معرفی اکالیپتوس

گیاه اکالیپتوس از خانواده اکالیپتیان است و در قاره استرالیا میروید.
چوب اکالیپتوس بسیار محکم است و در برابر پوسیدگی مقاومت بالایی دارد.
جالب است بدانید اکالیپتوس، غذای محبوب کوالاهای استرالیایی است!
این درخت در طبیعت استرالیا به وفور یافت می‌شود. بیشترین قسمت مورد استفاده اکالیپتوس، برگهای آن است ، برگ‌های خشک شده‌ی این گیاه زیبا در ساختن کاردستی‌های تزیینی بسیار پرکاربرد هستند.
روغنی که از برگ این گیاه گرفته می‌شود نیز یکی از اصلی‌ترین روغن‌های درمانی به شمار می‌رود. خبر خوب این است که می‌توانید اکالیپتوس را هم در گلدان و هم در باغچه بکارید و از دیدن آن لذت ببرید.
با گلمون همراه باشید تا روش نگهداری گیاه اکالیپتوس و خواص آن را بدانید.

خواص اکالیپتوس

احساس می‌کنید کمی بیمار هستید؟ اکالیپتوس می‌تواند به شما کمک کند.
برگ‌های این گیاه برای مصارف مختلف پزشکی و درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند،خاصیت ضد میکروبی دارند و در درمان سرفه و گلو درد موثرند و حتی به عنوان کرم ضددرد هم عمل می‌کنند.

فقط کافی است تعدادی از برگهای آن را بردارید و کمی آب جوش بر روی آن‌ها بریزید، بخار آن را تنفس کنید تا ضمن آرام بخشی، شاهد باز شدن سینوس های خود هم باشید.
از اکالیپتوس میتوان برای خوشبو کردن محیط نیز استفاده کرد.

شیوه نگهداری

نور

نگهداری از این گیاه بسیار ساده است. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که آن را در یک مکان پرنور قرار دهید. تا نور مستقیم کافی به گیاه برسد. در مکان سایه و کم نور گیاه مقاومت خود را از دست میدهد.
آن را نزدیک یک پنجره نورگیر قرار دهید. وجود یک پرده نازک می‌تواند برای آن مانند فیلتر عمل کرده و به خوبی از آسیب دیدن توسط اشعه‌های مستقیم خورشید جلوگیری کند.

معرفی اکالیپتوس

خاک و کوددهی

گیاه اکالیپتوس خیلی به خاک حساس نیست، اما خب بهتر است خاک زه کشی شده را برای اکالیپتوس انتخاب کنید. و از مخلوط خاک برگ و معمولی استفاده کنید.
راز زه‌کشی خوب، استفاده از خاک سست و متخلخل است. چنین خاکی هم ریشه را تقویت کرده و هم رطوبت را بدون نیاز به ذخیره کردن آب حفظ می‌کند.
اکالیپتوسی که در باغچه کاشته شده، نیازی به کود ندارد. دلیل این امر، شرایط محیطی خواستگاه آن، یعنی استرالیا و تازمانیاست.

در آنجا، اکالیپتوس در خاک‌های بسیار کم‌عمق رشد می‌کند. همین باعث شده تا این گیاه با شرایط طبیعی خود تطبیق پیدا کرده و به رشد کردن در خاک‌هایی با کمترین میزان مواد معدنی عادت کند. اما ماجرا برای اکالیپتوسی که در گلدان است متفاوت است. اکالیپتوس گلدانی به کوددهی ملایم ( نصف میزان توصیه شده دستور کود) نیاز دارد.

دو نوع کود را می‌توانید برای اکالیپتوس انتخاب کنید :
کودهایی که به آرامی مواد معدنی خود را آزاد می‌کنند
کودهای محلول در آب

آبیاری

میزان آبیاری یک گیاه اکالیپتوس به موارد مختلفی بستگی دارد، مانند نوع خاص آن گیاه، شرایط آب و هوایی محیطی، نوع خاک و زه‌کشی و میزان بارندگی.
میانگین بارندگی در نقاط مختلف دنیا متفاوت است و ممکن است از ۲ سانتی‌متر تا ۲۰۰ سانتی‌متر در سال تغییر کند!

به میزان بارندگی در یک صحرای گرم و خشک فکر کنید، بدیهی است اکالیپتوسی که متعلق به چنین شرایطی است به آبیاری زیادی نیاز نداشته و خودش را با کم‌آبی تطبیق می‌دهد.
از طرف دیگر، گیاهی که در جنگلهای پرباران استوایی رشد کرده نیز به آبیاری مداوم نیاز دارد. چنین گیاهی باید همواره در هوایی مرطوب با خاکی خیس نگهداری شود.

اکالیپتوس در نقاط مختلفی رشد می‌کند، یعنی هر گونه خاصی از آن متعلق به مکان خاصی از این دنیای پهناور است. پس قبل از هر چیز، باید نوع خاص اکالیپتوس خود را شناسایی کرده و سپس مطابق با خواستگاه اصلی، آن را آبیاری کنید.

اگر در محیطی گرم و مرطوب زندگی می‌کنید و تصمیم دارید از یک اکالیپتوس صحرایی نگهداری کنید، متاسفانه باید بگوییم این کار نشدنی است. می‌توان گیاهان را زیاد آبیاری کرد، اما نمی‌توان رطوبت هوا را کم کرد و شرایط اقلیمی را برای آنها تغییر داد. پس بهتر است همیشه گیاهانی را انتخاب کنید که تطابق بیشتری با محیط شما دارند.

به طور کلی، اکالیپتوسی که در گلدان کاشته شده است سریع‌تر خشک می‌شود. برای آبیاری اکالیپتوس، ابتدا به خوبی خاک را خیس کنید، تا جایی که آب از صافی از زیر گلدان خارج شود. سپس چند روز صبر کنید تا خاک خشک شود و سپس گیاه را آبیاری کنید.

هرس کردن

بهار زمان هرس کردن اکالیپتوس‌هاست. با هرس کردن می‌توانید همواره اندازه گلدان را کنترل کنید، شکل زیبای آن را حفظ کرده و با این کار آن را تقویت کنید. شاخه‌های مرده و شکسته شده را از گیاه جدا کنید و چند سانتی متر از بخش های بالایی گیاه را با قیچی مخصوص ببرید تا باعث تحریک رشد آن شود.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید