معرفی یوکا فیلی

برای معرفی گیاه یوکا فیلی باید بگوییم یوکا گیاهی بسیار خاص و چشمگیر است که با قدرت و طراوت استوار است و قطعا حضور موثری در دکوراسیون منزل شما دارد. آن گیاه متعلق به صحراهای آمریکا و مکزیک است. اما این گیاه در ایران هم به خوبی دوام می‌آورد،البته تا زمانی که شرایط را برای رشد آن مهیا کنید.
یوکا درختچه‌ای بلند قامت است و به عنوان یک گیاه آپارتمانی، می‌تواند به ارتفاع ۳۰ سانتی‌متر برسد. این عدد برای یوکایی که در باغچه کاشته شده است، ممکن است به ۴٫۵ متر هم برسد!
گیاه یوکا فیلی از گیاهان آپارتمانی خاص بشمار می آید و رشد بسیار آرامی دارد و در بهار تا پاییز، برگهای زیبایی را پدید می‌آورد.

شرایط نگهداری

نور

یوکا یکی از گیاهانی است که به شدت از دریافت نور زیاد خورشید لذت می‌برد. اگر یوکا را در خانه نگهداری می‌کنید، حوالی یک پنجره نورگیر باید انتخاب اول شما برای آن باشد. فرقی نمی‌کند که میزان نور دریافتی چقدر است، سعی کنید آن را در نقطه‌ای قرار دهید که بیشترین میزان نور خورشید را دریافت کند. روزانه دریافت حداقل ۸ ساعت نور برای یوکا ضروری است.

قرار گرفتن در مکانهای کم‌نور، سبب کاهش سرعت رشد گیاه می‌شود. البته ممکن است این یک مزیت به حساب بیاید. به هر حال، هرگز نباید در نقاط تاریک قرار بگیرد، دریافت نور برای حفظ سلامت گیاه ضروری است.
در تابستان آن را بیرون از منزل و در زیر نور آفتاب قرار دهید تا به رشد برگهای جدید کمک کنید. یوکا در سایه پس از مدتی گیاهی بد شکل می شود و فاصله برگ ها زیاد می گردد.

آبیاری

اگر یوکا در مکانی پرنور قرار دارد، اجازه بدهید یک سوم از سطح خاک خشک شود، سپس گیاه را آبیاری کنید. در صورتی که یوکا نور زیادی دریافت نمی‌کند، باید پس از خشک شدن سه چهارم خاک گیاه را آبیاری کنید. بهترین راه برای تشخیص میزان رطوبت خاک، لمس کردن سطح آن است.

پس از آبیاری، هرگز اجازه ندهید زیر گلدانی یوکا خیس بماند و سریعا آب زیرین را تخلیه کنید. در غیر این صورت آب اضافی سبب پوسیدگی ریشه خواهد شد.
نتیجه آبیاری بیش از حد گیاه، پژمرده شدن برگها و یا فاسد شدن تنه اصلی گیاه است.
رفتار و نیازهای یوکا بسیار شبیه به گیاه دراسناست، پس باید ماننددراسنا، گیاه را به خوبی آبیاری کرده و سپس آبهای اضافی را از گیاه خارج کنید.

در ماه‌های گرم سال، گیاه را مرتبا آبیاری کنید. با آمدن فصل زمستان آبیاری باید به میزان چشمگیری کاهش پیدا کند؛ در واقع فقط مقداری به گیاه آب بدهید که از پژمردگی برگها جلوگیری شود.

هرس کردن

برگهای مرده و آسیب دیده را از گیاه جدا کنید. بهتر است این کار را بدون کمک قیچی و با دست انجام دهید. یعنی بهتر است گیاه را نبرید.با جدا کردن این برگها، کمک میکنید تا یوکا تمام انرژی خود را روی رشد برگهای جدید متمرکز کند.

دما و رطوبت

رطوبت متوسط هوا برای یوکا مفید و کافی است، پس نیازی نیست برگها را با آب اسپری کنید.
یوکا می‌تواند بازه گسترده‌ای از دماهای مختلف را تحمل کند، اما دمای متوسط منزل برای آن بهترین دمای ممکن است. کاهش دمای هوا در زمستان نیز برای آن خوشایند است، اما نباید به زیر ۷ درجه سانتی‌گراد برسد.
انواع یوکا، به هوای تقریبا خشک (۱۰%یا بیشتر) نیاز دارند.

 

 

معرفی یوکا فیلی

 

خاک

گیاه را در خاکی با زه‌کشی مناسب بکارید. اگر زه‌کشی به خوبی صورت نمی‌گیرد، با اضافه کردن مقداری شن و ماسه به خاک آن را تقویت کنید. فراموش نکنید قرار گرفتن یوکا در خاک خیس، سبب پوسیدگی یا ابتلای ریشه به عفونتهای قارچی خواهد شد.
خاک مناسب خاک لوم است که مخلوطی از شن رس و مواد آلی است.

کوددهی

فقط در طول فصول رشد به گیاه کود بدهید. از یک کود متعادل استفاده کرده و طبق دستور اصلی نوشته شده بر روی کود عمل کنید. دقت کنید که بیش از حد به گیاه کود ندهید : کود اضافی با تجمع در خاک، سبب سوختن ریشه می‌شود.

تعویض گلدان

نیازی نیست مرتبا گلدان گیاه یوکا را تعویض کنید. رمز طلایی برای جلب رضایت یوکا، تعویض گلدان آن در بهار، آن هم هر دو سال یکبار است.
این گیاه پس از گذشت زمان سنگین می‌شود و اکثر وزن آن در بخش بالایی گیاه متمرکز است. پس برای آن گلدانی سنگین انتخاب کنید تا با وزن گیاه هماهنگ شده و مانع از برعکس شدن یوکا در اثر وزش باد شود.

آفات و بیماری ها

آفات کمی هستند که یوکا را هدف قرار می‌دهند. یکی از این آفاتی که باید منتظرش باشید، شپشک است. اگر نقاط زبر قهوه‌ای رنگ را بر روی برگها مشاهده کردید، به کمک یک مسواک آنها را خراشیده و پاک کنید. برای از بین بردن کامل آفات، مخلوط آب و صابون را به تمام نقاط گیاه اسپری کنید. بهتر است از صابونهای ضد آفت (مخصوص گیاهان) استفاده کنید.

سمی بودن

در آخرین توضیح از روش نگهداری گیاه یوکا فیلی ، سمی بودن آن را بررسی میکنیم.
یوکا حاوی ماده خطرناک و سمی “ساپونین” است که اگر خورده شود، اثرات منفی بر بدن گربه‌ها و سگها می‌گذارد. البته با توجه به شکل و بافت خاص این گیاه، احتمال اینکه توسط آنها خورده شود بسیار کم است.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید