط و دوستی‌ها مناسب است و احساس شادی را در قلب دریافت کننده برمی انگیزد.

بنفش
نشانه ی وفاداری، افتخار و موفقیت است و در کنار سایر گل‌ها به معنای تحسین است. این رنگ انتخاب خوبی برای خرید خانه ی جدید و جشن گرفتن موفقیت عزیزان‌تان است.

آبی پررنگ
نماد آرام بخش بودن دریا است و برای کسی که دوران پر استرسی را پشت سر گذاشته، انتخاب خوبی است.

سفید
مهم ترین پیام گل های سفید معصومیت و پاکی است. می توانید لیسیانتوس سفید را به عروس هدیه دهید چون نمادی از شکوه و تواضع است.

سبزروشن
این رنگ نماد زمین و باروری است، همچنین نماد خوش شانسی، سلامتی و جوانی است و برای تولد نوزاد هم انتخاب خوبی است.

قرمز
مانند تمامی گل های قرمز نماد عشق و قدرت است و برای هدیه دادن به معشوق استفاده می شود.

روش نگهداری و کاشت لیسیانتوس در گلدان یا فضای باز

مدت زیادی نیست که لیسیانتوس درگلدان و در کنار دیگر گیاهان آپارتمانی محبوبیت پیدا کرده است. البته چون لیسیانتوس گیاهی عمدتا یک ساله است، هنگام تمام شدن گل‌ها، خودش هم از بین می رود.
نگهداری از آن در منزل شرایط خاصی نیاز دارد که به اختصار در موردشان توضیح می دهیم:

نور و دما

لیسیانتوس هوای گرم را دوست دارد اما آن را در هوای خیلی گرم و مقابل نور مستقیم خورشید تابستان نگذارید. بهتر است لیسیانتوس در فصل زمستان در مقابل نور بیش‌تری قرار بگیرد.

آب

در فصل رشد گیاه مرتبا آن را آبیاری کنید و اجازه ندهید خاک آن کاملا خشک شود. خاک گلدان همیشه باید مرطوب باشد.

خاک

این گیاه به خاک غنی با زهکشی خوب نیاز دارد. اگر زهکشی خاک خوب نباشد، ریشه گیاه به مرور زمان می گندد و از بین می رود.

کود

در فصل رشد گیاه یعنی بهار تا تابستان به صورت هفتگی مقداری کود ضعیف به لیسیانتوس بدهید و در فصل زمستان مقدار آن را به ماهی یک بار برسانید.

آفت

مهم ترین آفت لیسیانتوس قارچ است و در صورت آفت زدگی ممکن است تارعنکبوت های سفید کوچک، حشرات ریز را روی گیاه مشاهده کنید. در این صورت یک تکه از گیاه یا عکس از آفت را نزد گلفروش یا کارشناس گیاهان ببرید و مناسب ترین نوع آفت کش را تهیه کنید.

زمان و شرایط مناسب کاشت لیسیانتوس در فضای باز

لیسیانتوس را به صورت بوته ای و ریشه دار از گلفروشی خریداری کنید. آن را به آرامی از گلدان خود جدا کنید و در فضایی که در نظر گرفته اید، بکارید.

شرایط مورد نیاز برای رشد این گیاه بستگی به شرایط محیطی محل زندگی تان دارد. مثلا درمناطقی که احتمال یخ زدگی وجود دارد، گیاه را باید قبل از شروع فصل سرما بکارید و در مناطق گرم تر می توان گیاه را در اوایل فصل بهار کاشت.

این گل در همه ی مناطق جغراقیایی رشد می کند اما در جاهایی که تابستان ملایم داشته باشند، رشد بهتری دارد. زمان گلدهی لیسیانتوس فصل بهاراست.

این گل ۱۵ تا ۶۰ سانتی متر در گلدان و باغچه رشد می کند البته سرعت رشد این گیاه خیلی کم است و تا چند ماه بعد از کاشته شدن کوچک باقی می ماند. پیش از کاشت، علف‌های هرز خاک را از بین ببرید چون این گیاه به وجود علف های هرز حساس است.

نور و دما: این گیاه گرما دوست است و نور زیاد را دوست دارد. پس در مناطق گرم و معتدل رشد بهتری دارد.

آب: به عنوان قانون کلی می توانیم بگوییم که لازم است همیشه خاک مرطوب باشد اما پای گل پر از آب نباشد. چون آبیاری بیش از حد باعث رشد قارچ و از بین رفتن گیاه می شود. آبیاری قطره ای بهترین روش برای آبیاری این گیاه است چون فقط ریشه ها آبیاری می شوند.

خاک: لیسیانتوس خاکی با زهکشی عالی و pH بین شش و نیم تا هفت نیاز دارد. این گل تحمل خاک اسیدی را ندارد و اگرخاک در این محدوده ی pH نباشد، برگ ها زرد می شوند. همچنین خاک باید غنی و دارای کمپوست باشد.

کود: برای بهترشدن کیفیت گل ها و بیش تر شدن تعدادشان از کود استفاده کنید. لازم است که کودرسانی را در فصل رشد انجام دهید.

روش‌های تکثیر لیسیانتوس

تکثیر با بذر
خلاصه ی این روش این است که بذر را در بستری از خاک مناسب و مرطوب ریخته و روی آن را بپوشانید. وقتی که اولین جوانه‌ها ظاهر شدند، آن ها را به محیط باز انتقال دهید و جداگانه بکارید. این کار بسیار زمان بر است و حدود ۱۵ تا ۲۰ ماه زمان لازم دارد تا یک بذر به بوته‌ی گل کاملی تبدیل شود. افراد مبتدی به ندرت می‌توانند نتیجه ی خوبی از این روش بگیرند.

قلمه زدن

در این روش قسمتی از ساقه ی لیسیانتوس را با چاقوی تیز و به صورت مورب می بریم و در هورمون ریشه‌زایی قرار می‌دهیم. هنگامی که ساقه ریشه زد، می توانیم آن را به گلدان جدید منتقل کنیم. برای به دست آوردن نتیجه‌ی مطلوب، قلمه زدن بهتر است در فصل بهار صورت بگیرد.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید