معرفی

سنبل یکی از خاص‌ترین گل‌هاییست که امروزه در صنعت گل‌آرایی از آن استفاده می‌شود. بزرگ‌ترین تولید کننده این گل زیبا در جهان، کشور هلند است.
سنبل هم مانند نرگس، مخصوص فصل بهار است. این گلها در اوایل بهار شکوفه می‌دهند و تا سال بعد استراحت می‌کنند! پس یعنی نمی‌توانیم در تمام فصول سال آن‌ها را داشته باشیم.
این گل زیبا، بسیار خوش‌بو است و چون با فصل بهار عجین شده، همیشه حس و حالی خاص و تازه به خانه می‌بخشد. بخصوص که در فرهنگ باستانی ما ایرانیان، سنبل یکی از اجزای سفره‌ هفت‌سین هم هست. در واقع گونه‌ای از سنبل هست که متعلق به ایران است و از این کشور به سایر نقاط جهان برده شده است.

نگهداری از سنبل خیلی دشوار نیست، اما چون گلی حساس است بهتر است دقت بیشتری برای برطرف کردن نیازهای آن به خرج دهید.
با گلمون همراه باشید تا پس از معرفی گل سنبل ، به تاریخچه و روش کاشت و موارد مصرف آن بپردازیم.

تاریخچه

داستانی تاریخی و جالب در یونان باستان راجع به سنبل وجود دارد. ماجرا به دو الهه باستانی یونان بر می‌گردد، “آپولو و زفیروس”. آپولو در حال آموزش پرتاب دیسک به یک جوان رعنای یونانی به نام “هیاکینتوس” بود. اما زفیروس که خدایگان بادهای غربی بود به هیاکینتوس حسادت می‌کرد و ناگهان دیسکی که او پرتاب کرده بود، با نیروی بادی خودش به سمت او برگرداند. دیسک با شدت به سر هیاکینتوس اصابت کرد و باعث مرگ او شد. از خون هیاکینتوس گلی شروع به رویش کرد که آپولو آن را به افتخار هیاکینتوس، هیاسینس نام نهاد. ( نام لاتین سنبل، Hyacinth است.)

سنبل وحشی متعلق به خاورمیانه است. در واقع این سنبلی که در ایران وجود دارد، متعلق به کشور خودمان است. در گذشته دور نخستین بار سنبل در روم و یونان شروع به رویش کرد، اما به کل فراموش شده بود. تا اینکه در قرن شانزدهم توسط ایران به اروپا برده شد و در آنجا هم به محبوبیت رسید.

نماد و معنی

به طور کلی سنبل نماد عشق، صلح و آرامش است.
بهتر است کمی درمورد رنگهای مختلف سنبل هم بدانید :
سنبل بنفش نمادی برای بخشش و یا عذرخواهی است.
اما سنبل زرد نماد حسادت کردن است!
سنبل سفید نشانگر علاقه و یا آرزوهای خوب برای فرد عزیزی است.
و رنگ قرمز هم نماد تفریح، خلاقیت و از نو ساختن است.

انواع

حدودا ۲۵ نوع مختلف برای سنبل وجود دارد. این تنوع بیشتر مربوط به تفاوت رنگ آن‌هاست : آبی، بنفش، قرمز، صورتی، زرد، نارنجی، سفید و رنگهای میانی آن‌ها.
معروف‌ترین و گسترده‌ترین نوع سنبل می‌تواند تا بیش از ۳۰ سانتی‌متر هم رشد کند!

معرفی گل سنبل

سمی بودن

گلبرگ‌های سنبل سمی نیستند. اما پیاز آن چرا!
مواظب باشید که خورده شدن پیاز و ریشه آن باعث ایجاد التهاب گوارشی، تپش قلب و حتی عوارض سنگین‌تری خواهد داشت.

روش کاشت و نگهداری

نگهداری سنبل نسبت به سایر گلها کمی متفاوت است و همانطور که گفتیم باید دقت بیشتری در نگهداری از آن به خرج دهید.
در فصول سرد ( زمان خفتگی گیاه)، آن را مرتبا آبیاری کنید تا برای رشد مجدد آماده شود. هر سال به خاک آن کود اضافه کنید تا به این ترتیب نیازهای سنبل به مواد معدنی برطرف شود. سنبل هم مانند بسیاری از گیاهان بهاری، پیاز دارد و باید در خاک کاشته شود.

می‌توانید آن را در یک گلدان زیبا بکارید و در داخل منزل از آن نگهداری کنید. اما اگر سنبل را به صورت شاخه‌ای تهیه کرده اید،بهتر است آن را در یک گلدان شفاف قرار دهید. باید هر روز میزان آب و تمیزی آن را چک کنید، چون سنبل نسبت به باکتری بسیار حساس است.

معطربودن

سنبل به عطر شیرین و دلنشینش معروف است!

موارد مصرف

در ادامه ی معرفی گل سنبل موارد مصرف آن را ذکر می‌کنیم.
سنبل کاربرد دارویی مختلفی دارد. مثلا شیره موجود در برگ آن می‌تواند اگزمای پوستی را بهبود ببخشد. از آن در ساخت داروهای گوارشی،کنترل کلسترول، التهابات مختلف، سرماخوردگی و … استفاده می‌شود. عطر خوش سنبل در بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی وجود دارد. محصولات بسیاری مانند کرم، شامپو، عطر و لوسیون با عطر سنبل ساخته شده اند.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست