بومی : آمریکای شمالی

فلوکس گیاهی است چند ساله با زیبایی و کاربرد فراوانی در طراحی فضای سبز و برای کاشت توده‌ای و در سبک سنگی، ژاپنی و کلاسیک به کار می‌رود. اغلب در حاشیه باغچه کاشته می‌شود.

گل‌های فلوکس (پابلند) به صورت دسته‌ای از آنها در یک گل آذین چتر مانند جمع شده‌اند و به رنگ بنفش، کرم، آبی، صورتی، سفید، قرمز و ابلق هستند. فلوکس رشد سریعی دارد و تا ارتفاع ۵۰ تا ۶۵ سانتی‌متر رشد می‌کند و به صورت گیاه آپارتمانی در گلدان نیز قابل کاشت است.
فلوکس دارای ارقام پا کوتاه (Phlox Drummondii) و پا بلند (phlox paniculata) است. فلوکس پاکوتاه یکساله است و حالت رونده با گل‌های پراکنده دارد و فلوکس پابلند چند ساله بوده و دارای گل‌های خوشه‌ای است.

برگها ساده، سبز پررنگ و سوزنی شکل میباشند و طول آنها بین ۴ تا ۸ میلی متر است. فصل گلدهی این گیاه از اوایل بهار تا اواسط تابستان میباشد. گلها کوچک، معطر و ستاره شکل بوده و به رنگهای : بنفش، صورتی، قرمز، ارغوانی، سفید و آبی دیده میشوند. گلها۱٫۵ سانتیمتر میباشند و به صورت ۲ تایی و یا ۳ تایی در خوشه های گل قرار میگیرند. در فصل شکوفایی، این گیاه ظاهری بسیار جذاب و زیبا پیدا میکند و مانند تپه ای از گل مشاهده میشود و زنبورهای بسیاری را به سمت خود جذب میکند.
گل ها در پاییز به میوه تبدیل میشوند.

شرایط نگهداری و کاشت گل فلوکس :

خاک مناسب گل فلوکس :

خاک مناسب شنی، لوم با تورب و هوموس است. هوموس بسیار خوب از برگ های توس و سوزن کاج. کود نکنید. خاک خیس می شود، علف های هرز برداشت می شود، کود کمپوست، آبیاری می شود. هنگام کاشت بهار، شما می توانید فلوکس بلافاصله پس از خنک شدن خاک بکارید.

نور مورد نیاز برای پرورش گل فلوکس :

آفتابی – نیمسایه. بهتر است گیاه در سایه قرار نگرفته باشد و بهترین گلدهی زمانی میباشد که در معرض آفتاب قرار داشته باشد.

آبیاری گل فلوکس :

فلوکس به آبیاری زیاد نیاز ندارد و در برابر خشکسالی مقاوم است.آبیاری به صورت یکبار در هفته صورت گیرد کافی است.

دمای پرورش گل فلوکس :

دمای بین ۱ تا ۲۲ درجه . گیاه در معرض سرمای شدید از بین خواهد رفت.

کوددهی گل فلوکس :

برای رشد بهتر گیاه ، ۲ بار در سال انجام شود. هرچه خاک حاصلخیز تر باشد ، رشد گیاه بهتر خواهد بود.

معرفی گل فلوکس

تکثیر گل فلوکس :

این گیاه را باید زمانی که سرزنده و سالم به نظر می رسد تقسیم کنید. اشتباهی که اغلب باغبانان در مورد این گیاه می کنند این است که صبر می کنند تا گیاه به حجم وسیعی رسیده و شروع به ریزش کند. در حالی که تقسیم باید قبل از رسیدن گیاه به این مرحله صورت گیرد.

به عنوان یک قاعده ی کلی، برای تقسیم اجازه دهید رشد عرضی گیاه به اندازه ی ارتفاع آن شود. یعنی قطر دایره ای که گیاه رشد کرده است به اندازه ی ارتفاع آن باشد. اما اگر متوجه شدید گیاه بصورت انبوه رشد کرده و در مرکز به گل نشسته و شاخ و برگ کمتری دارد، یعنی وقت تقسیم و تکثیر گیاه است.

تقسیم گیاه باید در اوایل بهار، اواخر تابستان یا اوایل پاییز صورت گیرد. اما اگر می خواهید به نتیجه ای عالی دست یابید تقسیم گیاه را در اوایل بهار و قبل از اینکه شاخ و برگ جدیدی رشد کند انجام دهید. جتی اگر می خواهید گیاه در جای خودش باشد هم باید کل گیاه را در آورده و تقسیم بندی را انجام دهید و بعد یک قسمت از گیاه را مجددا در همان جای اصلی بکارید. در اطراف گیاه چاله ای عمیق حفر کرده و گیاه را با بیلچه و با ملایمت درآورید که کمترین آسیب به ریشه هایش برسد.

خاک های روی ریشه را با فشار ملایم آب بشویید. با این کار ریشه ها و ساقه هایی که به ریشه ها متصل است قابل مشاهده تر بوده و تقسیم راحت تر صورت می گیرد.

حال باید کل گیاه را تقسیم کرده و خوشه های کوچکی به دست آورید. فقط اطمینان حاصل کنید که هر قسمت از گیاه را که جدا می کنید دارای یک یا دو ساقه ی سالم با ریشه هایی گسترده باشد تا بتواند گیاه را در خاک نگه دارد. هر خوشه را مجدداً به ۲ تا ۴ خوشه ی کوچکتر تقسیم کنید.

خاک را به اندازه ی ۱۲ اینچ یا ۳۰ سانتی متر شخم زده و اگر خاک نیاز به کمپوست دارد کمپوستی ارگانیک در آن بریزید. فلوکس خاکی غنی و مقوی دوست دارد.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید