معرفی

شب بو یکی از معطرترین گلهایی است که می‌توانید داشته باشید. رایحه آن بسیار قوی، دلپذیر و آرام بخش است. توصیه می‌کنیم آن را در بالاترین نقطه باغچه خود بکارید و یا گلدان آن را در ارتفاع قرار دهید؛ اینگونه وقتی شکوفه شب بو در حال باز شدن بود، عطر آن به خوبی تمام محیط را پر می‌کند.
با گلمون همراه باشید تا پس از معرفی گل شب بو (Gilly flower)، روش کاشت و نگهداری و تاریخچه آن را نیز بدانید.

شب بو تقریبا گل مقاومی است و به راحتی از بین نمی‌رود، به همین علت انتخاب مناسبی برای کاشتن در گلدان و یا حاشیه باغچه‌هاست.
عمر این گل به آب و هوای محیط بستگی دارد. شب بو در آب و هوای سرد گلی یک ساله است و بیش از یکی دو سال دوام نمی‌آورد، اما در محیط‌های گرم‌تر به یک گل چندساله تبدیل می‌شود و اگر به خوبی از آن مراقبت کنید، هر سال با ساقه‌ای چوبی‌تر و مقاوم‌تر برمی‌گردد.

تاریخچه

قرن‌ها پیش در انگلستان، شب بو واحدی برای داد وستد تلقی می‌شد! آن‌ها از شب بو به عنوان جایگزین پول استفاده می‌کردند و در زمین‌های کشاورزی به ازای دادن شب بو، محصول کشاورزی دریافت می‌کردند. در واقع آن‌ها شب بو را بسیار باارزش و قیمتی می‌دانستند.

نماد و معنی

شب بو نماد ثروت، ظرافت و زیبایی است.
علاوه بر این، شب بو می‌تواند نمادی برای لذت و پذیرش زندگی، خلوص، تحسین و اعتقادات مذهبی باشد.
در کل شب بو بیانگر زندگی طولانی، شادی بدون مرز و خوش بختی است؛ به همین دلیل برای دسته گل عروس و یا گل سالگرد ازدواج بسیار مناسب است.

انواع

شب بو بارها پیوند زده شده و گلهایی با ویژگی‌های مختلف ایجاد کرده است. تنوع اندازه و رنگ آن زیاد است، تا جایی که بیش از ۶۰ نوع مختلف از آن در بازار وجود دارد.
رنگ این گل می‌تواند سفید، صورتی، یاسی، قرمز، بنفش و یا آبی باشد.
قد این گل بسته به نوع متفاوت است. گونه‌هایی از شب بو کوتاه و انواعی از آن هم بسیار بلند هستند. مثلا نوع longipetala، فقط در شب شکوفه‌های خود را باز می‌کند و عطر آن از سایر انواع شب بو بیشتر است.

معرفی گل شب بو

سمی بودن

اگر این گل توسط حیوانات خانگی و یا کودکان خورده شود، عوارض گوارشی خفیفی ایجاد می‌کند.

روش کاشت و نگهداری

می‌توان شب بو را به دو روش کاشت :
کاشت دانه و کاشت نهال.
شانس موفقیت کاشت نهال بسیار بیشتر از کاشت دانه است، در واقع احتمال اینکه نهال شما به سلامت رشد کند و یک درختچه خوش‌بوی شب بو برای شما ایجا کند بسیار بیشتر از این است که دانه شب بو را بکارید و منتظر رشد آن بمانید. برای کاشت نهال، حفره‌های عمیقی حفر کنید و نهال را در آن قرار دهید. بین هر نهال باید ۱۵ سانتی متر باشد.

اگر می‌خواهید دانه شب بو را بکارید، در آغاز فصل دست به کار شوید. گلدانی را انتخاب کنید و در محیط داخلی خانه روی دانه را با کمی خاک گلدان بپوشانید و تا زمانی که اولین جوانه‌ها پدیدار شدند آن را مرتبا آبیاری کنید.
وقتی ساقه رشد کرد، هفته ای دو بار آبیاری برای ادامه رشد آن کافی است. سپس بعد از اینکه آخرین موج سرما هم رفت، آن را به باغچه منتقل کنید.

ماهی یکبار به شب بو کود اضافه کنید. بین هر دفعه آبیاری اجازه دهید خاک کاملا خشک شود و سپس آن را آبیاری کنید.
اگر شب بو را به صورت شاخه ای تهیه کردید، برگ‌های اضافی را از آن جدا کنید و در گلدانی با آب تمیز قرار دهید. غذای مخصوص گل را فراموش نکنید!

معطربودن

شب بو یکی از معطرترین گلهاست. عطر آن ترکیبی از شیرینی و تندی است.

موارد مصرف

به دلیل عطر دلنشین آن، شب بو استفاده فراوانی در صنعت عطرسازی و محصولات معطر دارد. علاوه بر این، شب بو یکی از محوب‌ترین گلهای دسته گل عروس است.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید