گل میخک مینیاتوری

گل میخک مینیاتوری بومی چین و ژاپن با ۲۰۰ گونه درختی و درختچه ای گیاهی همیشه سبز با رشدی کند و آهسته می باشد. چرخه‌ عمر این گیاه سالیانه بوده و اکثرا از آن در باغچه و گلدان استفاده می شود. ارتفاع این گل زیبا در گلدان، 15 الی 20 سانتی‌ متر، در باغچه 20 الی 25 سانتی‌ متر می باشد. میخک مینیاتوری دارای گل های پرپر وگلبرگ های زیادی بوده و کاربرد آن برای شاخه بریده بسیار مناسب است.

گل میخک قرنفل یا میخک مینیاتوری را با نام های دیگر میخک چینی یا میخک گریس نیر می شناسند. میخک مینیاتوری به عنوان اولین گیاه از سری میخک چینی محسوب می‌ شود که دارای گلبرگ ‌های زیاد و قد کوتاه می ‌باشد. این گیاه نژاد خوبی برای تولید و پرورش در گلدان محسوب می ‌شود. شاخه ‌زنی این گیاه عمدتاً از پایه بوده و گلبرگ ‌ها با تراکم بسیار زیاد ظاهر می ‌شوند.

برگ‌ های میخک مینیاتوری حالت چرمین و براق دارند که اکثرا سبز رنگ هستند اما نمونه‌ های ابلغ این گیاه با حاشیه‌ های کرم و سفید نیز وجود دارد. در صورت مساعد بودن شرایط محیطی در فصل بهار گل های سفید رنگی با عطر ملایم می‌دهد.

شرایط کاشت و نگهداری گل میخک

برای مراقبت صحیح از گل میخک مینیاتوری لازم است که به موارد زیر توجه کنید:

1- خاک مورد نیاز

گل میخک نسبت به نوع خاک مقاوم است با این وجود در خاک ‌های شنی لومی حاصلخیز با زهکش کافی، بهترین رشد را دارد. ترکیب خاک مناسب شامل ۱۰ درصد رس، ۴۰ درصد ماسه و ۵۰ درصد پیت بهترین ترکیب خاک برای کاشت گل میخک در گلدان است.

2- نور مناسب

میخک گیاهی نورپسند است و به نور کافی خورشید برای رشد نیاز دارد. بهترین مکان برای کاشت و نگهداری از گل میخک در منزل قرار دادن آن در بالکن یا پشت پنجره‌ های، آفتابگیر شرقی یا جنوبی است. در مکان‌ هایی که تابستان گرم با تابش مستقیم نورخورشید وجود دارد، لازم است گیاه در بعد از ظهر به محیط سایه منتقل شود.

3- آبیاری مورد نیاز

نیاز آبی گل میخک متوسط است و توصیه می‌ شود سطح بستر کاشت آن همواره مرطوب و نه خیس باشد. تعیین زمان آبیاری این گل بستگی به شرایط نگهداری، دما، طول روز و بافت خاک دارد و لازم است از آبیاری بیش از حد گیاه پرهیز شود، زیرا باعث پوسیدگی ریشه خواهد شد. به طور کلی در فصل زمستان هر دو هفته یکبار و در تابستان هر دو الی سه روز یکبار آبیاری برای گیاه مناسب است.

4- دما مناسب

ارقام مختلف میخک از نظر حساسیت به دما و نور نیاز‌های متفاوتی دارند. با این وجود دمای خنک همراه با طول روز بلند بهترین شرایط برای کاشت و نگهداری از گل میخک است. بهترین دمای پیشنهادی برای میخک به منظور تولید گل‌ های مرغوب، ۱۰ درجه در شب و ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد در روز است.

 

معرفی گل میخک مینیاتوری

 

بیماری و مشکلات گل میخک

یکی از گل ‌های زیبایی که می‌ توانید آن را هم در باغچه و هم در یک گلدان کوچک در محیط آپارتمان نگهداری کنید، گل میخک است. میخک در باغچه در تابستان گل می ‌دهد ولی با کاشت آن در گلدان، در تمام طول سال می ‌توانید از داشتن گلدانی پرگل لذت ببرید. میخک گیاهی مقاوم نسبت به آفت و بیماری است ولی ممکن است گاهی این گل زیبا، دچار بیماری و مشکلاتی شود، از جمله:

1- پژمردگی فوزاریومی

این بیماری خیلی رایج است و برای کنترل باید خاک را ضد عفونی کرد.

2- باز شدن یکطرفه

وقتی گل ها نامتقارنند و یک طرفه باز می شوند را با گرم کردن و رسیدن به دمای بهینه رفع می شود.

3- زنگ میخک

یک بیماری مهم است که باعث نامرغوبی گل می شود.

4- پاره شدن کاسبرگ

در این بیماری کاسبرگ شکافته و گلبرگ ها از طرفی به بیرون می زنند که به واسطه نوسانات دمایی، کودهی یا آبیاری نا منظم است و همچنین پتاسیم زیاد و کمبود بر و منیزیوم نیز به تشدید این موضوع کمک می کند.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید