گیاهان چه مقدار به نور نیاز دارند؟!
گیاهان چه مقدار به نور نیاز دارند؟!

گیاهان چه مقدار به نور نیاز دارند؟!

نوردهی درست، فراتر از دادن روشنایی مورد نیاز گیاهان است. درباره نوردهی دو جنبه مشخص وجود دارد که بر رشد گیاهان تاثیر می گذارند؛ یکی دورۂ نوردهی و دیگری شدت نور مورد نیاز گیاه است.

تقریبا همه انواع گیاهان آپارتمانی به دوره ای کم و بیش مشابه برای دریافت نور نیاز دارند. این میزان بین ۱۲ تا ۱۶ ساعت نور طبیعی یا نور مصنوعی است. این مقدار به اندازه ای است که نیازها و رشد فعال آنها را تأمین کند. نور کمتر به معنای تولید کمتر مواد غذایی است.

دومین جنبه، شدت نور مورد نیاز است. شدت نور مورد نیاز گیاهان مختلف ثابت نیست. یعنی نیاز گیاهان مختلف به شدت نور بسیار متفاوت است. بعضی از انواع گیاهان در پشت پنجره رو به آفتاب شاداب می مانند و اگر در سایه قرار گیرند، پژمرده می شوند. بعضی دیگر در سایه روشن شاداب هستند و در زیر آفتاب تاب ادامه حیات ندارند.

برای اندازه گیری شدت نور، چشم انسان وسیله فوق العاده ضعیفی است. اگر از کنار پنجره رو به آفتاب به گوشه سایه دار اتاق حرکت کنید، فقط ۳ متر فاصله را پیموده اید، اما در همین فاصله از زیر نور کافی خورشید به سایه رسیده اید.

اگر پشت به پنجره به سمت گوشه اتاق (که سایه است ) حرکت کنید، شاید تفاوت تغییر شدت نور را چندان متوجه نشوید، هر چند در همین چند قدم شدت نور بیش از ۹۵٪ کاهش داشته است.

گیاهان چه مقدار به نور نیاز دارند؟!
گیاهان چه مقدار به نور نیاز دارند؟!

نور طبیعی

سقف و دیوارهای سفید یا کرم رنگ اتاق های کم نور با باز‌تاب نور، به رشد گیاهان کمک می کنند. اگر در اتاقی که گیاه را پرورش میدهید زمینه ای سفید برای رشد گیاه ایجاد کنید، گرایش ساقه های گیاه برای حرکت به سمت پنجره کاهش می دهد.

برگها و ساقه های گیاهانی که پشت پنجره پرورش داده میشوند به سمت شیشه پنجره متمایل می شوند. برای جلوگیری از رشد نا منظم گیاهان، لازم است هر از چند گاهی گلدان را کمی بچرخانید. دقت کنید گیاه گلدار را، مخصوصا زمانی که گل های آن ظاهر شده اند، نچرخانید.

اگر محل پرورش گیاه گلدار از لحاظ نور مناسب باشد و آن را به محل تاریک تر ببرید، گیاه آسیب می‌بیند. تعداد و کیفیت غنچه ها‌ی گل بر اثر دو عامل کنترل می شود: دوره نوردهی و شدت نور. اگر نور به اندازه کافی نباشد، برگ ها ممکن است رشد کنند اما تشکیل گل در آن به طور قطع با ناکامی همراه است.

با آغاز زمستان اگر امکان دارد گلدان ها را کمی به پنجره نزدیک تر کنید این حرکت هم مدت زمان نور دهی و هم شدت نور را بالا می برد.

در زمستان پنجره را پاکیزه نگه دارید. گردو غبار و دوده را از آنها بیشتری بزدایید. همین کار ساده، شدت تابش نور را ۱۰٪ بالا می برد.

نباید گیاه را ناگهانی از سایه به پنجره رو به آفتاب یا به هوای آزاد منتقل کرد. این کار را باید طی چند روز و هر روز با کمی جابه جایی به انجام رساند تا گیاه به محل جدید عادت کند.

گیاهان برگی را می توان از محل مناسبی که هست، یکباره به محلی تاریک تر منتقل کرد بی آنکه تأثیر منفی روی آن گذاشته گیاهانی شود. این گیاه در محل جدید به زندگی ادامه خواهد داد، اما شکوفایی مورد انتظار را نخواهد داشت. هر یک یا دو ماه یک بار به مدت یک هفته آن را در جایی روشن تر قرار دهید تا سلامت خود را باز یابد.

عملا باید همه گیاهان را در نیمروز تابستان ها، با ایجاد سایه بان از تابش نور خورشید محفوظ نگاه داشت. برگ های جدید کاملا باز نشده، اگر سایه ای برای آنها در نظر گرفته نشود، بیش از بقیه برگ ها صدمه می بینند.
قواعد نوردهی

گیاهان برگی آپارتمانی به نور روشن بدون تابش مستقیم با آغاز زمستان اگر امکان دارد گلدان ها را کمی به پنجره خورشید نیاز دارند. بیشتر این گیاهان با شرایط نیمه سایه نیز سازگاری پیدا می کنند. گیاهان دارای برگ های رنگین، در مقایسه با گیاهانی که برگ آنها سبز یکدست است، به نور نیاز دارند. گیاهان گلدار به طور کلی به نور مستقیم خورشید نیازمندند. کاکتوس ها و گیاهان گوشتی بیشترین نیاز را به نور دارند.
نور مصنوعی

پرورش گیاهان در محیط سر بسته (آپارتمان) و زیر لامپ های روشنایی دو مفهوم دارد: یکی اینکه می توان در اتاق تاریک و حتی بدون پنجره گیاه گلدار یا گیاه برگی را پرورش داد و دیگر اینکه می توان در زمستان مدت زمان نوردهی و شدت نور طبیعی را تا آنجا بالا برد که گیاهان رشد معمول خود را ادامه دهند.

به عنوان مثال بنفشه آفریقایی را با این روش می توان در تمام سال گلدار کرد. لامپ های معمولی برای این کار نامناسب هستند، زیرا حرارتی که ایجاد می کنند برگ گیاهان را می سوزاند. به جای آنها از لامپ های فلورسنت بلند استفاده می‌کنند.

در کشورهایی که نوردهی مصنوعی رواج دارد، انواع و اقسام واحدهای نورده الکتریکی در دسترس هستند. این واحدهای نوردهی از یک یا چند لامپ نصب شده در زیر رفلکتور تشکیل شده اند که به طور دائم در بالای گیاهان یا به حالت معلق قرار دارند. ارتفاع آنها بر حسب نیاز تغییر می کند. گیاهان را باید روی سینی شنی قرار داد.

برای هر یک‌دهم متر مربع سطح گیاهان برگی، ۲۰ وات روشنایی مورد نیاز است. از نورسنج هم می توانید استفاده کنید. اگر نشانه ای از سوختگی برگ دیدید، این نشان میدهد که منبع نور به برگها نزدیک است.رشد ضعیف برگ ها و رنگ رفتگی برگ ها نشان دهنده آن است که منبع نور با گیاه فاصله زیادی دارد. هر سال باید لامپ را تعویض کرد. تعویض یکباره همه آنها درست نیست.

معمول ترین انواع گیاهانی که برای پرورش زیر نور مصنوعی انتخاب می شوند، گیاهان رنگ وارنگ و پرپشت هستند مانند بگونیا، بروملیادها، سینر اریا، گلوکسینیا، ارکیدها، پپرومیا، و سنت پولیا.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید