انواع گل طبیعی شاخه بریده با عکس (گلاسوری گلها)

گل جاوید

معرفی گل جاوید

معرفی گل جاوید :

گل جاوید (کاغذی) گیاهی چند ساله و گاهی یکساله و بسیار زیبا میباشد بومی استرالیا بوده ولی امروزه دراکثر کشورها دیده میشود. زیستگاههای این گل میتواند حاشیه یک جنگل انبوه ، بیابان، دامنه کوه و یا صخره های ساحلی باشد. این گل قابلیت کاشت آسان در فضاهای آپارتمانی دارد. از این گل در استرالیا به عنوان گیاهی محبوب برای کاشت در باغها نام برده میشود و در سال ۱۸۵۰ این گل به کشور آلمان وارد شده است. این گل از بهترین گلهای خشک محسوب می شود. گلها در این گیاه از همان ابتدای بازشدن غنچه خشک هستند و اگر در هر مرحله رشد تا قبل از باز شدن کامل و نمایان شدن مرکز زردرنگ آن، چیده شوند و به حالت وارونه در مکانی تاریک، آویزان شوند به همان حالت خشک می شوند و حالت طبیعی خود را حفظ می کنند از این رو به این گل، گل جاودان می گویند. در سبدهای گل خشک از این گل به وفور استفاده میشود. این گیاه ارتفاعی بین ۵۰ تا ۱۰۰ سانتی متر دارد و گستردگی بین ۱۰ تا ۵۰ سانتی متر و حدود ۱ تا ۲ سال زمان نیاز دارد تا به رشد نهائی خود برسد.
این گیاه از مجموعه ای از برگچه های تغییر شکل یافته و شبیه به کاه موسوم به براکته به وجود آمده است که بر این اساس به آن گل کاه نیز می گویند. گلها در انواع رنگ های زرد، سفید، قرمز، صورتی، نارنجی دیده می شوند. دوره گلدهی این گیاه از اواخر بهار تا اوائل پاییز می باشد. گل ها به ۲ صورت نر و ماده وجود دارند،گل های ماده فاقد پرچم هستند و کوتاهتر از گل های نر میباشند. ساقه این گیاه سبز رنگ و خشن و پوشیده از پرز میباشد. تحمل سرما را ندارد دمای بین ۲۱ تا ۳۴ درجه دمایی مناسب میباشد.

این مقاله پیشنهادی را بخوانید !  گل زنگوله ایرلندی

معرفی گل جاوید

شرایط نگهداری و پرورش گل جاوید :

نور مناسب پرورش گل جاوید :

 گیاه گل جاوید آفتاب پسند بوده و به مکانی دارای ۶-۸ ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد.

آبیاری گل جاوید :


تنها شرط اصلی برای رشد گل جاوید آبیاری اندک است.اگرچه این گیاه به خاک خشک نیاز دارد اما خشکی زیاد را هم نمی تواند تحمل کند.زمانی که گل های جوان را به فضای آزاد منتقل می کنند باید تمام ریشه را در خاک قرار دهند در غیراین صورت گیاه به درستی رشد نمی کند و حتی ممکن است بمیرد.بنابراین شما می توانید گیاه خود را یک بار در هفته آبیاری کنید اما اگر هوا خیلی گرم و مرطوب بود آبیاری را به دو یا سه بار در هفته برسانید.

خاک مناسب گل جاوید :

خاک مناسب برای این گیاه خاک لومی، حاصلخیز ، خوب زهکشی شده و مرطوب میباشد.

کوددهی گل جاوید :


 گل جاوید خاک هایی که از نظر مواد غذایی فقیر هستند به خوبی تحمل می کند.اما شما می توانید ماهی یک بار کود ۱۰-۱۰-۱۰ را در پایه گیاه بریزید تا گیاه تغذیه شود و برای گلدهی بیشتر از کودهای پتاس بالا استفاده نمایید.

آفات و مشکلات گل جاوید :

این گیاه مستعد ابتلا به کپک و سایر بیماری ها می باشد.آفاتی مانند کنه،شته و شپشک می توانند این گیاه را تحت تاثیر قرار دهند.برای جلوگیری از کپک زدن نباید زیاد به گیاه آب بدهید.همچنین می توانید برای کنترل آفات و قارچ ها از قارچ کش های آلی و آفت کش ها استفاده نمایید.همچنین ممکن است تحت حمله حشرات قرار بگیرد که می توان از مواد دافع حشرات آلی و یا شیمیایی استفاده نمود

این مقاله پیشنهادی را بخوانید !  تعبیر خواب گل یا دسته های گل

همچنین ویروس زردی مینا می تواند گیاه را تحت تاثیر قرار دهد.این بیماری بیشتر در مناطق دارای آلودگی زنجرک که در آن حشرات به عنوان یک ناقل عمل می کنند دیده می شود.گیاهان تحت تاثیر این بیماری برگ هایشان زرد و رشدشان ناقص می شود.

تکثیر گل جاوید :

گل جاوید هم از طریق بذر و هم از طریق قلمه چوب نرم قابل تکثیر است.

نحوه کاشت بذر

ساده ترین ترکیب خاک مناسب برای کاشت بذر اکثر گلهای فصلی و زینتی ، خاک باغچه ۶۰ درصد – ماسه ۲۰ درصد – کود حیوانی ۲۰ درصد این موارد با هم خوب ترکیب شود. اگر قصد کاشت زیاد و تولید این گل را دارید بهتر است در زمین یک کرت با این ترکیب خاک آماده کنید ، سطح خاک را خوب صاف کنید قبل از پاشیدن بذرها سطح خاک را خوب آب بدهید و بعد بذرها را روی خاک بپاشید سپس بهتر است روی آن حدود نیم سانت کود دامی کاملا پوسیده سرند شده بریزید و مجدد با آبپاش آب بدهید.

اما اگر مقدار کمی از این بذر را تهیه کردید و برای باغچه خود و یا به مقدار چندتا گلدان میخواهید پرورش بدهید از این روش زیر استفاده کنید. در این روش خزانه شما باید کوچک باشد. ابتدا یک سبد پلاستیکی میوه یا گلدانی با دهانه بزرگ ولی عمق کم تهیه کنید. گلدان و یا سبد را از خاکی که در بالا ترکیب آن گفته شد پر کنید و خاک را خوب آب بدهید تا خاک نشست خود را بکند. حالا بذرها را روی سطح خاک بپاشید سپس حدود نیم سانت روی بذرها کود دامی کاملا پوسیده سرند شده بریزید و مجدد به آرامی با آبپاش آب بدهید.

این مقاله پیشنهادی را بخوانید !  شکوفه گلابی

اگر کود دامی در دسترس شما نبود میتوانید از ورمی کومپوست استفاده نمایید و اگرم هر دو اینها در دسترس نبود از همان خاکی که ترکیب کردین برای روی بذرها استفاده نمائید ( اما بهتر است از کود دامی استفاده کنید تا جوانه ها به خوبی رشد کرده و قوی شوند) حتما کود دامی ای که استفاده میکند چند ساله ،کهنه،پوسیده،خشک و سرند شده باشد. به هیچ عنوان از کود دامی تازه استفاده نکنید. بعداز اینکه جوانه های گیاه مورد نظر به حدود ۵ تا ۸ سانت رسیدند آنها را از خزانه در آورده و در جای اصلی بکارید.

برخی ها بذر را روی محلی که مورد نظرشان هست میپاشند تا همان جا سبز بشود اما این روش درست نیست دلیلش این است که زمان بذر پاشی بذرها نامنظم روی زمین میافتند و وقتی سبز میشوند خیلی از آنها ممکن است کنار هم سبز بشن اما زمانی که بذرهارو درون خزانه بکارید بعد میتوانید به صورت منظم بوته های این گل را به هر طریقی و به هر فاصله ای که میخواهید بکارید و هیچ وقت اقدام به نگهداری گل و گیاهان بیرونی در منزل نکنید چون درون منزل نور و تهویه هوای کافی برای رشد گیاهان و درختان بیرونی وجود ندارد حتی کاشت بذر هم ممکن است با مشکل مواجه شود در کل اگر مکانی برای کاشت بذر ندارید و مجبور هستید که در منزل این کار را بکنید بهتر است گلدان خزانه را روی پنجره جنوبی بگذارید تا نور کافی به آن برسد و حتما پس از سبز شدن بذر گیاهانی که بیرونی هستند آنها را به بیرون از خانه انتقال بدهید اگر ( به بیرون انتقال ندهید ساقه ها دراز شده و کم کم از بین میرود )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *