انواع گل طبیعی

گل بوقناق (خار مغیلان)

خرید گل بوقناق (خار مغیلان)

بوقناق بیش از 200 گونه دارد. در اینجا به نام علمی و مشخصات مربوط به یک گونه از آنها اشاره شده است.

نام علمی:

Eryngium billardieri. می‌باشد. نام‌های دیگر آن به فارسی، عربی و در کتب طب سنتی، چرخه، خارزن بابا، شوکة البیضا، شکاعی و قرصعنه نامیده شده است.

تیره گیاه:

Apiaceae

نوع گیاه:

بوته

مشخصات ظاهری:

گیاهی است علفی و پایا به ارتفاع حدود یک متر گاهی موارد بیشتر با ساقه‌ی مثلثی شکل و پوشیده از تارهای پنبه‌ای به رنگ سفید و آبی روشن، سراسر طول ساقه‌ی اصلی و شاخه‌های آن دارای کناره‌ای بال مانند و خاردار است. برگ‌های آن بزرگ، بیضوی و دراز با کناره‌ی لوبدار و دندانه‌های منتهی به خاری قوی و نوک تیز، در انتهای ساقه، گل دهنده و گل‌های آن به رنگ بنفش، منتهی به خار و به شکل یک طبق ضخیم می‌باشند.

معرفی بوقناق (خار مغیلان)

طبیعت :

طبق نظر حکمای طب سنتی طبیعت آن معتدل رو به گرم است و عده‌ای نیز آن را سرد می‌دانند.

رویش جغرافیایی :

در اغلب مناطق معتدل کشورها و در ایران بیشتر در استان‌های کردستان، همدان، اصفهان، آذربایجان و در دامنه‌های زاگرس انتشار دارد.

ترکیبات شیمیایی و مواد موجود در گیاه :

اینولین و غیره در آن مشخص شده است.

بخش مورد استفاده :

ریشه‌ی گیاه

نحوه مصرف :

در طب سنتی بیشتر عرق بوقناق (عرق ریشه) کاربرد دارد.

خواص درمانی :

کاهنده قند خون و پاک‌سازی کننده کبد از سموم،‌ افزایش دهنده ترشح انسولین و فعال کننده لوزالمعده، فعال کننده کبد و مولد صفرا، تصفیه کننده خون و شفاف کننده پوست، ضد آسم و بازکننده مجاری تنفسی، تقویت کننده عضله‌ی قلب و پیشگیری کننده از سکته‌ی قلبی، خون‌ساز و ضد نفخ، بازکننده عروق پوست و مفید برای بیماری‌های دستگاه گوارش می‌باشد.

author-avatar

درباره داریوش

داریوش ، نویسنده و وبلاگ نویس با استعداد و خلاقیت بالا، به واسطه وبلاگ پرطرفدار خود با عنوان "گلمون"، به عنوان یک شخصیت برجسته در عرصه نوشتاری شناخته می‌شود. او با تجربه‌های گوناگون و دیدگاه‌های تازه‌ای که به موضوعات مختلف ارائه می‌دهد، توانسته جامعه‌ای پرشور از طرفداران و مخاطبان خود را جذب کند. در وبلاگش، به بررسی و بحث در مورد مسائل متنوعی از جمله دنیای گل‌ها و گیاهان با اسلوبی دلپذیر و زبانی روان می‌پردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *