گل بنفشه از گیاهان طبی، علفی، بوته ای و از تیره بنفشه علفی می باشد. این گل ها دارای قد کوتاهی می باشند و در مناطق کوهستانی، مرطوب و کم آفتاب رویش دارند. گل های بنفشه در منطق غربی ایران دراواخر و یا اوایل فصل بهار می رویند. گل ها و برگ های این گل برای مصرف دارویی بسیار پر کاربرد می باشند.

گل های بنفشه جلوه بسیار زیبایی به طبیعت می بخشند و یاد آور روزهای بهاری می باشند. دارای رنگ های با تنوع زیادی می باشد. رنگ های زرد، سفید، بنفش و ارغوانی و … از جمله رنگ های تشکیل دهنده این گل می باشند.

گلبرگ های بنفشه شبیه به قلب می باشند و دارای دمبرگ درازی می باشد. گلبرگ ها به صورت گسترده روی زمین پهن می شوند و ساقه ای ندارند. تمامی انواع مختلف بنفشه در برابر سرما مقاوم هستند. این گل ها در بهار و تابستان به دلیل دمای بالا و طول روز بلند رشد خوبی دارند.

گل بنفشه به عنوان دارویی دارای خواص بسیار زیادی می باشد، ولی این گل ها به عنوان گیاه بسیار زیبا و ترئینی مورد استفاده قرار می گیرند و به دلیل مقاومت خوبی که در مقابل سرما دارند، برای فضای سبز، چمن ها، پارک ها و بلوارها مورد استفاده قرار می گیرند. کاشت آن در تراس خانه منظره بسیار زیبایی را به وجود می آورد.

انواع گل بنفشه:

گل بنفشه هم مانند دیگر گل های زیبا دارای انواع مختلفی می باشد که در ذیل به شرح آن ها می پردازیم:

بنفشه سه رنگ:

این نوع از گل بنفشه بومی کشور ایران، اروپا و آسیا می باشد. در شمال، شمال غربی و غرب ایران به حالت خودرو می روید. رنگ گل های این نوع از بنفشه به رنگ های زرد، ارغوانی، آبی نیلی و سفید می باشد. بنفشه سه رنگ را در اوایل تابستان به روش کاشت بذر رشد و نمو می دهند و در شهریور آن ها را کاشت می کنند. محل رشد و نمو این نوع باید دارای آفتاب کامل باشد. خاک مورد پسند بنفشه سه رنگ کوددار و به دور از علف هرز می باشد.

بنفشه ایرانی:

بنفشه ایرانی دارای رنگ های بنفش تیره و یا ارغوانی،سفید، آبی روشن، زرد و یاسی می باشد و دو نوع کم پر و پر پر دارد.

بنفشه پنسی:

از این نوع بنفشه برای باغچه به جهت گلدهی در اواخر زمستان و بهار مورد استفاده قرار می گیرد.

بنفشه فرنگی:

این بنفشه، بنفشه دو رگه زینتی می باشد و به نام بنفشه فرنگی شهرت پیدا کرده است. بنفشه فرنگی دارای گل های درشت با برگ های نامنظم به رنگ های آبی، سفید و بنفش تیره می باشد. معمولا لکه هایی با رنگ متفاوت از رنگ گل بر روی گلبرگ ها وجود دارد. به دلیل داشتن رنگ های زیبا، منظره بسیار زیبایی برای استفاده از گلکاری به فضا می دهند.

بنفشه هیبرید:

این بنفشه به رنگ بنفش تیره یا ارغوانی، سفید، آبی روشن، زرد و یاسی با انواع کم پر و پر پر می باشد. گل های هیبرید در زمستان گل می دهند. گل ها در اواخر زمستان و یا اوایل بهار می رویند. یک نوع از گل بنفشه هیبرید وجود دارد که به آن بنفشه چهار فصل می گویند و در تمام فصل های سال گل می دهد.

بنفشه معطر وحشی:

این نوع از گل بنفشه در مناطق معتدل و مکان های دارای سایه به صورت خودرو می رویند و از تمام قسمت های این گیاه اعم از گل، برگ، ریشه و تخم آن برای مصارف دارویی استفاده می کنند.

بنفشه گونه:

این نوع از بنفشه به رنگ خاکستری، بنفش روشن، آبی و سفید است و بیشتر در هند و در قسمت هایی از ایران در شکاف سنگ های در کوه می روید. این بنفشه، سه رنگ یک ساله همراه با گل های کوچک می باشد و در مناطق شمالی ایران کشت می شود.

بنفشه آفریقایی:

نبفشه آفریقایی جزء گل های لوکس محسوب می شود و بسیار زیبا با تنوع بالا می باشد. این نوع دارای تنوع رنگی زیاد, گل دادن چهارفصل، مناسب برای فضای آپارتمان و مناطق کم نور و تکثیر بسیار راحت می باشد. در بسیاری از کشورهای دنیا این نوع بنفشه بسیار محبوب می باشد و به عروس گل های فضای بسته نام گرفته است. دلیل محبوب بودن این نوع به دلیل توانایی بالا در گلدهی می باشد. در آبان ماه و اردیبهشت ماه بیشتر از ماه های دیگر گل می دهد و یا اینکه حتی می تواند در زمستان و تمام فصول سال گل بدهد.

همیشه در مورد بنفشه آفریقایی به این نکته توجه داشته باشید که یکی از دقت ها در خرید بنفشه آفریقایی اندازه گلدان می باشد. زیرا برخلاف تصور که هرچقدر که گلدان بزرگ تر باشد بهتر است برای این نوع این گونه نمی باشد. زیرا زمانی که گلدان بزرگ باشد، میزان خاک بیشتر می شود و با هر بار آبیاری مقدار زیادی آب دریافت می کند و این مقدار باعث پوسیدگی ریشه گیاه می شود و گل ها از بین می روند و برگ هایش پلاسیده و چروک می شوند. دیگر اینکه گیاه باید انرژی زیادی را که باید صرف گلدهی کند، برای رشد ریشه ها به کار می برد و رشد گلدهی کاهش می یابد.

بهترین اندازه گلدان برای بنفشه آفریقایی اندازه یک سوم بوته می باشد و با رعایت این اندازه یک گیاه بسیار زیبا با گل های فراوان خواهید داشت.

معرفی گل بنفشه

شرایط نگهداری از گل بنفشه:

گل های بنفشه معمولا در مناطق سایه دار و مرطوب رشد می کنند و به صورت بسیار گسترده از آن استفاده دارویی می کنند. دیگر اینکه به خاطر زیبایی که این گل ها دارند به عنوان زینتی در باغچه، فضای سبز و گلدان استفاده می کنند. گل های زیبای بنفشه در فصل بهار رویش پیدا می کنند و در تابستان گل ها از بین می رود.

  • نور: گل بنفشه علاوه بر اینکه آفتاب را دوست دارد، ولی سایه را هم به خوبی می تواند تحمل کند، ولی فقط گل های آن ها کوچک می شوند و به خوبی کیفیت گل هایی که در برابر آفتاب قرار گرفته اند نخواهند بود. به طور کلی گل های بنفشه نور را بسیار دوست دارند و یکی از شرایط گلدهی گیاه نور کافی می باشد. دقت داشته باشید که نور آفتاب تابستان دچار سوزش برگ گیاه نشود. این گیاه برای رشد و نمو و گلدهی به 8 تا 12 ساعت نور خورشید چه مستقیم و چه در آپارتمان به صورت غیر مستقیم نیاز دارد.
  • خاک: تمامی انواع گل های بنفشه خاک مرطوب، سبک همراه با کود حیوانی و شمیایی مغذی و زهکشی کامل را نیاز دارند. اگر خاک سبک و استریل باشد گلدهی گیاه بیشتر می شود و ترکیبی از پرلیت و پیت ماس بهترین نوع خاک برای رشد و نمو بهتر بنفشه می باشد. این ترکیب خاک باعث می شود که اکسیژن لازم به ریشه بنفشه ها برسد.
  • آبیاری: نیاز آبی این گل ها به شرایط نور، گرما، خاک و جنس آن، اندازه گلدان و سن گیاه بستگی دارد. بهترین زمان آبیاری زمانی است که خاک کاملا خشک باشد، زیرا نسبت به آبیاری بسیار حساس است و خیلی زود دچار پوسیدگی ریشه می شود و تا هر زمان که خاکش خشک نباشد نباید آن را آبیاری کنید. با لمس خاک می توانید به میزان خشکی آن پی ببرید.
  • کوددهی: به دلیل داشتن خاک سبک و گلدان کوچک، تغذیه با کود برای رشد برگ و ساقه این گیاه لازم می باشد. گل های بنفشه به برای کوددهی به نیتروژن، فسفر و پتاسیم نیاز دارند و این سه کود را باید در اولویت قرار دهید. همیشه به این نکته توجه داشته باشید که هر زمان که گیاه تشنه است و به آبیاری احتیاج دارد به آن کود ندهید، زیرا ممکن است ریشه ها نتوانند کود را جذب کنند و دچار آسیب بشوند. زمانی که گل های بنفشه در حال گلدهی می باشند مقدار کودش را کمتر کنید، ولی هیچ گاه کوددهی را قطع نکنید، زیرا گیاه برای گل دهی به تغذیه مناسب نیاز دارد.
  • دما: دمای هوا برای گل های بنفشه، هوای کمی خنک و داشتن مقداری سایه می باشد. در فصل زمستان بهترین دما بین 4 تا 10 درجه سانتیگراد می باشد و در تابستان بین 4 تا 13 درجه بهترین رشد را دارد.

روش های تکثیر گل بنفشه:

این گیاه را می توان از راه بذر، قلمه، تقسیم ریشه و جدا کردن ساقه ها تکثیرکرد:

بذر:

برای کاشت بنفشه از راه بذر، بهتر است که بذرها را در مرداد ماه به صورت نشاء بکارید و بعد از جوانه زدن بذرها آن ها رابه زمین اصلی انتقال بدهید. بهترین خاک برای کاشت بذر، خاک نرم همراه با کود دامی پوسیده می باشد.

دقت داشته باشید که آفتاب بیش از حد باعث سوختن گل ها می شود. به همین دلیل تا زمان سبز شدن گل ها، در جای خیلی گرم همراه با آفتاب شدید سایه بان قرار دهید. بذرهای جوانه زده در پاییز در زمین اصلی خود کاشته می شوند و بعد از زمستان در فصل بهار گل ها نمایان می شود. گاهی ممکن است بذرهای جوانه زده شده را در مکان دیگری کاشت کنند و بعد از اینکه زمستان تمام شد، آن ها را در مکان اصلی خود کاشت کنند.

هرچقدر که نشاء گل را زودتر به محل اصلی منتقل کنید، گل های درشت تری خواهید داشت. اگر گل های کاشته شده در زمستان سال بعد در مکان خیلی سرد قرار دارند باید در فصل زمستان گل ها بپوشانید. قسمت های هوایی این گل ها به سرما مقاوم می باشند، ولی قسمت های ریشه و داخل خاک تحمل سرمای شدید را ندارند و ممکن است یخ بزنند.

قلمه:

در روش قلمه زدن به این نکته توجه داشته باشید که از همان کود ریشه ها برای قلمه ها هم استفاده کنید. ولی این گیاه بیشتر به روش بذر تکثیر می شود.

آفات و بیماری های گل بنفشه:

گل بنفشه اگر در شرایط مطلوب آب و هوایی قرار بگیرند معمولا بدون آفت و بیماری می باشند. قفط زمانی که در خشکی و گرمای بیش از حد قرار بگیرند ممکن است دچار شته ها بشوند. می توان آن ها را با اسپری کردن آب و صابون رقیق شده و یا حشره کش ها از بین ببرید.

از دیگر بیماری های این گیاه به لکه برگ که یک عفونت قارچی می باشد می توان نام برد و در این بیماری لکه های سیاهی در لبه برگ ها به وجود می آید.

پوسیدگی ساقه هم از دیگر بیماری ها به حساب می آید و از راه قارچ، خاک آلوده و کود حیوانی انتقال پیدا می کند و باعث از بین رفتن شاخ و برگ و چروک شدن زودرس برگ ها می شود.

بهترین زمان برای کاشت گل بنفشه:

گل های بنفشه در اواخر زمستان و اوایل بهار شروع به گل دهی می کنند. این زمان برا کاشت این گیاه می باشد.

در بعضی از اقلیم های جغرافیایی که زمستان سرد و یخبندان ندارد می توانید در فصل پاییز، گیاه بنفشه را کاشت کنید.

هر زمان که خاک باغچه در دمای 7 تا 21 درجه قرار گرفت، بهترین زمان برای کاشت بنفشه می باشد. اگر این گیاه را زودتر از زمانش کاشت کنید، باعث آسیب رساندن به گیاه می شوید و درصد آلودگی و بیماری را برای گیاه بیشتر می کنید.

بعد از کاشت، گیاه را آبیاری کنید و دقت به رطوبت خاک اطراف ریشه داشته باشید. به این نکته توجه داشته باشید که در زمان آبیاری برگ ها و گل ها را خیس نکنید زیرا ممکن است دچار بیماری قارچی بشوند.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست