معرفی استرلیتزیا

برای معرفی گل استرلیتزیا باید بگوییم گل زیبا و متفاوت استرلیتزیا یکی از معروف‌ترین گل‌های گرمسیری است و از نظر گیاه شناسی، هم خانواده موز به‌شمار می‌رود! نام دیگر این گل، پرنده بهشتی است و کاشت و نگهداری از آن، نسبت به سایر گل‌های گرمسیری بسیار راحت‌تر است.
این گیاه متعلق به سواحل آفریقای جنوبی است و نخستین بار در سال ۱۷۷۳ به اروپا آورده شد. گل‌های استرلیتزیا مقاومت خوبی دارند به‌طوری‌که؛ به راحتی وزن پرنده‌هایی که برای گرده افشانی از آنها استفاده می‌کنند را تحمل می‌کنند.

 

اگر به‌خوبی از این گل زیبا مراقبت کنید، ممکن است در سال چندین بار گل بدهد. اگرچه از زمان کاشت، حدود ۳ سال زمان لازم است تا استرلیتزیا شروع به گلدهی کند، ولی از آن‌جایی که گیاه مقاوم و بادوامی است، می‌تواند تا سال‌ها شما را از تماشای گل‌های خاص و متفاوتش غرق در لذت کند.

استرلیتزیا عطری گرم و تازه دارد که یادآور مناطق ساحلی و گرمسیری است.

تاریخچه

نام این گل، برگرفته از ظاهر خاص گلبرگ‌های آن است. این گیاه ۳ گلبرگ نارنجی و ۳ گلبرگ آبی دارد که با هم ترکیب شده‌اند و به شکل یک گل مجزا درآمده‌اند.
وقتی گل کمی رشد می‌کند، ترکیب خاص این گلبرگ‌ها شکلی شبیه به یک پرنده در حال پرواز را به وجود می‌آورد. به همین دلیل به استرلیتزیا پرنده بهشتی گفته می‌شود.
استرلیتزیا به عنوان یک سرچشمه الهام و نمادی مهم در هنرهای تجسمی شناخته می‌شود.

نماد و معانی

این گل زیبا، تداعی‌گر لذت، هیجان، شگفتی و بهشت است. معانی دیگری هم برای استرلیتزیا وجود دارد:

  • این گل نمادی برای وفاداری، معصومیت، عشق و ابراز علاقه است. به همین دلیل انتخاب خوبی برای یک هدیه عاشقانه نیز به‌شمار می‌رود.
  • در هاوایی، استرلیتزیا در طبیعت بکر رشد می‌کند و بخشی از نماد فرهنگی آن ناحیه است. در آن زبان، نام این گل ” جهان کوچک ” است و نمادی است برای عظمت و شکوه.
  • این گل بزرگداشت نهمین سالگرد ازدواج است.
  • علاوه بر این معانی، پرنده بهشتی سمبلی برای داشتن آینده روشن و درخشان هم هست.

 

معرفی استرلیتزیا (پرنده بهشتی)

انواع

حدود ۶ گونه مختلف برای استرلیتزیا شناخته شده است. تفاوت بین این گونه‌ها بسیار زیاد است و به شکل، اندازه و تنوع رنگ آن‌ها مربوط می‌شود.
برای مثال، استرلیتزیا Reginae، با رشد سریع خود تا ۲ متر رشد می‌کند و اگر بخواهید آن را در گلدان بکارید، باید یک گلدان با عرض ۴ متر انتخاب کنید!
در حالی که استرلیتزیا Juncea، نهایتا تا ۱ متر رشد می‌کند و برخلاف نوع قبلی رشد بسیار آرامی دارد.
تفاوت رنگ گونه‌های استرلیتزیا، محدود به پررنگ و یا کم رنگ‌تر بودن گلبرگ‌هاست. به طور کلی رنگ گلبرگ‌های استرلیتزیا، مخلوطی از آبی و تناژی از رنگ قرمز و نارنجی است.

سمی بودن

گل استرلیتزیا اگر به مقادیر زیاد خورده شود، هم برای حیوانات و هم برای انسان‌ها سمی است. اگر مایل باشید میتوانید مطلب گیاهان سمی برای انسان و حیوانات را مطالعه کنید.

روش کاشت

این گل می‌تواند در نور مستقیم، غیرمستقیم یا کمی سایه هم رشد کند. اما نور شدید خورشید باعث  آسیب دیدن و از بین رفتن آن می‌شود. برای جلوگیری از سوختگی گیاه، بهترین مکان برای از آن منطقه‌ای با نور کافی همراه با سایه جزیی است.
در طول تابستان، همیشه خاک استرلیتزیا را مرطوب نگه دارید. اما در زمستان اجازه بدهید خاک کاملا خشک شود و سپس آبیاری کنید.

موارد مصرف

به عنوان آخرین نکته در معرفی گل استرلیتزیا باید بگوییم، استرلیتزیا یک گل خاص برای مصارف تزئینی به‌خصوص تزیین دسته گل‌های چشمگیر است.
جالب است بدانید انواع مخصوصی از این گل زیبا خوراکی هستند و در درمان عفونت‌ها و بیماری‌های باکتریایی به کار می‌روند.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید