معرفی گل زنبق

در قدم اول به معرفی گل زنبق می‌پردازیم. گل زنبق پیوندی نزدیک با اشرافیت، شکوه و تجمل دارد. زنبق گلی زیبا، قد بلند و رنگارنگ است. رشد و نگهداری آسانی دارد و می‌توانید آن را در تابستان و حتی پاییز در باغچه منزل خود بکارید.
اگر گل زنبق را در باغچه بکارید، می‌توانید در فصل تابستان شاهد گل‌های زیبای رنگارنگ آن باشید، گل‌های بنفش، آبی، زرد، سفید، صورتی، قرمز، چندرنگ، قهوه‌ای تیره و گاهی مشکی. زنبق برای هر مراسم و هر موقعیتی یک رنگ مخصوص برای شما دارد.

جالب است بدانید حدود ۳۲۵ نوع اصلی و حدود ۵۰,۰۰۰ زیر شاخه برای گل زنبق ثبت شده است. ولی خوب برای راحتی کار، ما تمام این پنجاه هزار نوع را همان زنبق صدا می‌کنیم!
گل زنبق از گل‌‌های ویژه‌ای بوده‌ است که از دیرباز به صورت ترکیبی با گل های دیگر در سبد و باکس گل استفاده می‌شده است .

تاریخچه گل زنبق

پس از معرفی گل زنبق به نوبت به تاریخچه آن می‌رسد؛ در مورد خواستگاه اصلی این گیاه اطلاعات دقیقی در دسترس نیست، اما به احتمال زیاد متعلق به آلمان و ژاپن است. گل زنبق به دلیل تطابق پذیری خوب با محیط، درمکان‌های مختلفی کشت شده و طی این جا‌به‌جایی،  گونه‌های مختلفی از آن به وجود آمده است.

نام لاتین زنبق، “Iris” است. این اسم، برگرفته از نام یکی از خدایان روم باستان، یعنی خدای رنگین کمان است. در افسانه‌ها ذکر شده که آیریس، پیامبری از جانب خداوند بوده که با ایجاد یک رنگین‌کمان زیبا در آسمان، پلی بین زمین و بهشت ایجاد کرده است. عده‌ای فکر می‌کردند که این رنگین کمان، تعدادی زنبق رنگارنگ هستند که در هوا شناور شده و این پل را خلق کرده‌اند. عده دیگر معتقد بودند که این زنبق‌های معلق، دنباله لباس آیریس هستند. به همین دلیل نام این گل زیبا را، آیریس (زنبق) گذاشتند.

در ابتدا رومیان باستان کاشتن این گل را یاد گرفتند و برای شروع، آن را در مزارع همسران خود می‌کاشتند تا از این طریق از آیریس درخواست کنند که معشوقه آن‌ها را با همان پل رنگین‌کمانی زیبا به بهشت ببرد. این پیام به مصر هم رسید، آن‌ها گل زنبق را در مزار فرعون‌ها و در کاخ‌های خود می‌کاشتند تا به این وسیله بتوانند نمادی از ورود به بهشت را همیشه در کنار خود داشته باشند. پس از سال‌ها، این گل به فرانسه هم رسید، اما در آنجا به نمادی برای قدرت و ثروت تبدیل شد. اگر به نشان ملی فرانسه دقت کرده باشید، می‌بینید که گل زنبق بخش مهمی از آن را تشکیل داده است.

معرفی گل زنبق

نماد گل زنبق

معنی زنبق، در هر فرهنگی متفاوت است، اما به طور کلی زنبق نمادی از ایمان، اشرافیت، پختگی، امید و ارزش است. رنگ‌های مختلف این گل می‌توانند حامل پیام‌های متفاوتی باشند.

زنبق بنفش رنگ در باورهای قدیمی به معنی اشرافیت بود، اما این روزها نشانگر عقل، پختگی، احترام و تمجید کردن است.
زنبق آبی نیز نماد امید، اطمینان و ایمان است.
رنگ بنفش، نشان دهنده شور و اشتیاق است و
زنبق سفید، معصومیت و خالص بودن را بیان می‌کند.

روش کاشت

می‌توانید زنبق را هم در باغچه و هم در گلدان بکارید. برای این منظور، مکانی پرنور و خاکی زه کشی شده انتخاب کنید. اگرچه زنبق می‌تواند نور کم را هم تحمل کند، اما بهترین عملکرد این گل در نور کافی خورشید همراه با آبیاری مناسب است.

سمی بودن

زنبق حاوی ترکیباتی سمی است که می‌تواند باعث ایجاد التهاب و مشکلات پوستی، و در صورت خورده شدن باعث ایجاد تب و حالت تهوع شود. بنابراین اگر آن را داخل گلدان می‌کارید بعد از سبز شدن گیاه آن را از دسترس کودک خردسال خود دور نگه دارید تا مبادا هوای خوردن آن به سرش بزند.

مصارف زنبق

به عنوان آخرین نکته درباره گل زنبق پس از معرفی این گل و سایر موارد مربوط به آنریال نوبت به مصارف آن می‌رسد. ریشه‌های زنبق در گذشته برای درمان التهاب پوستی، آبله، ورم و دل درد استفاده می‌شده است. امروزه از زنبق برای پاک‌سازی کبد استفاده می‌شود. در بعضی از داروهای طب سنتی، از زنبق زرد برای درمان شوره سر، و از زنبق سفید برای درمان آسم، برونشیت و فشارخون استفاده می‌شود.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست