معرفی گل آلاله

وقتی نام آلاله می‌آید، احتمالا به یاد خاطرات قدیمی و تعداد زیادی گلبرگ نازک زرد رنگ می‌افتید که در دست‌های باد آشفته شده‌اند. البته که این تصویر کاملا درست است؛اما گل آلاله رنگ‌های متفاوتی دارد، مثل سفید، صورتی و قرمز آتشین.
در طبیعت معجزه‌ها و عجایب مختلفی وجود دارد که بدون شک یکی از آن عجایب، گل آلاله است.
آلاله زیبا به نظر ترکیبی از صدها گلبرگ رز است که در کنار هم یکی از زیباترین گل‌ها را شکل داده‌اند. آلاله‌ها رنگ‌های مختلفی دارند و در هوای سرد زمستان هم دوام می‌آورند، متعلق به مدیترانه هستند و به همین دلیل به نور زیادی برای رشد نیاز دارند.
برای معرفی بیشتر گل آلاله جالب است بدانید که رایج‌ترین و زیباترین گونه گل آلاله، در تمام دنیا به “آلاله ایرانی” معروف است!

تاریخچه گل آلاله

پس از معرفی گل آلاله به تاریخچه آن می‌پردازیم. گل آلاله در منطقه شرقی مدیترانه یافت می شود. نام رانونکولوس از کلمه رانا می‌ آید که در زبان لاتین به معنای قورباغه است و اشاره به باتلاق و رطوبتی دارد که این گل در آن‌ها می روید. گفته می‌شود که در گذشته، آلاله‌ها در ابتدا در بین رودخانه‌ای رشد کردند که پر از قورباغه بوده و چون در فصل بهار تعداد آن‌ها مثل تعداد قورباغه‌های کوچک زیاد می‌شده، نام آن‌ها را قورباغه کوچک گذاشتند.

واضح است که آلاله ایرانی متعلق به کشور ماست. پس اگر می‌خواهید یک آلاله داشته باشید، کافی‌است آن را در گلدان و یا باغچه خود بکارید و خیالتان از بابت شرایط آب و هوایی راحت باشد! این گل، جزو گل های سردسیری محسوب می شود و اگر دما بالای شانزده درجه برود، شکوفا نمی‌شود.

معرفی گل آلاله

نماد و معنی

آلاله در اکثر نقاط جهان معنی یکسانی دارد و در فرهنگ‌های مختلف بیانگر موضوعات مختلفی نیست. این گل بیانگر جذاب و فریبنده بودن است. با هدیه دادن آن به دیگران، به آن‌ها می‌گویید که آن‌ها برای شما جذاب، دلربا و اسرارآمیز هستند!

مصارف

گل آلاله بیشتر از یک هفته دوام آورده و انتخاب مناسبی برای دسته گل عروس و باکس‌های گل است. حتی وقتی که گلبرگ های این گیاه می ریزند، بازهم تماشای این گیاه جذاب است.
آلاله مصارف پزشکی متفاوتی دارد. از آن برای کاهش آثار آرتروز، سردردهای عصبی، تاول و مشکلات پوستی استفاده می‌شود. قبل از مصرف آلاله باید نکات زیر را به‌خاطر داشته باشید :

  1. آلاله تازه بسیار آزاردهنده و نامطلوب است و مصرف آن باعث ایجاد عوارض خطرناکی می‌شود.
  2. باید آلاله را خشک کنید و سپس استفاده کنید.
  3. برای مصارف پزشکی، بخشی از ساقه که به خاک نزدیک‌ است مناسب‌تر است.

گل آلاله در افسانه‌های ایرانی!

در افسانه‌های ایرانی هم سخنی از این گل زیبا هست! داستان این‌گونه است که در زمان‌های قدیم، یک شاهزاده ایرانی (که همیشه لباس سبز و طلایی می‌پوشیده است)،  مدام از صبح تا شب! برای همسر زیبای خود آواز می‌خوانده است. از اینجا به بعد دو روایت موجود است؛

روایت اول می‌گوید یک روز همسر او از آواز شاهزاده خسته شده و او را به یک گل آلاله تبدیل کرده است!

اما روایت دوم می‌گوید وقتی همسر این شاهزاده از آواز او خسته شد، یک گل آلاله به صورت او پرتاب کرد و در همان لحظه، شاهزاده به دلیل شکست عشقی خود در اثر حمله قلبی سکته کرد و مرد!

آلاله گلی بدون عطر و بو

اگر به عطر و گرده گل‌ها حساسیت دارید، آلاله می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. این علی رغم داشتن ظاهری بسیار زیبا، عطر و بویی ندارد.

روش کاشت

آلاله برای کاشتن در باغچه و یا گلدان مناسب است و با کمی مراقبت، رشد خوبی خواهد داشت. آن را در مکانی با نور زیاد خورشید بکارید. قبل از کاشت، بهتر است یک شب پیاز آلاله را در آب قرار دهید تا برای ریشه زدن آماده شود. خاک زه کشی شده را فراموش نکنید!

سمی بودن

این گل برای حیوانات خانگی سمی است و اگر خورده شود، باعث ایجاد استفراغ و سایر مشکلات گوارشی خواهد شد.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید