معرفی گل استاتیس / لیمونیوم Statice

لیمونیوم، گلی زیبا و متفاوت است. معمولا آن را خشک کرده و سپس در تزیین دسته گلها استفاده می‌کنند. مخصوصا از رنگ سفید آن در تزیین دسته گل های عروس استفاده میشود، در واقع لیمونیوم یکی از رایج‌ترین گل‌های خشک در عرصه گل و گیاه است.
اسامی مختلفی برای آن وجود دارد، مثل استاتیس، اسطخدوس دریایی، استاتیس آلمانی، استاتیس انگلیسی و …
گل لیمونیوم در رنگهای سفید، یاسی و صورتی وجود دارد.

لیمونیوم گلی معطر است و در بهار و تابستان شکوفه می‌دهد. نگهداری از آنها آسان است و بسته به محل کاشت، می‌توانند سالانه، چندساله و یا حتی مثل یک درختچه رشد کنند. لیمونیوم جزو ماندگارترین و مقاوم‌ترین گلهاست و طول عمر طولانی دارد، حتی به صورت شاخه‌ای و یا خشک شده!

اگرچه این گل به دلیل اندازه کوچک خود معمولا به عنوان گل اصلی در دسته گلها قرار نمی‌گیرد، اما به عنوان گل جانبی و حتی برگچه برای تزیین دسته گلها بسیار پرکاربرد است.
با گلمون همراه باشید تا پس از معرفی گل استاتیس ، نماد و موارد مصرف آن را بدانید.

تاریخچه

نام لیمونیوم، از کلمه یونانی “لیمون” گرفته شده است. لیمون به معنی علفزار است و چون این گل اغلب در علفزارها یافت می‌شود، این نام برای آن انتخاب شده است. اطلاعات زیادی در مورد پیشینه این گل وجود ندارد، در واقع هنوز محققین و دانشمندان این حوزه نمی‌دانند که این گل برای نخستین بار در کجا رشد کرده است.

نماد و معنی

معانی زیادی برای لیمونیوم وجود دارد، که برخلاف اکثر گلها این معانی وابسته به رنگ گل نیستند. یعنی همه انواع و رنگهای مختلف لیمونیوم، حامل پیامهای مشترکی هستند. این گل بیانگر تداعی خاطرات، زیبایی و ابراز همدردی است.

انواع

لیمونیوم شامل ۱۲۰ گونه مختلف است. تفاوت گونه‌های مختلف در قد، رنگ و تعداد برگهاست. در بعضی از گونه‌های آن، گلها در بدو تشکیل کاملا بنفش هستند. اما با گذشت زمان از وسط گل شروع به تغییر رنگ می‌دهند و به سفید خالص تغییر می‌کنند.

معرفی گل استاتیس

سمی بودن

 لیمونیوم برای کودکان و حیوانات خانگی سمی نیست.

روش کاشت و نگهداری

لیمونیوم رشد خوبی دارد و نگهداری از آن اصلا سخت نیست.
می‌توانید در خانه دانه آن را در گلدان بکارید و حدود ۶ الی ۸ هفته قبل از انتقال آن به باغچه، آن را در فضای باز قرار دهید.
اگر هم می‌خواهید آن را به روش تقسیم تکثیر کنید، در آغاز و یا پایان بهار این کار را انجام دهید.

می‌توانید در میانه زمستان، ریشه آن را ببرید و در داخل خانه در گلدان بکارید و با فرا رسیدن بهار آن را به باغچه منتقل کنید.
آن را در نقطه‌ای پرنور و در خاکی با زه­کشی مناسب بکارید.
لیمونیوم خاک ماسه‌ای را ترجیح می‌دهد.
در آغاز بهار کمی کود ملایم و سبک به آن اضافه کنید.
لیومونیوم به ندرت دچار آفات و بیماری می‌شود.

معطر بودن

گونه‌های خاصی از آن معطر هستند، مثل اسطوخدوس دریایی.

موارد مصرف

علاوه بر کاربرد در گل‌آرایی، جالب است بدانید تمام بخشهای لیمونیوم خوراکی هستند! می‌توانید از دانه‌های آن به عنوان جایگزین فلفل استفاده کنید.
برگ و حتی ریشه آن هم طعمی شبیه به تندی زنجبیل دارند. به طور تخصص‌تر، از لیمونیوم برای تهیه داروهای ضد سل و خون‌ریزی استفاده می‌کنند.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید