این گیاه مقاوم به نور کم ،گزینه بسیار خوبی برای دفاتر کم نور و ادارجات و کارخانه ها هستش که با توجه به قدرت تصفیه کنندگی بالا ،در این هوای آلوده بسیار مناسب و پرکاربرد می باشد.

پتوس طلایی در بریتانیا به عنوان پیچک شیطان شناخته می شود. زیستگاه این گیاه در اصل استرالیا، اندونزی، چین، ژاپن و هندوستان می‌ باشد. البته با توجه به این ‌که می ‌تواند در شرایط طبیعی مختلفی رشد کند، این گیاه، به سرتاسر جهان وارد می ‌شود. و  گیاه بسیار زیبایی برای پرورش در خانه می‌ باشد.

در میان نام ‌های رایج برای این گیاه می ‌توان به نام ‌های پتوس طلایی، پیچک شیطان، گیاه پول، پیچک نقره‌ ای و بسیاری اسم ‌های دیگر اشاره کرد. وقتی این گیاه در طبیعت می‌ روید، خود را با استفاده از ریشه ‌های هوایی‌ اش به دیگر اشیا می ‌چسباند. سپس چند شاخه به سمت زمین رشد می‌کنند تا به خاک رسیده و بتوانند ریشه‌ هایشان را وارد خاک کنند. سپس گیاه، بر روی زمین گسترده می‌شود. در طبیعت این گیاه تا ۲ کیلومتر می‌ تواند رشد کند.

زیبایی این گیاه در برگ‌ هایش می ‌باشد. نوک این برگ‌ ها به رنگ زرد براقی درآمده و با رنگ ‌سبز ترکیب می ‌شود. این رگه‌ ها در هر برگ با دیگری متفاوت است.

پتوس از جمله گیاهان رونده و سریع الرشد محسوب می شود. این گیاه همیشه سبز و بسیار سازگار با شرایط  آپارتمان است. برگهای پتوس قلبی شکل بوده و می توانید در دو شکل آویز و بالارونده آن را پرورش دهید. پتوس انواع گوناگونی دارد که نمونه طلایی آن یکی از گونه های زیبای پتوس است.

شرایط نگهداری تمامی گونه های پتوس تقریبا یکسان است و به راحتی می توان آن ها را رشد داد و نگهداری و تکثیر کرد.

نور پتوس طلایی  :

پوتوس در شرایط نوری متفاوت بسیار خوب عمل می کند و حتی نور کم را تحمل می کنند، اما نور داخلی متوسط  برایش بسیار مناسب است. پتوس طلایی در شرایط نیمه سایه به خوبی رشد می کند و باعث می شود که برگ های روشن گیاه باقی بماند و نسبت به پتوس سبز نور بیشتری نیاز دارد ولی هر جا که تصمیم بگیرید پتوس را بگذارید، باید از نور مستقیم خورشید اجتناب کنید. در بیرون از خانه، در سایه می توانند رشد کنند و از آنجا که تنها قسمت های سبز برگ ها می توانند انرژی ایجاد کنند، برگ ها کمبود نور را با روشن کردن رنگ سبزشان جبران خواهند کرد.

اگر برگ ها حالت رنگ پریده مایل به زرد هستند می تواند نشان دهنده نور خیلی کم باشد.

آبیاری پتوس :

خاک را مرطوب نگه دارید، اما مراقب باشید که زیاد به آن آب ندهید.  پتوس زمانی که خاکش بین آبیاری ها خشک می شود، به بهترین عمل خود می رسد. در زمان آبیاری مطمئن شوید که ریشه ها مرطوب باشند. اگر برگ ها پژمرده و یا قهوه ای شدند، باید بیشتر به گیاه آب بدهید.

اگر برگ ها زرد بود، ممکن است بیش از حد آبیاری کرده باشید، آبیاری بیش از حد ممکن است باعث پوسیدگی ریشه ای شود. اصلا نگذارید پتوس در آب بماند، مگر اینکه تکه بریده شده ای از آن باشد (قلمه). پتوس ها می توانند در آب و نیز خاک رشد کنند، اما آن ها زمان سختی برای ریشه دار شدن قلمه اش نیاز دارند. گیاه پتوس در خاک مانند آب به خوبی شروع به رشد می کند.

خاک :

ترکیب خاک برگ، خاک باغچه و ماسه برای گیاه پتوس خاک مناسبی می باشد. ( خاک کاکتوس هم می توان استفاده کرد).

معرفی پوتوس طلایی

دما پتوس :

پتوس می تواند دماهای متوسط و حتی کم را تحمل کند، با این حال چون آن ها گیاهان گرمسیری هستند و بنابراین رطوبت بالا و دماهای بالا را می پسندد.

آفات و مشکلات گیاه آپارتمانی پتوس طلایی :

شایع ترین علت مشکلات با پتوس به راحتی درست می شوند.این گیاه خانگی هیچ گونه حشره یا بیماری جدی ندارد، با این حال ممکن است mealybugs را در آن پیدا کنید.

شما می توانید از یک تکه پنبه الکلی شده به منظور کشتن آفات استفاده کنید پس هر هفته گیاهتان را بررسی کنید. گیاهان پتوس می توانند برای خانه و یا محل کار شما ، بسیار عالی باشند. آن ها می توانند به صورت افقی رشد کنند و یک دیوار را بگیرند یا از سبد آویزان شوند. این گیاه زیبایی، رنگ و مزیت هایش را به هر محیطی می افزاید.

علت زرد شدن برگ های گیاه آپارتمانی پتوس :

برگ های زرد می تواند به مشکلات جدی مانند بیماری های قارچی ، پوسیدگی ریشه و نقطه های باکتریایی برگ ها اشاره می کند. پتوس با برگ های زرد شده ممکن است پوسیدگی ریشه ای را نشان دهد. وقتی گیاه پوسیدگی ریشه ای دارد، برگ هایش زرد می شوند و ریشه ها سیاه و نرم خواهند شد. دقت کنید که گیاه شما در جایی قرار داده شود که نور خورشید کافی دریافت کند، مطمئن شوید که آب در خاک آن به خوبی تخلیه می شود و آب را به مقدار کافی بریزید.

زرد شدن برگ های پیر در اغلب گیاهان بسیار رایج است، گاهی اوقات برگ های قدیمی می ریزند و شاخ و برگ های جدید رشد می کنند بنابراین اگر برگ ها دارند زرد می شوند ، آن هایی که در نزدیکی انتهای ساقه نیستند، نشان دهنده طبیعی بودن این فرآیند است.

اگر برگ های زرد بیشتر باشند و در کل گیاه رخ دهند اولین چیزی که باید به آن فکر کنید، آب دادن است.

زمانی که آب کافی ندهید، گیاه مقداری از برگ ها را به منظور حفظ رشدش می سوزاند.

چیز دیگری که می تواند روی این گیاهان خانگی تاثیر بگذارند، سرما و گرما است.

اگر ریشه گیاه بسیار متمرکز باشد، زمان آن است که گیاه را در گلدان جدیدی با خاک جدید قرار دهید.

بدترین برگ های زرد را بکنید تا بتوانید ببینید آیا مشکل ادامه دارد یا خیر. شما می توانید این گیاه را زمانی در ماه اسفند بارور و قلمه زنی کنید.

مشکلات رایج در گیاه آپارتمانی پتوس :

علت زرد شدن گیاه زیاده روی در آبیاری یا کمبود آبیاری است.

خشکی بیش از حد گیاه پتوس که باعث افتادن ساقه و برگ های گیاه و خشکی می شود.

اگر برگ های سبز کم رنگ هستن گل را به محیط پر نور تری منتقل کنید. اگر برگ ها رنگ پریده هستند شدت نور زیاد هست، گل را به محیطی با شدت نور کمتر انتقال دهید.

اگر زخم های سفید رنگ روی گیاه ایجاد شده باشد یعنی پتوس دچار آفت شده، از سم های آفت کش استفاده کنید.

اگر دیدید که برگ ها چین و چروک دار می شوند به خاطر سردی هوا است و باید گیاه را به محل گرم تری منتقل کنید.

گیاهان آپارتمانی به ندرت به گلدهی می رسند بنابراین ممکن است خیلی به چشم نیایند برای زیبایی بیشتر و دیده شدن بهتر این گیاهان سبز کافی است انها را با گیاه به رنگ متفاوت ترکیب کنید ترکیب گیاهان سبز با پتوس طلایی واقعا بی نظیر و زیبا می شود حتما امتحان کنید .

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید