معرفی گیاه کردیلین

گیاه کردیلین در جنوب اروپا و جنوب شرقی آسیا به وفور یافت می‌شود. روش نگهداری گیاه کردیلین ،این گیاه گرمسیری زیبا تقریبا راحت است.
این گیاه نخل مانند، سالها به عنوان غذا و دارو توسط قبیله‌های آسیایی استفاده می‌شد. مثلا آنها ریشه ی گیاه را تفت می دادند و از شکر استخراج شده از آن استفاده می‌کردند. در گینه نو هم قبایل محلی با گره زدن برگهای بلند این گیاه، حصاری بین زمینهای کشاورزی خود درست می‌کردند.

این گیاه دارای دو رنگ خیره کننده سبز و قرمز است، و زیبایی آن زمانی آشکار می‌شود که آن را در کنار سایر گیاهان قرار دهید. نگهداری آسان، مقاومت بالا و تطبیق پذیر بودن این گیاه، دلیلی است بر محبوبیت بیش از حد آن!

بعضی از انواع کردیلین، گل‌هایی زیبا و معطر تولید می‌کنند. این گلها میوه‌هایی توت مانند خواهند داشت. گل کردیلین تقریبا سفید و شبیه به یک لوندر رنگ پریده است! شکل آنها فنجانی بوده و دارای رایحه‌ای شیرین هستند. آن‌ها در آغاز تابستان شکوفه می‌دهند و به محض باز شدن گل‌ها، میوه‌های ریز هم پدیدار می‌شوند. معمولا فقط کردیلین‌هایی که در باغچه کاشته شده اند گل تولید می‌کنند، اما گاهی هم ممکن است انواع آپارتمانی آن شما را با گلهای خود غافلگیر کنند.

شیوه نگهداری

نور

بهتر است در محیط نیم سایه قرار بگیرد و باید توجه داشته باشید که نور مستقیم باعث سوختگی برگ گیاه میشود.
کردیلین به نور کافی اما غیرمستقیم خورشید نیاز دارد. نور مستقیم خورشید برای کردیلینی که به عنوان گیاه آپارتمانی نگهداری می‌شود می‌تواند مضر باشد و باعث سوختگی برگ گیاه میشود.

البته، رنگ برگها هم در این زمینه تعیین کننده هستند. کردیلین با برگهای سبزرنگ، در صورت دریافت نور مستقیم خورشید به خوبی رشد می‌کند. در حالی که سایر انواع کردیلین نور غیرمستقیم و یا فیلتر شده خورشید را ترجیح می‌دهند.

آبیاری

هرگز نگذارید کردیلین خشک شود و تشنگی بکشد. خاک آن را همیشه مرطوب نگه دارید و اگر خیلی باران نمی‌بارد، خودتان او را آبیاری کنید. به دلیل نیاز او به آب، باید خاک کردیلین زه کشی کاملا مناسبی داشته باشد.

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در آبیاری کردیلین (و تقریبا همه گیاهان دیگر) به خاطر بسپارید این است که گیاه را در شرایط غرقابی قرار ندهید؛ چون به سرعت باعث از بین رفتن ریشه می‌شود.

 

معرفی کردیلین (کوردلینا)

رطوبت و دما

کردیلین در دمای بالای ۱۵ درجه سانتی‌گراد به خوبی رشد کرده و محیطی با رطوبت بالا را ترجیح می‌دهد. گیاه را در نزدیکی دستگاه‌های سرمایشی و یا پنجره قرار ندهید. بخصوص اگر دمای هوای خروجی از آنها زیر ۱۵ درجه است.

فراموش نکنید که کردیلین گیاهی جنگلی است، پس اگر گیاه دچار ریزش برگ‌ها شد، دما و رطوبت محیط را بالا ببرید.
بهترین دما برای گیاه کردلین بین ۱۸ تا ۲۱ درجه میباشد و اگر دما بالاتر باشد باید حتما گیاه را غبارپاشی کنید.

خاک و کوددهی

کردیلین به خاک غنی، باکیفیت و دارای زه‌کشی مناسب نیاز دارد. برای او از خاک گلدان با اسیدیته‌ی ۶ تا ۶٫۵ استفاده کنید. اگر در فصول گرم سال گلدان کردیلین را به خارج از خانه منتقل می‌کنید، مطمئن شوید که زه‌کشی خاک به خوبی صورت بگیرد.

براین گیاه می‌تواند در بهار کود ملایمی دریافت کند. برای این منظور، کود گلوله‌ای با رهایش آرام انتخاب کنید. در طول فصول رشد، می‌توانید هفته‌ای یکبار با اضافه کردن کود مایع ۲۰-۲۰-۲۰ با نصف قدرت توصیه شده گیاه را تقویت کنید. در طول زمستان هیچ نوع کودی به گیاه ندهید.

آفات و بیماری‌ها

کردیلین علی رغم زیبایی خود، زمینه ساز ابتلا به آفات و مشکلاتی خواهند شد
رایج‌ترین این آفات، شپشک آردی، تخم عنکبوت و انواع دیگر شپشک هستند.
گاهی هم ممکن است بیماری‌های قارچی، پوسیدگی باکتریایی گیاه و یا فاسد شدن ریشه در این گیاه دیده شود.

در صورت ابتلای گیاه به آفات، می‌توانید به راحتی با کمک محلول آب و صابون مشکل را حل کنید. مخلوط آب و الکل هم می‌تواند مفید باشد.
مخلوط را به تمامی بخشهای گیاه اسپری کنید. اگر درگیر شدن برگی به وضوح مشخص بود، می‌توانید آن را به صورت جداگانه شست و شو دهید. در کل فراموش نکنید که گیاه بیمار را از سایر گیاهان دور کنید.

یک مشکل رایج برای کردیلین، قهوه‌ای شدن نوک و لبه برگهاست. این عارضه ممکن است در اثر عوامل مختلف مانند آبیاری بیش از حد، سوختگی در اثر زیادی کودهای شیمیایی، خشک شدن ریشه و یا خشکی بیش از حد هوا اتفاق بیفتد.

یکی از رایج‌ترین علل این مشکل، نوع آب است. آب سنگین معمولا باعث ایجاد مشکل در کردیلین می‌شود. به آبی سنگین گفته می‌شود که دارای مقادیر زیاد نمک، کلر و فلوئور است. همه این مواد می‌توانند با تجمع در خاک گیاه باعث سوختگی و در نتیجه قهوه‌ای شدن نوک برگها شوند. راه مقابله، استفاده از آب تصفیه شده است.

اگر سیستم تصفیه آب ندارید، می‌توانید آب معمولی را برای یک شب در ظرفی در باز بریزید و اجازه دهید تا صبح باقی بماند. این کار به خارج شدن کلر موجود در آب کمک می‌کند.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست