نام علمی : Salvia splendens

زمان کاشت : فروردین

 گل دهی:تابستان تا یخبندان

 مشخصات گیاه شناسی : پا کوتاه

گیاهان سلوی در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری اکثرا به شکل گیاهانی چندساله رشد میکنند اما در مناطق معتدله به عنوان گیاهانی یکساله کاشت می شوند زیرا با فرا رسیدن سرماهای پاییزه از بین خواهند رفت.

آبیاری:

آبیاری کم و یا زیاد این گیاه منجر به عدم گلدهی مناسب آن خواهد شد. گیاه را زمانی آب دهید که سطح خاک تا حدودی خشک شده باشد. گیاهان بالغ میتوانند خشکی را تا حدودی تحمل کنند اما به هر حال آبیاری منظم به رشد بهتر آن کمک خواهد کرد آبیاری بیش از اندازه و یا سنگین بودن خاک و عدم عبور دادن آب اضافی حاصل از آبیاری منجر به زرد شدن برگها، ریزش گلها، رشد ضعیف گیاه ، پوسیدن ساقه گیاه و در نهایت از بین رفتن آن می شود.

نور:

به مکانی با نور کامل نیاز دارد و در نور کامل یعنی حداقل ۸-۶ ساعت آفتاب مستقیم گلدهی بهتری خواهد داشت. در مناطقی که تابستان گرم دارند، کاشت این گیاه در جایی که از آفتاب صبح و سایه بعد از ظهر برخوردار باشد منجر به رشد و گلدهی بهتر آنان خواهد شد. همچنین اگر قصد نگهداشتن این گیاه در گلدان و در درون خانه را دارید پنجره های جنوبی بهترین مکان از نظر نوری برای این گیاه است. مکانهای سایه و کم نور موجب بلند و علفی شدن گیاه، کم رنگ شدن برگها، عدم گلدهی آن و شیوع برخی از بیماری های قارچی خواهد شد.

دما:

محیط گرم از گلدهی این گیاه کم می کند بنابراین در صورت وجود روزهای گرم و داغ در طی تابستان این گیاه را در مکانی بکارید که در بعد از ظهر از سایه برخوردار باشد. سرمای ملایم هوا را تحمل می کند اما معمولا با نزول دمای هوا به زیر ۱۰ از رشد جلوگیری می شود و نمونه های متداول این گیاه در دمای زیر ۵-۴ درجه سانتیگراد از بین خواهند رفت.

خاک:

به خاکی با زهکش خوب و رطوبت کافی نیاز دارد. بنابراین اگر خاک باغچه را با مقداری کود پوسیده گاوی مخلوط کنید محیط مناسبی برای کاشت این گیاه ایجاد می شود. برای کاشت در گلدان نیز می توان از مخلوطی همانند خاک معمولی + خاک برگ+پیت موس (نسبتهای مساوی) استفاده کرد. از آنجایی که این گیاه محیطی کمی اسیدی را ترجیح می دهد بکارگیری پیت موس(که موجب اسیدی شدن بسیار ملایم مخلوط کاشت می شود) گلدهی آنرا بهتر می کند. همچنین پخش کردن یک لایه خاک برگ بر روی سطح خاک بخصوص برای گیاهانی که در معرض نور مستقیم بعد از ظهر هستند ، موجب خنک ماندن ریشه های گیاه و عملکرد بهتر آنان خواهد شد. در مورد کوددهی نیز اگر این گیاه قرار است به شکل یکساله رشد کند و اگر مخلوط خاک به خوبی آماده شده باشد و ازمواد ارگانیک همانند خاک برگ و یا کود پوسیده گاوی استفاده شده باشد نیاز چندانی به کوددهی نیست . اگر که کوددهی را به نفع گیاه می دانید (با توجه به شرایط خاک و یا شیوه نگهداری گیاه در گلدان برای چندسال) می توانید یک ماه بعد از استقرار گیاهان در مکان کاشت اصلی از کودی همانند ۲۰-۲۰-۲۰ هر ماه یک مرتبه استفاده کنید.

معرفی گل سلوی (مریم گلی)

تکثیر:

آسانترین راه تکثیر این گیاه بخصوص نمونه های یکساله آن کاشت بذر است که بذرها را می توان۸-۶ هفته قبل از آخرین یخبندان بهاره در گلدان و در محیطی محافظت شده مانند درون خانه کاشت. خیساندن بذرها برای چند ساعت به سرعت جوانه زنی آنها بعد از کاشت کمک می کند. بذرها برای جوانه زنی نیاز به نور دارند بنابراین روی آنها را نپوشانید. دمای ۲۱-۱۸ درجه سانتیگراد برای جوانه زنی بذرها مناسب است بذرها در طی ۱۴ روز جوانه می زنند. تا جوانه زنی بذرها نیز می توان از روش غبارپاشی سطح خاک برای آبیاری بذرها استفاده کرد تا به دلیل جریان آب جابجا نشوند. همچنین بذر این گیاه در طی فصل گلدهی و رسیدن میوه ها خود به خود در پای گیاه می ریزد و سال آینده جوانه می زنند. گیاهان جوان را میتوان در بستر باغچه با فاصله ۳۰ سانتیمتر از یکدیگر کاشت کرد. امکان کاشت مستقیم بذرها در بستر خاک نیز وجود دارد البته این کار را زمانی انجام دهید که هوا گرم شده باشد و دمای خاک در حدود ۲۱ درجه سانتیگراد باشد.

آفات و بیماری:

از بین آفات می توان به شته، شپشک آردآلود اشاره کرد. از بیماری های آن نیز می توان به سفیدک پودری ، لکه برگی و سوختگی بوترتیس نام برد. مکانهای سایه و خیس شدن برگها در طی ابیاری از جمله شرایط مساعد برای شیوع بیماری های قارچی هستند

هرس :

در مراحل اولیه رشد می توان ساقه اصلی گیاه را سرزنی کرد تا ساقه های جانبی شروع به رشد کنند و گیاه حالتی پر پشت تر بیابد و در نتیجه تعداد ساقه های گلدهنده نیز بیشتر شود. عمل سرزنی را بهتر است تا قبل از ابتدای تابستان انجام داد و ساقه ای گیاه را می توان تا نیمه ارتفاع آنان کوتاه کرد. همچنین جدا کردن گلهای خشکیده در طی فصل سال می تواند طول مدت زمان فعالیت گلدهی این گیاهان را افزایش دهد.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید