گیاه پوششی و همیشه سبزی می باشد که دارای ساقه های دائمی چوبی و بالا رونده چسبنده می باشد. این گیاه برای اولین بار در اروپا، آسیا و شمال آفریقا زیست داشته همیشه در بیشه ها، پرچینها و محلهای سایه رشد کرده و برای پوشش دیوارها و فنسها یک ایده بسایر جذاب می باشد.

علی رقم زیبایی گیاه پاپیتال باید این گیاه تا حدی سمی است و به شکل وحشی روی صخره ها ،در جنگل ها و روی دیوارها می روید . اغلب آن را به عنوان گیاه تزیینی می کارند و چند نوع پرورشی از آن وجود دارد. برگهای آن مصرف دارویی دارد که آن را با دست چیده و در مقابل آفتاب در جایی که هوا جریان دارد خشک می کنند.

پاپیتال دارای برگهایی بزرگ یا کوچک با بریدگیهایی در حاشیه هستند که پس از بلوغ تغییر شکل داده، فاقد لب، تیره رنگتر و ضخیم تر می شوند و همچنین جوانه های گیاه نیز سخت تر میشوند. رنگ برگها از سبز تیره تا سبز مایل به خاکستری و یا برگهای ابلق «سبز و زرد» بسته به واریته گیاه تغییر میکند. در کل نسبت به شرایط محیطی دارای قدرت سازگاری بالایی هست و در حرارت بالا و پایین و روشنایی کم و زیاد میتواند رشد کند.

پاپیتال کاربرد پوششی و زینتی دارد و بسیار برای پرچین ها ، پوشش دیوار ها و یا پوشاندن نما های نامناسب ایده آل است . ویژگی ای که این گیاه را نسبت به سایر گیاهان پوششی منحصر به فرد کرده است توانایی رشد آن برخلاف چمن های معمولی ، در سایه است.

در برخی موارد برگ های این گیاه کاربرد دارویی دارد که به این منظور ابتدا برگ های آن را با دست چیده و سپس در جایی که هوا جریان دارد میگذارند تا خشک شوند. از جمله خواص دارویی آن تحریک کردن کیسه صفرا و کبد است همچنین برای ترمیم کمبرس زخم های سخت  و از بین بردن پوست های مرده کف پا میتوان از برگ های خرد جوان و جوشانده آن استفاده کرد . البته لازم به ذکر است که این گیاه ممکن است باعث تحریک و آسیب پوست های حساس شود.

رشد گیاه عشقه اوایل بسیار کند هست و در عین حال انواع ابلق آن نسبت به سبز رشد کمتری دارد. اوایل تا اواسط پاییز زمان گلدهی پاپیتال میباشد. گلهای آن به صورت نامشخص به رنگ سبز مایل به زرد و نیمه کروی با بویی مشابه بوی عسل میباشند. این گیاه تا سن ۵-۱۰ سالگی گل نمی دهد . میوه های آن سمی بوده و توسط پرندگان جابجا میشوند.

معرفی گل برگ پاپیتال

 

انواع گونه های آن عبارتند از

Hedera helix “Pedata”

برگهای این گونه ۵ لوبی، همانند پای مرغ، به رنگ سبز ـ خاکستری متالیک با رگه های سفید ـ خاکستری میباشد. این گونه برای پوشش زمین مناسب نمیباشد. ارتفاع آن به ۴ متر (۲ فوت) میرسد.

ویژگیها: محیط نیمه سایه و خاک با زهکشی خوب را ترجیح میدهد و نسبت به سرما بسیار مقاوم است.

Hedera helix “Gracilis”

این گونه دارای برگهایی با لوبهای نوک تیز به رنگ سبز تیره میباشد که در زمستان تا حدودی ارغوانی میشود. این گونه برای پوشش زمین مناسب نمیباشد  ارتفاع و میزان گستردگی آن ۵ متر (۱۵ فوت) است. ویژگی ها: محیط نیمه سایه و خاک بازهکشی خوب را ترجیح میدهد و نسبت به کاهش دما نیز بسیار مقاوم است (تا ۱۵ ـ درجه سانتیگراد).

Hedera helix “Woener”

برگهای آن دارای لوبهای ضخیم سبز خاکستری با رگه های کمرنگ بوده که در زمستان ارغوانی میشوند. این گونه برای دیوارهای شمالی و شرقی بسیار مناسب است. ارتفاع آن به ۴ متر (۱۲ فوت) و میزان گستردگی آن به ۳ متر (۱۰ فوت) میرسد. ویژگیها: محیط نیمه سایه و خاک با زهکشی خوب را ترجیح میدهد و نسبت به کاهش دما بسیار مقاوم است (۱۵ ـ درجه سانتیگراد.

شرایط پرورش گیاه پاپیتال :

نور مناسب پاپیتال :

این گیاه در اصل مناسب فضای باز و بهترین رشد رو زمانی دارد که چند ساعت نور مستقیم آفتاب رو دریافت کند، به ویژه اگر از نوع ابلق باشد به نور بیشتری نسبت به انواع سبز احتیاج دارد و در غیر این صورت حالت ابلق خودش رو از دست میدهد و به رنگ سبز درمی آید.  از این گیاه در محیط اتاق هم می توان نگهداری کرد به شرطی که پنجره ی نورگیر داشته باشد و چند ساعت نور مستقیم دریافت کند ولی اگه چنین شرایطی برای آن فراهم نشود گیاه رشد نمیکند و دچار ریزش برگ میشود.

آبیاری پاپیتال :

 بهترین زمان آبیاری بعد از خشک شدن سطح خاک می باشد، عشقه گیاهی رطوبت دوست و در آب و هوای مرطوب رشد بهتری دارد. به همین منظور در روزهای گرم اما زمانیکه آفتاب شدید نیست برگ های آن را با آب اسپری کنید. اگه در گلدان کاشته شده از زیرگلدانی آب و سنگریزه استفاده کنید به طوریکه گلدان روی سنگ قرار بگیرد و کف آن با آب در ارتباط نباشد.

دمای مناسب پاپیتال :

دماهای مختلفی رو میتواند تحمل کند اما بهتر است که دما از صفر درجه کاهش پیدا نکند همچنین در هوای خیلی گرم اگه دچار خشکی شود برگ ها دچار سوختگی میشوند و در این حالت باید به آبیاری آن دقت شود. اما دمای ۲۵-۱۸درجه بهترین دما برای نگهداری این گیاه می باشد.

خاک مناسب پاپیتال :

نسبت به خاک سختگیر نیست و خاک های مختلف را تحمل میکند اما هر چقدر خاک سبکتر باشد و مواد غذایی بیشتری داشته باشد قطعاً رشد بهتری هم خواهد داشت. در نتیجه استفاده از کود پوسیده ی دامی یا خاک برگ در بسترش میتواند خیلی مفید باشد. برای سبکتر شدن خاک میتوانید به خاک باغچه مقداری شن یا پیت ماس اضافه کنید.

کوددهی پاپیتال :

اگر گیاهتان خاک قوی داشته باشد نیازی به کود پیدا نمیکند اما اگه رشد آن متوقف شد میتوانید در فصل بهار و تابستان از کودهای مخصوص گیاهان زینتی ماهی یک بار استفاده کنید.

تکثیر گیاه پاپیتال :

از طریق قلمه ی ساقه به راحتی تکثیر میشود. کافیست در فصل بهار یا تابستان قلمه ای تهیه کنید که زیاد بلند نباشد یعنی حدود ۲۰-۱۵ سانتی متر باشد و اگه تعداد برگ ها زیاده برگ های اضافی را حذف کنید تا ریشه زنی بهتر اتفاق بیافتد .

تعویض گلدان پاپیتال :

گیاه بالغ بالای ۳ سال سن را در فصل بهار تغییر گلدان دهید. گیاهان در حال رشد ممکن است به هر سال دوبار تعویض گلدان نیاز داشته باشند.در صورت سنگین بودن و عدم امکان،خاکهای سطحی گلدان را با خاک نو و غنی تعویض کنید.

تمیز نمودن برگها :

غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگها کافی است،در صورت لزوم میتوانید از پارچه یا اسفنج مرطوب استفاده کنید.حتی الامکان از مواد براق کننده برگها استفاده نکنید.

هرس پاپیتال :

پاپیتال به هرس خاصی نیاز ندارد اما در گیاه جوان، شاخه ها و ساقه هایی را که ضعیف به نظر میرسند حذف مینمایند تا رویشهای قویتری رشد کنند. پس از تثبیت گیاه نیز هر از چندگاهی آن را سر شاخه زنی نمایید تا رشد آن کنترل شود. اما هیچگاه حذف شاخه ها و ساقه ها را تا محل ساقه های مسن تر از ۴ تا ۵ سال انجام ندهید زیرا ساقه های با این سن، بسیار کند تجدید حیات مینمایند. در مورد انواع ابلق نیز به محض ظهور شاخه های سبز یک دست آنها را حذف نمایید چرا که این شاخه های سبز مقاوم تر هستند و اگر حذف نگردند، غالب شده و به تدریج شاخه ابلق در روی گیاه دیده نمیشود. در مناطقی که احتمال نشستن گرد و غبار بر روی شاخه و برگ این گیاه وجود دارد نیز هر چند وقت یکبار گیاه را سرشاخه زنی نمایید.

تکثیر پاپیتال :

۱- قلمه زنی ساقه : در فصل بهار و تابستان که ریشه زایی بهتر انجام میگیرد باید قلمه ها را تهیه و در خاک مناسب و  یا آب قرار داد. سعی کنید آنها را از تابش نور مستقیم خورشید حفظ نمایید.

۲- قلمه گیری :

در تمامی فصول سال میتوان نسبت به تکثیر پاپیتال از طریق تهیه قلمه سبز اقدام نمود، اما بهترین زمان قلمه گیری از اواخر مرداد تا اواخر مهر میباشد. قلمه های تهیه شده را باید در مخلوط پیت و ماسه در مکان گرم و سایه قرار داد تا ریشه دهند (بین ۴ تا ۶ هفته) سپس آنها را جابجا نمود. بهترین زمان انتقال آنها به زمین اصلی از پاییز تا بهار است. عملیات هرس آنها را میتوان در بهار و تابستان انجام داد.
پاپیتال را می توانید به آسانی از اواسط بهار تا اواخر تابستان تکثیر کنید. البته گیاهانی که در بهار تکثیر می شوند مقاوم تر هستند. با یک چاقوی تیز قلمه های ساقه ای و یا انتهایی را به طول ۱۰تا ۱۲ سانتیمتر، از ساقه های رونده جدا کنید و به روش کشت مستقیم قلمه درون گلدان ، آنها را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر ، حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید. خاک را نسبتاً مرطوب کنید و با کیسه پلاستیکی شفاف قلمه ها را بپوشانید . بعد از یک ماه ریشه دهی انجام می شود. شما می توانید کیسه پلاستیکی را برداشته و گلدان را در تور مناسب ، ولی دور از تابش مستقیم خورشید قرا دهید. قلمه ها در آب هم ریشه می دهند. پاپیتالها در هوای خنک هم رشد می کنند اما سعی کنید در طول تکثیر ، دمای محیط ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد باشد.

عوارض و درمان پاپیتال :

برگها تغییر رنگ داده و لکه های قهوه ای روی انها مشاهده میشود :

عامل ان حشره آفت است،هر ماه یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

برگها رنگ پریده و گرایش به سفیدی دارند :

عوامل متضادی دارد،یا نور شدید است و یا هوا تاریک است، شرایط را بازدید کنید و نارسایی را  رفع نمایید.کمبود عناصر هم میتواند همین علائم را به وجود آورد.در صورت لزوم هر ۱۴ روز یکبار گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

برگها چین و چروک دار و خشک میشوند :

هوا خیلی گرم است،گیاه را به محل خنک تری برده و غبارپاشی کنید.

لکه های نقره ای روی برگها نمایان شده اند :

هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

زخم های سیاه آبکی روی برگها به چشم میخورد :

با هر نوع مایع ضد عفونی کننده که در دسترس هستند با غلظت کم لکه ها را خیس کنید.

برگها بد شکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی انها مشاهده میشود :

با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردند.

نوک برگها قهوه ای و زخمی به نظر میرسد :

گیاه تشنه است و هوا هم خشک،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید و ان را غبارپاشی کنید.

برگها پیچیده و سبز تیره هستند :

هوا خیلی سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل نموده.

برگهای گیاه سیاه رنگ می گردند :

خاک گلدان باتلاقی شده است،زهکش را بازدید کنید،اجازه دهید خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود سپس ابیاری را با میزان کمتری شروع کنید.

برگها زرد و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت است :

عامل آن کنه ریز قرمز است،عشقه نسبت به این آفت حساس و به همین علت نباید در محیط گرم و خشک ننگهداری شود.هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی نمایید.غبارپاشی در دفع آفت موثر است.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید