معرفی دِرمَنه (برنجاسف) :

گیاهی است پایا بدون ساقه زیرزمینی، ساقه های آن که تا 2 متر ارتفاع پیدا می کند محکم، زاویه دار و غالبا کمی سرخ رنگ است. برگهای آن شانه ای است. سطح بالایی سبز تیره رنگ با تارهای کم یا بدون تار و سطح پایینی آن سفید رنگ با تارهای فراوان است. کاپیتول های آن در گروههایی به شکل خوشه افشان قرار گرفته است. کاپیتولهای کوچک، تخم مرغی یا دراز آن به طول 4 میلیمتر دارای گلهای لوله ای کوچک زرد یا قرمز فراوان است.

قسمت های مورد استفاده: پاجوشهای گلدار یا برگ خشک شده.

زیستگاه و گردآوری: در خاکهای غنی از ازت، در مکانهای بایر، در کنار نهرها و رودخانه ها و نزدیک اصطبل ها می روید. در بریتانیا و بیشتر مناطق اروپا می روید. آن را می توان از راه کشت دانه یا با تولید مثل غیرجنسی ( قلمه زدن، ریشه دواندن، خواباندن ) در فواصل 40 × 40 سانتی متر تکثیر کرد. پس از سال دوم گیاه مصف دارویی پیدا می کند. در سایه آن را خشک می کنند. بازده آن 15 – 30 کیلوگرم در هر صد متر مربع است.

ایران: در نواحی شمالی و غربی ایران می روید.

معرفی دِرمَنه (برنجاسف)

ترکیبات و اثر: مقدا کمی اسانس فرار و مواد تلخ دارد. گوارش را تحریک کرده و به قاعدگی کمک می کند. مصرف مقدار زیاد و طولانی آن بدون خطر نیست و ممکن است به دستگاه اعصاب آسیب برساند.

مصرف: به شکل تیزان ( 1 – 2 قاشق غذاخوری از گیاه خورده شده را در نیم لیتر آب بجوشانید و بگذارید بماند ) برای رفع بی اشتهایی، ضعف گوارش و قاعدگی نامنظم به کار می رود.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست