معرفی دِرمَنه (برنجاسف) :

گیاهی است پایا بدون ساقه زیرزمینی، ساقه های آن که تا 2 متر ارتفاع پیدا می کند محکم، زاویه دار و غالبا کمی سرخ رنگ است. برگهای آن شانه ای است. سطح بالایی سبز تیره رنگ با تارهای کم یا بدون تار و سطح پایینی آن سفید رنگ با تارهای فراوان است. کاپیتول های آن در گروههایی به شکل خوشه افشان قرار گرفته است. کاپیتولهای کوچک، تخم مرغی یا دراز آن به طول 4 میلیمتر دارای گلهای لوله ای کوچک زرد یا قرمز فراوان است.

قسمت های مورد استفاده: پاجوشهای گلدار یا برگ خشک شده.

زیستگاه و گردآوری: در خاکهای غنی از ازت، در مکانهای بایر، در کنار نهرها و رودخانه ها و نزدیک اصطبل ها می روید. در بریتانیا و بیشتر مناطق اروپا می روید. آن را می توان از راه کشت دانه یا با تولید مثل غیرجنسی ( قلمه زدن، ریشه دواندن، خواباندن ) در فواصل 40 × 40 سانتی متر تکثیر کرد. پس از سال دوم گیاه مصف دارویی پیدا می کند. در سایه آن را خشک می کنند. بازده آن 15 – 30 کیلوگرم در هر صد متر مربع است.

ایران: در نواحی شمالی و غربی ایران می روید.

معرفی دِرمَنه (برنجاسف)

ترکیبات و اثر: مقدا کمی اسانس فرار و مواد تلخ دارد. گوارش را تحریک کرده و به قاعدگی کمک می کند. مصرف مقدار زیاد و طولانی آن بدون خطر نیست و ممکن است به دستگاه اعصاب آسیب برساند.

مصرف: به شکل تیزان ( 1 – 2 قاشق غذاخوری از گیاه خورده شده را در نیم لیتر آب بجوشانید و بگذارید بماند ) برای رفع بی اشتهایی، ضعف گوارش و قاعدگی نامنظم به کار می رود.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید