بعضی ویبورنوم ها در ایجاد پرچین سهیم می شوند، اما ((ویورنوم پلیکاتوم)) گسترش یابنده به تنهایی جالبتر می نماید. ستاره ی باغ های  بهاری ویبورنوم V.x burkwoodii است با خوشه های فراوان و معطر گلهای لوله ای به رنگ صورتی خیلی روشن.

گلهای این گروه بزرگ پر عمر همیشه سبز و بعضاً خزان کننده سفید است و فقط بعضی از انواع آن گلهای صورتی کم رنگ دارند. اغلب ویبورنوم ها رایحه ی مطبوعی دارند. این گیاهان تا ارتفاع ۱ تا ۳ متر و بیشتر رشد می کنند و ۵ تا ۱۰ سال طول میکشد تا بالغ شوند و بیشتر آنها در حدود ۳ سالگی به گل می نشینند. برخی، مانند نوع همیشه سبز V.tinus غالباً به صورت پرچین غیر رسمی به کار می روند، در حالی که نوع خزان دار پلیکاتوم منفرداً جلوه ای  جذاب به وجود می آورد. بسیاری از گونه ها، مخلوط با دیگر بوته ها، در ایجاد زمینه ی مرز سهیم می شوند.

گل بداغ (ویبورنوم)

نیازها :

اقلیم:در آب و هوای معتدل تا خنک بهترین رشد را دارد،اما برای مناطق حاره مناسب نیست.در مناطقی که یخبندان دیررس مشکل ساز باشد باید آنها را در پناهگاهی پرورش داد.

میزان نور و دما:به نصف روز آفتاب نیاز دارد،اما در جاهای خنک به آفتاب کامل در تمام روز نیازمند است.انواعی که گل بزرگ می دهند باید به طریقی از باد در امان باشند.

خاک:به خاکی نیاز دارندبا زهکشی خوب که مدت ها پیش از زمان کاشت با مواد آلی پوسیده تقویت شده باشد.مالچ پاشی با مواد آلی مفید است و به جذب رطوبت و خنک نگهداشتن ریشه ها در ماههای گرم تابستان کمک خواهد کرد.

طرز کاشت و پرورش:

تکثیر:بسیاری از ویبورنوم ها از طریق قلمه های نیمه خشبی برگرفته در اواخر تابستان تا اوایل پاییز قابل تکثیراند.گونه های خزان دار از طریق کاشت قلمه های خشبی در خواب زمستانه تکثیر می شوند.گونه هایی را که سخت ریشه دار می شوند بکوشید تا از راه خواباندن تکثیر کنید.

آبیاری:در ماههای گرم بوته ها را عمیق و منظم آبیاری کنید.

کوددهی:پس از پایان دوره ی گل دهی در بهار،غذای کامل گیاه یا آرد استخوان به خاک بیفزایید.

مشکلات:بیشتر گونه ها مشکلات کمی دارند،ام گونه ی تینوس در نواحی گرم غالباً به وسیله ی کنه ها و تریپس ها از شکل می افتند.

گل دهی

فصل:بیشتر ویبورنوم ها در بهار گل می دهند.بعضی از آنها،مثل نوع تینوس،در اواخر زمستان گل افشانی آغاز می کنند.

هرس(پیرایش) 

به طور کلی پس از پایان دوره ی گل دهی آن را سبک هرس کنید تا گلهای پژمرده دور شوند.همچنین ممکن است لازم باشد که بوته های متراکم را،در بخش مرکزی،تنک کنید.گونه های پرساقه شاید به قطع ساقه های باریک مسن از سطح زمین نیاز داشته باشند تا فضا برای رشد ساقه های نو باز شود.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید