گیاه آپارتمانی برگ انجیری مونسترا

گیاه برگ انجیری (Monstera deliciosa) یک گیاه زینتی با برگ های بریده بریده، چرمی و براق است که بسیار قابل توجه است. البته به عنوان فیلودندرون برگ شکاف دار هم شناخته می‌شود و در فضای آپارتمان به راحتی قابل رشد و گسترش است و می‌تواند سالها زنده بماند.

معرفی گیاه آپارتمانی برگ انجیری مونسترا

گیاه برگ انجیری این گیاه به عنوان گیاه پنیر سوییسی یا میوه نان مکزیکی هم معروف است. گیاه برگ انجیری به خاطر داشتن برگ های بزرگ، سبز براق با شکاف های عمیق و حفره های تو خالی وسط برگهایش شناخته شده است. مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی بومی مناطق گرمسیری و جنگل های پر باران استوایی، آمریکای مرکزی و مکزیک است.

در داخل فضای بسته گل نمی‌دهد ولی در فضای باز و محیط اصلی زندگی خود گل و میوه خوراکی تولید می‌کند. البته گیاه برگ انجیری دارای گونه دیگری هم هست که کم یاب تر است و روی برگهای آن لکه های سفید وجود دارد. این گونه نسبت به گونه سبز رشد آهسته تری دارد. تمام قسمت ای این گیاه به جز میوه های رسیده آن سمی هستند و برای سگ ها و گربه های خانگی خطرناک هستند.

محل نگهداری گیاه آپارتمانی برگ انجیری مونسترا

گیاه آپاراتمانی برگ انجیری باید در محیط هایی با نور استاندارد و متوسط با دمای 20 تا 30 درجه سانتی گراد و رطوبت بالا و نور غیر مستقیم و فیلتر شده قرار داده شود. این گیاه در محیط های بیرون از آپارتمان و در محیط های روشن و سایه به صورت بالا رونده و همیشه سبز می‌تواند وجود داشته باشد. آفتاب خیلی شدید باعث سوختگی برگها می‌شود و از طرفی در محیط بدون نور سرعت رشد و توسعه برگها خیلی کاهش می‌یابد.

مراقبت ها و کاشت گیاه برگ انجیری

این گیاه را در یک گلدان با بستر دارای پیت، خاک با زه کشی خوب بکارید. گیاه برگ انجیری در محل اصلی خود به صورت یک گیاه بالا رونده رشد می‌کند و برای چسبیدن به تنه درختان و بالا رفتن  از آنها دارای ریشه های هوایی هم شده است. به صورت مصنوعی می‌توانید از پایه ای که با استفاده از خزه دست می‌کنید درختان جنگل ها را شبیه سازی کنید تا این گیاه بتواند حالت بالا رونده داشته باشد و روی خزه رشد کند. البته اگر ریشه های هوایی زیاد رشد کردند و ظاهر زشتی به گیاه دادند می‌توانید آنها را هرس کنید. البته اگر گیاه را با این ریشه های هوایی در خاک بزنید دوباره گیاه جدیدی رشد خواهد کرد. این ریشه های هوایی به دیوار یا سطوح آسیبی وارد نمی‌کنند.

زمانی آبیاری کنید که یک سوم تا یک چهارم از سطح خاک خشک شد. در طول فصل رشد بهار تا تابستان می‌توانید از کودهای مایع هر ماه یک بار استفاده کنید. سطح برگها را همیشه تمیز و عاری از گرد و غبار نگه دارید برای این منظور در 3 فنجان آب 1 قطره مایع ظرفشویی حل کنید و با دستمال سطح برگها را تمیز کنید. البته به طور منظم با استفاده از اسپری ریز روی برگها آب بپاشید. زمانی که دو سال از رشد گیاه انجیری در گلدان گذشت می‌توانید گلدان را تعویض کنید و گیاه را به گلدان بزرگتری منتقل کنید.

نحوه تکثیر گیاه برگ انجیری

مهم ترین روش تکثیر گیاه برگ انجیری خوابانیدن هوایی است. برای انجام این کار به خزه اسفاگنوم نیاز دارید، همچنین به قیچی هرس تیز و تمیز، کیسه پلاستیکی و دو عدد نخ محکم نیاز هست. ابتدا باید یک برگ رشد یافته از ساقه که در زیر آن ریشه هوایی وجود دارد پیدا کنید. یک سوم قطر ساقه را از محل زیر ریشه هوایی مورد نظر ببرید و پلاستیک را زیر این محل ببندید. خزه اسفاگنوم مرطوب را داخل کیسه ریخته و یک سر آن را در زیر برگ مورد نظر ببندید. البته نیاز دارید بعد از مدتی پلاستیک را کنار زده و تا ببینید ریشه ها رشد کرده اند یا نه؟

معرفی برگ انجیری مونسترا

مشکلات و مسائل گیاه برگ انجیری

زرد شدن برگهای برگ انجیری

این اتفاق ممکن است به دلیل کم آبیاری یا آبیاری زیاد رخ دهد. اگر برگها هم زرد و هم قهوه ای باشند ممکن است به دلیل آبیاری بالا ایجاد شده باشد. اگر تمام برگ ها زرد شده باشد لکه های قهوه ای ترد ایجاد می‌شود ممکن است به دلیل کم آبیاری باشد. برای تشخیص این حالات خاک را بررسی کنید.

قهوه ای شدن برگ انجیری

این حالت ممکن است به دلیل کمبود عناصر غذایی و کمبود آب باشد. علاوه بر این در زمان انتقال گیاه ریشه ها آسیب نبیند.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید