معرفی کامل گل بابونه
معرفی کامل گل بابونه

معرفی کامل گل بابونه

قبل از آنکه سراغ خواص گل بابونه کوهی و موارد استفاده گل بابونه برویم ابتدا باید بدانیم گیاه بابونه چیست؟ و از کجا به وجود آمده؟ آیا بابونه گیاهی سمی است؟ چند نوع گل بابونه داریم؟

نماد گل بابونه

نام لاتین بابونه camomille از کلمات یونانی khamai و malon به معنی گل های کوچک با بوی سیب گرفته شده است. درمیان انواع گوناگون بابونه نوع بابونه رومی شهرت بیشتری دارد. نام علمی این گیاه Chamaemelum nobile است. بابونه گیاهی است دائمی و کوچک، به ارتفاع تقریباً ۳۰ سانتیمتر، دارای بویی معطر که در چمن زارها و زمین های شنی می روید. ساقه آن به رنگ سبز مایل به سفید، برگ های آن کوچک متناوب و دارای بریدگی های باریک، نامنظم و پوشیده از کرک است.

گل های آن مجتمع در یک طبق که به طور منفرد در انتهای ساقه ی گل دهنده در تابستان ظاهر می شود. در هر طبق، گل های سفید در اطراف و گل های زرد در قسمت وسط قرار دارند. گل بابونه نماد عشق خالص و وفاداری است از این رو میتوانید با خرید اینترنتی گل عشق خود را به همسر و عزیزانتان نشان دهید.
تاریخچه زبان گل ها

زبان گل‌ها در اوایل قرن هجدهم میلادی توسط ماری ورتلی که همسرش سفیر ترکیه بود، وارد انگلستان شد. به نحوی که تا دوره‌ ویکتوریا، تقریبا هر گلی یک معنی مخصوص به خود را پیدا کرده بود و هر گل پیام و مفهوم خاصی را می‌رساند. قطعا با دانستن پیام و معنی گل ها می‌ توانید راحت ‌تر و با دقت بیشتری گل‌ های دلخواه تان را انتخاب کنید و پیام خود را به طرف مقابلتان ارسال کنید. به عنوان مثال منظور یک زن از ارسال دسته گلی که شامل گل‌‌ های بابونه است، می‌توانست «صبر داشتن» باشد.

معرفی گل بابونه

ارتباط گیاهان و سلامتی انسان ها حدود هزاران سال قدمت دارد. استفاده از گیاهان دارویی در هر دو روش پزشکی سنتی و پزشکی غیر سنتی حداقل 5000 سال قدمت دارد. محبوبیت بالای داروهای گیاهی حتی با وجود کند تر بودن روند درمان نسبت به سایر روش های درمانی، معمولاً به دلیل حداقل بودن عوارض جانبی و سمی این دارو ها توجیه می شود.

یکی از رایج ترین گیاه هایی که برای اهداف دارویی و درمانی مورد استفاده قرار می گیرد ، گل بابونه است. در جهت استفاده از خواص گل بابونه، چای گل بابونه و عصاره های گیاهی آن از گل های خشک شده گونه Matricaria تهیه می شود. به دلیل بالا بودن خواص گل بابونه، این گل یکی از قدیمی ترین و پرکاربردترین گیاه های دارویی در کل جهان است و برای انواع روش های درمانی توصیه می شود.

ممکن است سوالی در ذهنتان شکل گرفته باشد که آیا همه گل های بابونه را میتوان برای درمان و خواص آن استفاده کرد؟ برای پاسخ به این سوال باید به معرفی انواع گل بابونه می‌پردازیم:

انواع بابونه

چندین گونه شناخته شده از بابونه مانند بابونه رومی ، بابونه آلمانی ، بابونه مراکش ، بابونه زرد ، بابونه وحشی و غیره وجود دارد. اما دو گونه اصلی بابونه که به صورت دم‌کرده استفاده می‌شوند و برایشان خواص دارویی در نظر گرفته می‌شود عبارتند از بابونه آلمانی و بابونه رومی. سایر گونه‌های ذکر شده در بالا هم از نام بابونه برخوردار هستند اما معمولاً به صورت دم‌کرده به کار نمی‌روند و خواص دارویی برایشان ذکر نشده‌ است.

در مورد انواع گل بابونه و تاریخچه و مشخصات آن صحبت کردیم. اما آیا همه انواع گل بابونه قابل مصرف هستند؟ آیا در میان انواع گل بابونه گونه سمی هم وجود دارد؟

معرفی کامل گل بابونه
معرفی کامل گل بابونه

آیا بابونه سمی است؟

بابونه برای انسانها سمی نیست. اگرچه تا کنون خطر خاصی توسط بابونه برای حیوانات خانگی ذکر نشده است، اما بهتر است مواظب باشید که آنها بابونه را نخورند؛ چون ممکن است دچار عوارض گوارشی شوند.

بالاخره انتظارها به سر رسید و بعد یک توضیح کوتاه در مورد گل بابونه، نوبت به آن رسیده که به شما بگوییم گل بابونه برای چی خوبه؟ و چه مواقعی میتوانیم از آن استفاده کنیم؟
گل بابونه برای چی خوبه؟

خواص گل بابونه چیست؟ امروزه خواص گل بابونه در سطح جهان بسیار شناخته شده است.از محصول های ساخته شده بر پایه بابونه معمولاً برای درمان بسیاری از بیماری های انسان نظیر تب یونجه، التهاب ها،اسپاسم های عضلانی، اختلالات قاعدگی، بی خوابی،زخم ها،اختلالات دستگاه گوارش،درد های روماتیسمی و همچنین درمان بواسیر استفاده می شود.

با توجه به خواص گل بابونه روغن های با پایه بابونه در مواد آرایشی و آروماتراپی بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرند. بسیاری از مواد پایه مختلف از گل بابونه تهیه شده است که پر کاربرد ترین آن ها به شکل چای گیاهی است. شناخت مردم از خواص گل بابونه بالا رفته است.به طور مثال در جهان روزانه بیش از یک میلیون فنجان چای بابونه مصرف می شود که نمایانگر خواص گل بابونه است.

در این مقاله به بررسی خواص گل بابونه و کاربرد ها و اهمیت خواص گل بابونه در طب سنتی می پردازیم.

روش های درمانی و استفاده از خواص گل بابونه در درمان

برای استفاده از خواص گل بابونه،گل آن در شکل های مختلف آماده سازی شده و مورد استفاده قرار می گیرد. پودر خشک گل بابونه توسط بسیاری از افراد برای درمان مشکل های سلامتی به روش سنتی توصیه شده و مورد استفاده هم قرار می گیرد. مواد دارویی معمولاً از گل های بابونه خشک با کمک گرفتن از آب، الکل اتانول یا الکل متانول به عنوان حلال استخراج می شوند و عصاره های به دست آمده به عنوان عصاره های آبی ، اتانولی (الکلی) و یا عصاره های متانولی شناخته می شوند. باب کمک این عصاره ها می توان از خواص گل بابونه استفاده کرد.
عصاره، جوشانده و چای گل بابونه

عصاره ی بهینه شده ی گل بابونه حاوی حدود 50 درصد الکل می باشد. عصاره های استاندارد به طور معمول حاوی 1.2 درصد ماده آپیژنین هستند. آپژنین یکی از مؤثرترین عامل های فعال کننده زیستی است. عصاره های آبی مثل چای حاوی غلظت بسیار کمی آپیژنین آزاد ،اما حاوی مقادیر زیادی آپیژنین-7-O- گلوکوزید هستند. برای استفاده از خواص گل بابونه، تزریق خوراکی بابونه توسط کمیسیون پزشکی کشور آلمان توصیه می شود.

دمنوش بابونه یکی از محبوب ترین انواع جوشانده های گیاهی در جهان است و هر روزه حدود یک میلیون فنجان چای بابونه مصرف می شود. چای بابونه به صورت چای کیسه ای نیز در بازار موجود است که حاوی پودر گل بابونه خالص و یا گل بابونه مخلوط با سایر گیاه های دارویی محبوب است.
از فواید گل بابونه به چه صورت هایی استفاده می شود؟

از گل های بابونه به طور گسترده ای به صورت تنها استفاده می شود، این گل ها کمتر جنبه تزیینی در گل فروشی ها را دارند اما برای بهره مندی از خواص گل بابونه از این گیاه به همراه گل های خشخاش خرد شده، به عنوان منبع گرمی در جهت درمان درد های التهابی یا عصب احتقانی و در مواردی حتی برای درمان تورم های خارجی نظیر تورم صورت که به دلیل عفونت زمینه ای یا آبسه ایجاد می شوند نیز استفاده می شود.

برای استفاده از خواص گل بابونه، گل این گیاه برای تهیه عصاره گیاهان دارویی و همچنین برای تهیه انواع لوسیون ها، با استعمال خارجی در درمان دندان درد ، گوش درد، نورآلرژی و حتی در موارد تورم خارجی نیز استفاده می شود.

همچنین گل بابونه را به عنوان نوعی افزودنی به آب حمام اضافه می کنند. استفاده از این گیاه برای تسکین دهندگی التهاب های دستگاه تناسلی توصیه می شود.

طریقه مصرف گل بابونه: استفاده از چای بابونه به طریق شستشو کردن و یا غرغره کردن برای کاهش و درمان التهاب های غشاهای مخاطی دهان و گلو استفاده می شود.

استنشاق روغن های پایه بخار شده گل های بابونه برای رفع اضطراب، و هم چنین افسردگی عمومی توصیه می شود. روغن بابونه یک عنصر محبوب آروماتراپی و مراقبت از پوست و مو است. گونه گل بابونه رومی به طور گسترده ای در آماده سازی و تهیه مواد آرایشی و در تولید تسکین دهنده ها و نرم کننده های بدن و پوست کاربرد دارد.

 

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید