معرفی و شرایط نگهداری گیاه لیندا

گیاه لیندا یا نخل دم اسبی یکی از محبوبترین گیاهان زینتی آپارتمانیست که بومی مکزیک بوده و به زندگی بیابانی عادت دارد. علت محبوبیت آن به دلیل فرم ظاهری برگها و ساقه ( غده ) آن است که در زبان انگلیسی به پافیلی معروف است. برگ های لیندا برای جلوگیری از هدر رفتن آب سطح مقطع باریکی دارند و به دلیل کمبود آب در محل زندگیش ، ساقه ی ضخیم آن آب را در خود ذخیره میکند و همین امر نیاز آبی لیندا را کم میکند. در این مقاله با آبیاری لیندا ، تعویض گلدان لیندا و شرایط نگهداری گیاه لیندا بیشتر آشنا می شویم.

خصوصیات گیاه لیندا چیست ؟!

بیشترین دلیل جذابیت این گیاه دارا بودن برگهای باریک ، کشیده ، ضخیم ، مقاوم و مجنون و آویزان است همچنین ساقه ی لیندا یا همان پافیلی نیز زیبایی خاصی به این گیاه بیابانی داده است . ارتفاع گیاه لیندا در شرایط ویژه به 2 متر هم میرسد و این تنها با بالا آمدن ساقه اتفاق می‌افتد . تکثیر گیاه با جوانه های به وجود آمده در سنین بالای لیندا بر روی ساقه اتفاق می‌افتد که بهتر است آنها را سریعا حذف کنید تا فرم و شکل گیاه از بین نرود .رنگ برگ ها سبز مایل به تیره است و به ندرت در سنین بالا و در تابستان گلهایی برروی این گیاه ظاهر میشود که رنگ آن سفید مایل به کرم است .

لیندا گیاه کم توقعیست اما از اینکه گیاه دیگری برروی آن سایه بیندازد خوشش نمی‌آید چون به شدت نور را دوست دارد . در ضمن به دلیل نیاز کم به آبیاری رطوبت ایجاد شده از طریق گیاهان دیگر برایش خوب نیست پس لیندا را با فاصله از دیگر گیاهان قرار بدهید.

شرایط نگهداری گیاه لیندا چیست !؟

لیندا گیاه نسبتا مقاومیست و تنها حساسیت این گیاه به آبیاریست چرا که به دلیل ذخیره ی آب درون ساقه ی خود ، نیاز به آبیاری زیادی ندارد پس یکی از مشکلات شایع این گیاه مربوط به همین مورد است .

نور
  • لیندا بومی مناطق بیبانیست پس به نور زیادی نیاز دارد اما توجه داشته باشید مانند هر گیاه دیگری نور مستقیم خورشید برای آن خوب نیست . لیندا بهتر است پشت پنجره قرارش گیرد و به جز ماههای تیر و مرداد روزانه 4 ساعت نور خورشید دریافت کند. اگر آپارتمان شما کم نور است نگران نباشید چرا که لیندا در نیم سایه هم رشد خوبی دارد ولی هرچند وقت یکبار آن را در محل پرنور قرار دهید .
رطوبت
  • در تمام طول سال هفته ای یکبار غبارپاشی کافی است،در مواقعی که درجه حرارت زیر 10 درجه است غبارپاشی نکنید.
درجه حرارت
  • میزان دمای مناسب برای این گیاه ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتی گراد است که بهتر است در زمستان دمای ۱۰ تا ۱۳ و در تابستان ۲۱ درجه را برای لیندا فراهم کنید.  درکل این گیاه دمای متغیر بین 5 تا 30 درجه را میتواند تحمل کند .

 

معرفی لیندا (نخل دم اسبی)

 

آبیاری
  • تنها نکته درباره ی شرایط نگهداری گیاه لیندا ، آبیاری آن است . با توجه به زیستگاه گیاه لیندا ، پیاز این گیاه میتواند تا حدود یکسال آب را در خود ذخیره کند پس آبیاری بیش از حد این گیاه سبب پوسیدگی پیاز آن و از بین رفتن گیاه میشود . رطوبت خاک باید پایین باشد و در فاصله ی بین دو آبیاری خاک حتما خشک شود. در طول فصل رویش هر 3 هفته یکبار و در طول زمستان به مقداری که برگها پژمرده نشوند آبیاری لازم دارد . بنا بر این ویژگی لیندا شما به راحتی میتوانید به مسافرت بروید و اصلا نگران آبیاری آن نباشید.
تغذیه و کود دهی لیندا
  • چیزی در حدود دو بار آبیاری همراه کود کامل را در بهار و تابستان در برنامه‌تان بگنجانید . کود آهن یکی از علاقه مندی های لینداست و ماهی یکبار میتوانید از این کود استفاده کنید .

خاک

  • مخلوطی ازخاک رس ، شن و مواد آلی ( به اصطلاح خاک لیمونی ) برای لیندا مناسب است . این مخلوط همان خاکیست که لیندا در بیابان های مکزیک داشته است و بسیار سبک است . مقداری پیت ماس و هوموس نیز داخل خاک برای تغذیه مناسب است . به طور کلی میتوان گفت بهترین خاک برای لیندا یک خاک سبک با زهکشی عالیست .
تعویض گلدان
  • این گیاه نیازی به تعویض زود به زود گلدان ندارد و بهتر است هر 2 سال یکبار گلدان آن عوض شود . در بقیه مواقع میتوانید تنها چند سانتی متر خاک سطحی گلدان را با خاک نو جابه جا کنید .تعویض زود به زود لیندا به ریشه های آن آسیب میزند و تنها سبب رشد طولی پیاز می شود.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید