معرفی گل اکیناسه (سرخارگل) :

اکیناسه بومی شرق آمریکای شمالی بوده و از آن جا به سایر مناطق پراکنده شده و در ایران عمدتا به عنوان گیاه زینتی و دارویی کاشته می­شود.

دارای طبع سرد است و ترکیباتی نظیر اسانس٬ گلیکوزیذها٬ آمیدها٬ پلی استیلن­ها٬ آنتی بیوتیک٬ ترکیبات آلکالوئیدی٬ کافنیک و فورلیک اسید٬ گلیکو پروتئین و اینولین را دارد.

خواص درمانی گیاه اکیناسه (سرخارگل) :

اکیناسه به عنوان داروی منتخب سازمان بهداشت جهانی است که برای آن اثر ضد سرماخوردگی و درمان عفونت­های دستگاه تنفسی و مجاری ادراری مطرح شده است. بومیان آمریکا این گیاه را برای درمان مارگزیدگی, تب و التیام زخم­های مزمن استفاده می­کنند. مهاجرین به زودی به ارزش دارویی آن پی بردند و در درمان بیماری­هایی نظیر سرماخوردگی از آن استفاده می­شود. اکیناسه در بین پزشکان آمریکایی قرن نوزدهم, دارای شهرت و مقبولیت زیادی بوده است و در 50 سال گذشته, به دلیل خواص ضد ویروسی, قارچی و باکتریایی خود شهرت جهانی داشته و حتی در درمان ایدز نیز از آن استفاده شده است.

عمده­ استفاده­ دارویی اکیناسه مربوط به ریشه­ این گیاه است و گل­های آن کاربرد کمتری دارند. ریشه­ ها تقریبا در درمان هر نوع عفونت و التهاب استفاده می­شوند. در درمان عفونت­های کلیوی فوق العاده موثر است و همچنین در درمان سرماخوردگی و آبریزش بینی استفاده می­شود. ریشه­ های اکیناسه را باید در زمان گلدهی جمع آوری و خشک کرد.

معرفی اکیناسه (سرخارگل)

توصیه­ ها و تجویز درباره مصرف اکیناسه (سرخارگل) :

دمکرده اکیناسه (سرخارگل) : برای تهیه­ دمکرده از ریشه­ های خشک شده­ی این گیاه استفاده می­شود. در عفونت­های حاد هر یک تا دو ساعت 10 میلی لیتر مصرف شود.

تنتور اکیناسه (سرخارگل) : برای درمان آنفلوانزا ، لرز و عفونت­های ادراری در چند روز اول بروز علایم حاد هر دو الی سه ساعت به میزان 3 تا 5 میلی لیتر مصرف کنید.

جوشانده اکیناسه (سرخارگل) : از جوشانده­ ریشه­ این گیاه برای شستشوی زخمها استفاده می­شود و نیز برای درمان درد گلو درد می­توانید آن را غرغره کنید. برای غرغره می­توان از محلول رقیق شده­ تنتور نیز استفاده کنید.

پودر ریشه اکیناسه (سرخارگل) : ریشه­ های خشک شده را می­توانید پودر کرده و برای درمان ناراحتی­های پوستی نظیر اگزمای ترشح دار روی محل عارضه بپاشید. برای درمان عفونت­های حاد نظیر آنفلوانزا ، سرماخوردگی و عفونت­های کلیوی می­توان پودر ریشه­ اکیناسه را روزانه در سه وعده به میزان 200 میلی گرم به شکل کپسول استفاده کنید.

احتیاط در مصرف اکیناسه (سرخارگل) : مصرف بیش از حد ترکیبات اکیناسه ممکن است موجب ایجاد حالت تهوع و سرگیجه شود.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید