منشاء اصلی سداب نواحی جنوب اروپا، حوزه دریای مدیترانه، شبه جزیره سالکان، آسیا تا سیبری شرقی می‌باشد. در ایران بیشتر در نواحی شمالی ایران، گیلان و رشت می‌روید.

محل رویش گیاه سداب:

نوع خودروی آن بیشتر روی شیب‌های گرم و خشک مزارع شن دار، در گودال‌های سنگی، روی دیوارهای قدیمی، در تاکستان‌ها و در محل‌های آفتابی نزدیک دریا می‌روید.

قسمت مورد استفاده  گیاه سداب:

قسمت مورد استفاده سداب کلیه قسمت‌های هوایی گیاه در هنگام گل دادن است. در فارماکوپه‌ها منحصراً برگ آن به صورت فیسینال جهت مصارف درمانی ذکر گردیده است. سداب، برگ‌هایی منقسم به قطعات کوچک دارد.

گل‌های آن زردرنگ و به صورت مجتمع در قسمت انتهایی ساقه قرار گرفته‌اند.

زمان محصول برداری گیاه سداب:

برداشت محصول از سال دوم آغاز می‌شود شاخه‌های برگ دار را کمی‌ قبل از گل دادن در فاصله خرداد و تیر ماه جمع آوری می‌کنند.

معرفی گل سداب

بازار گیاه سداب:

کشورهای اصلی عرضه کننده عبارتند از: یونان، یوگسلاوی، ایتالیا و  چکسلواکی

روش کاشت گیاه سداب:

تکثیر سداب به وسیله بذر ، قلمه زدن و نهال‌های ریشه دار صورت می‌گیرد. پرورش آن از طریق بذر بدین صورت است که بذرهای رسیده را قبل از بهار در زمین‌های آماده می‌کارند و پس از آن که بذر رشد نمود و گیاهان جوان از رویش آن به دست آمدند آنها را به تناسب مشخصات آب و هوایی محل رویش در تیر ماه یا در پاییز به زمین اصلی منتقل می‌کنند. انتقال گیاهان جوان حاصل از رویش بذر به زمین زراعتی، باید به نحوی صورت گیرد که فاصله پایه‌های کاشته گیاه حداقل ۶۰ تا ۷۰ سانتیمتر از یکدیگر باشند.

پس از برداشت محصول، اندام هوایی گیاه را جهت خشک کردن، به صورت یک قشر نازک در محل مناسبی از انبار که به خوبی تهویه می‌گردد، پهن کرده و گاه گاهی نیز آنها را زیر و رو نموده تا به سرعت خشک شوند و یا در خشک کنی با حداکثر ۳۵ درجه سانتیگراد خشک می‌کنند. سپس محصول خشک شده را در کیسه‌های کنفی ۵۰ کیلوگرمی ‌بسته بندی و به بازار تجارت عرضه می‌نمایند. در بازار دارویی شاخه‌های گلدار گیاه بیشتر خریداری می شوند.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید