معرفی کروتون

در معرفی گیاه کروتون باید بگوییم کروتون گیاهی بسیار بسیار رک است! طوری که اگر کاری انجام دهید که باب میل آن نیست، به سرعت با اخم کردن و بداخلاقی آن را تلافی خواهد کرد! بی دلیل نیست که آن به حساس بودن معروف است. اگر بتوانید به خوبی از آن نگهداری کنید، یعنی واقعا در این کار حرفه ای هستید.

گیاه کروتون متعلق به اقیانوسیه است و برگهای وحشی رنگارنگی دارد. رنگ برگهای آن سبز، زرد و قرمز هستند. گیاه کروتون واقعا زیباست. اگر میخواهید کمی رنگ و زیبایی به منزل خود اضافه کنید، خرید گیاهان آپارتمانی به خصوص گیاه کروتون انتخاب مناسبی است.
برای دانستن روش نگهداری گیاه کروتون با گلمون همراه باشید.

مروری سریع بر کروتون

نام علمی : Codiaeum Variegatum
نام رایج : کروتون
نوع گیاه : همیشه سبز قائم / آپارتمانی
سمی بودن : سمی است
دشواری نگهداری : سخت

روش نگهداری کروتون

نور

پس از معرفی گیاه به روش نگهداری گیاه کروتون میپردازیم.
کروتون نور کامل خورشید را ترجیح می‌دهداما اگر نور خورشید بسیار داغ است گیاه را در معرض آن قرار ندهید، چون باعث سوختن گیاه می‌شود.. اما بعضی از انواع آن نیز هستند که می‌توانند در سایه نسبی رشد خوبی داشته باشند. میزان نور دریافتی به طور مستقیم بر کیفیت و تراکم رنگ برگهای گیاه تاثیر می‌گذارد. پس اگر دوست دارید گیاه رنگهایی شاداب و قوی داشته باشد، باید آن را در شرایط نوری خوبی قرار دهید.
اگر جای آن را عوض کردید و شروع به ریختن برگهای خود کرد، نگران نشوید. این موضوع واکنش طبیعی گیاه به تغیر مکان است. گیاه اصلا دوست ندارد که از جای اصلی خود تکان داده شود، پس یک مکان ثابت را برای ان در نظر بگیرید. گفته بودیم که حساس است!

آبیاری

گیاه کروتون برخواسته از طبیعتی گرمسیری است، بنابراین هوای گرم و مرطوب برای آن بسیار ایده‌آل است. خاکی که کروتون در آن کاشته می‌شود، باید بتواند در فصل بهار و تابستان (فصول رشد گیاه) به خوبی رطوبت را در خود حفظ کند و در عین حال خیس نباشد.
برای تشخیص زمان صحیح آبیاری، چند سانتی‌متر رویی خاک را لمس کنید. اگر خاک خشک بود، باید گیاه را آبیاری کنید.
اگر هوای اتاق خشک است، لازم است هر چندوقت یکبار گیاه را به کمک یک اسپری آب مرطوب کنید. این کار به حفظ سلامت برگها کمک می‌کند.

مانند اکثر گیاهان دیگر، آبیاری کروتون نیز به دقت بالایی نیاز دارد. این گیاه نیازمند آبیاری مداوم است، اما شما باید دقت کافی را به خرج دهید تا آن را غرقاب نکنید.
آب بیش از حد پوسیدگی ریشه را در پی خواهد داشت، در حالی که آبیاری کم نیز باعث خشک شدن این گیاه رطوبت دوست می‌شود. می‌توانید برگهای جدیدتر گیاه را به عنوان شاخصی برای تعیین میزان نیاز گیاه به آب در نظر بگیرید، به گونه‌ای که اگر برگ شروع به پژمرده شدن کرد یعنی کم‌آب است و باید سریعا آبیاری شود.

رطوبت و دما

بهتر است آن را در مکانی مرطوب قرار دهید و یا با روش های مصنوعی رطوبت هوای اطراف گیاه را تامین کنید. بهترین راه قرار دادن کالاتیا در حمام و یا آشپزخانه است.
یک راه مناسب برای حفظ طراوت کروتون قرار دادن آن در مکان خنک است.
به عنوان یک گیاه گرمسیری، کروتون از بودن در هوای گرم لذت می‌برد. اگر در دمای کمتر از ۱۲ درجه سانتی‌گراد قرار بگیرد، برگهای آن قهوه‌ای رنگ می‌شوند. بهترین دما برای کروتون، دمایی نزدیک و یا کمتر از ۲۶ درجه است. کروتون نمی‌تواند در دمای بیشتر از این دوام بیاورد.

 

 

معرفی کروتون پترا

 

خاک

بهترین رشد کروتون در خاکی است که ضمن داشتن زه‌کشی مناسب برای عبور دادن آب‌های اضافی، بتواند هنوز کمی رطوبت را در خود حفظ کند. همانطور که بالاتر گفتیم وجود رطوبت برای کروتون (به عنوان گیاهی گرمسیری) ضروری است. اگر خاک بیش از حد آب را درون خود نگه دارد، زمینه‌های اساسی برای فاسد شدن ریشه را برای گیاه فراهم می‌کند.

کوددهی

این گیاه واقعا به کود نیاز دارد، چون اکثرا گرسنه است! کودی با پتاسیم و نیتروژن بالا برای گیاه انتخاب کنید و در فصل رشد هر ماه و در زمستان هر دو ماه یک بار به آن اضافه کنید.

هرس کردن

کروتون فقط باید برای از بین بردن بخش‌های ناسالم و مرتب شدن ظاهری هرس شود. برگ‌ها و شاخه‌های مرده باید از منشا اصلی خود جدا شوند، اما برگهایی که بیش از حد رشد کرده‌اند کافی است تا بالای ساقه خود بریده شوند.
هرگز بیش از یک سوم ارتفاع ساقه را در یک مرحله هرس کردن از بین نبرید. قبل از هرس مجدد، اجازه دهید گیاه باز هم رشد کند.

سمی بودن

اگر چه کروتون جزو گیاهان سمی خطرناک نیست، اما نباید توسط انسانها و حیوانات خورده شود.
اگر در مقیاس زیاد خورده شود، مشکلاتی مانند تهوع، استفراغ، ناراحتی شکمی و سایر عوارض مشابه ایجاد می‌کند. علاوه بر این، شیره موجود در این گیاه می‌تواند سبب التهاب و ایجاد حساسیت‌های پوستی شود. پس با توجه به ظاهر رنگارنگ و جذاب کروتون، او را از دسترس کودکان و حیوانات دور نگه دارید.
اگر حیوان خانگی شما پس از خوردن برگهای کروتون دچار احساس ضعف، بی‌حالی و تهوع شد او را سریعا به دامپزشکی ببرید.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید