گیاه سانسوریا چه نوع گیاهی است؟
گیاه سانسوریا چه نوع گیاهی است؟

گیاه سانسوریا چه نوع گیاهی است؟

هر آنچه که باید در مورد گیاه سانسوریا بدانید.!

گیاه سانسوریا یکی از گیاهان پر طرفداری است که امروزه در بسیاری از فروشگاه ها به چشم می خورد زیرا این گیاه به نگهداری زیادی نیاز نداشته و اغلب افراد از پس نگهداری گیاه بر می آیند. در زیر به تعدادی از مشکلات و بیماری ها و همچنین شرایط نگهداری این گیاه اشاره شده است.
گیاه سانسوریا و بیماری های آن

گیاه سانسوریا که دارای نام های دیگری مانند زبان مادر شوهر و یا نامیرا نیز می باشد جزو یکی از پرطاقت ترین و قوی ترین گل ها بوده و نیاز به مراقبت ویژه ای ندارد. بنابراین یک گزینه ی خوب برای نگه داری در منزل برای افرادی که تخصص و یا زمان لازم را برای نگهداری گیاهان ندارند می باشد.

این گیاه نسبت به عواملی مانند کم ابی و خشکی مقاوم بوده و به راحتی می توان ان را در منزل و یا محیط کار و یا اداره جات نگهداری نمود. گیاه سانسوریا دارای برگ های کشیده و بلند بوده زیبایی اطراف خود را دوچندان می کند. همچنین گیاه سانسوریا دارای خاصیت تصفیه کنندگی محیط اطراف خود می باشد و هوای اطراف خود را از هر گونه موادی مانند تولوئن و فرمالدهید پاک می سازد. مقاومت بالای این گیاه نسبت به گرما و کم آبی باعث شده است که این گیاه دارای طرفداران خاص خود بوده و در هر شرایطی می روید. زیرا این گیاه در برگ های خود مقادیر زیادی آب را ذخیره کرده و می تواند به مدت طولانی در شرایط کم آبی و یا بی آبی تحمل بیاورد.

این گیاه جذاب و پر طاقت که امروزه به شکل های گوناگون و سر رنگی در بازار به وفور دیده و یافت می شود دارای طرفدارانی نیز می باشد. این رنگ ها به صورت مصنوعی و با دستگاه های مخصوص به این گل ها اضافه شده اند و زیبایی ان ها را دو چندان کرده اند. این گیاه دارای نام علمی sansevieria Cylindrica می باشد.

گیاه سانسوریا چه نوع گیاهی است؟
گیاه سانسوریا چه نوع گیاهی است؟

انواع گیاه سانسوریا

این گیاه دارای انواع مختلفی می باشد که می توانند بنا بر نوع آن ها دارای برگ های بلند و کوتاه و پا کوتاه و بلند باشند.

این گیاه می تواند به دلایل گوناگون دچار مشکلاتی از قبیل عدم رشد کافی و یا … شود که به تعدادی از مشکلات آن اشاره شده است:
نور مناسب گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا با این که گیاه مقاومی نسبت به نور و آب بوده اما کم نوری بیش از حد سبب می شود این گیاه دارای برگ هایی زرد رنگ شود.
دمای مناسب گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا همچنین قادر به تحمل دماهای گوناگون می باشد اما بهترین محدوده ی دما برای این گیاه بین 20 الی 30 درجه سانتیگراد می باشد. سرمای بیش از حد موجی می شود برگ های این گیاه زیبا سیاه رنگ و تیره گردند. بنابراین باید دقت گردد این گیاه در معرض گرما و سرمای بسیار شدید قرار نگیرد زیرا سبب آسیب به برگ های این گیاه می شوند.
آب مناسب گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا به آب زیادی نیاز ندارد و در تابستان آب بیشتری باید به آن ها داد. اگر آب بیش از حد به این گیاهان برسد موجب می شود برگ های ان دچار لک های قهوه ای رنگ شوند و پوسیده گردند.
کود مورد نیاز گیاه سانسوریا

این گیاه کلا دارای رشد زیادی نمی باشد اما اگر گیاه شما رشد نکرد می تواند به دلیل مرغوب نبودن خاک ان ها باشد. بنابراین باید به آن ها کود داده شود و در این راه نیز زیاده روی نشود. زیرا زیاده روی در این کار سبب پژمرده شدن برگ های ان می شود.

خاک مناسب گیاه سانسوریا

خاک این گیاه سانسوریا نیز اهمیت زیادی در رشد ان دارد. برای مثال خاک این گیاه باید دارای بافت متوسطی بوده که گیاه بتواند در ان به خوبی رشد کند. بهترین خاک برای این گیاه مخلوطی از شن، ماسه و مواد آلی می باشد. همچنین می توان مقداری خاک رس به مخلوط آن اضافه نمود.
بیماری ها و مشکلات گیاه سانسوریا

از مهمترین بیماری های این گیاه می توان به پوسیدگی ریشه ی آن اشاره نمود که مربوط به آب دهی آن است. بنابراین باید به مقدار آبی که به این گیاه داده می شود دقت نمود. همچنین برای جلوگیری از این عامل بهتر است کف گلدانتان را چند سوراخ ایجاد نمایید تا آب اضافه از آن خارج گردد. همچنین این گیاه مستعد بیماری های قارچی می باشد که در این صورت باید قارچ کش ها استفاده نمود. از نشانه های قارچ گرفتن این گیاهان می توان به زرد شدن برگ ها و ساقه ها اشاره کرد.
خشک شدن نوک گیاه سانسوریا

خشک شدن نوگ کیاه سانسوریا می تواند به دلیل سه عامل باشد:

دلیل اول: بروز این مشکل می تواند کم آبی باشد که به این معنی است که این گیاه اب کافی را دریافت نمی کند. برای حل و پیشگیری از این مشکل باید گیاه را به مقدار لازم آبیاری کنید.

دلیل دوم: از دیگر بیماری های شایع این گیاه سانسوریا می توان به خشک شدن نوک گیاه می باشد اشاره نمود. برای درمان این مشکل باید آب را به روی قسمت های خشک این گیاه اسپری نمود. توجه شود که آب را بر روی برگ های آن اسپری نکنید.

دلیل سوم: این مشکل نور می باشد که در صورت بیش از حد بودن نور گیاه می تواند آسیب ببیند. این عامل می تواند سبب خشکی نوک برگ ها شود. برای جلوگیری از این مشکل باید گیاه را در محیطی که نور به صورت متعادل وجود دارد نگه داری نمود.
نرم شدن برگ های گیاه سانسوریا

این مشکل از دیگر مشکلات شایع این گیاه بوده که دلیل آن می تواند به خاطر آبیاری بیش از حد باشد.
قهوه ای و یا تیره شدن حاشیه برگ های گیاه سانسوریا

در این شورت که می تواند به دلیل گرمای بیش از حد باشد باید گیاه را در محیطی خنک تر قرار داد تا این مشکل برطرف گردد.
سیاه و آبکی شدن برگ های گیاه سانسوریا

این مشکل نیز می تواند به دلیل سرما و یا گرمای بیش از حد باشد. در صورتی که گیاه در حال جدا شدن از پیاز است یعنی گیاه شما در معرض گرمای بیش از حد می باشد و هر چه سریع تر باید گیاه خود را در محیط متعادلی نگهداری نمایید.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

فهرست