چگونگی کاشت یک گل در باغچه
چگونگی کاشت یک گل در باغچه

چگونگی کاشت یک گل در باغچه

نحوه کاشت گل در باغچه به دو صورت انجام می شود: روش اول این است که نشاء کنیم بعد به خاک باغچه منتقل کنیم و روش دوم به این صورت که مستقیم بذر را در باغچه بکاریم. روش اول مزیت های بیشتری نسبت به روش دوم دارد و در آن احتمال رشد بذر گل بسیار بیشتر از روش دوم است.

نحوه کاشت گل در باغچه به چه صورت است؟

نحوه کاشت گل در باغچه مانند هر کار دیگری نیاز به آموزش هایی دارد که باید به آن ها عمل کرد و اگر به آن عمل نشود نمی توان گلی سر زنده داشت و نحوه کاشت گل در باغچه اصولی دارد که باید آن ها را رعایت کنیم. در اینجا می خواهیم به نحوه آموزش این اصول و قواعد بپردازیم تا بتوانیم گل های زیبایی را در باغچه های خود داشته باشیم. برای این منظور اول باید به بذری که می خواهیم بکاریم توجه کنیم. انتخاب بدر مناسب اولین قدم و مهمترین قدم است زیرا اگر بذرمان خوب نباشد بقیه کارها هم طبق اصول پیش روند باز هم نتیجه ی درستی نخواهیم گرفت. کاشتن بذر برخی از گل ها سخت و برخی آسان است پس بهتر است ابتدا نحوه کاشت گل در باغچه را با بذر های ساده تر یاد بگیریم بعد سراغ مراحل سخت تر برویم.

در نحوه کاشت گل در باغچه بعد از انتخاب بذر باید خاک مناسب را برای کاشت بذر گل در نظر بگیریم. برای کاشت گیاهان زینتی همچون گل ها انتخاب خاک مناسب بسیار اهمیت دارد زیرا برخی از خاک های باغچه ممکن است سبب مرگ جوانه و مانع سبز شدن بذر شوند. در نحوه کاشت گل در باغچه باید به این نکته توجه داشته باشیم که خاک های رسی و سنگین مانع رشد بذر و بیرون آمدن آن از خاک می شود و باعث از بین رفتن بذر می شود. برای کاشتن بذر خاک باید نیمه سبک و غنی باشد و همین طور حافظ رطوبت باشد. بهترین ترکیب برای کاشتن بذر گل شامل 30 درصد کوکوپیت + 50 درصد پیت ماس یا ورمی کمپوست + 20 درصد پرلیت دانه ریز می باشد که اگر امکان دسترسی به آن را ندارید می توانید از خاک های بسته بندی شده آماده استفاده کنید.

نحوه کاشت گل در باغچه ، کاشت نشاء یا مستقیم

در چگونگی نحوه کاشت گل در باغچه بعد از انتخاب بذر و خاک مناسب باید بذر را به مدت چند ساعت در آب بریزیم تا خیس بخورد تا بذر ها زیر آب بروند که حدودا 3 تا 10 ساعت زمان می برد. این عمل باعث شده پوست خارجی بذر ها نرم و شکسته شود تا عمل جوانه زنی زودتر انجام شود. بذر هایی که طی این مدت به زیر آب نروند احتمال جوانه زدن آن ها ضعیف است.

حال باید تصمیم بگیریم که نحوه کاشت گل در باغچه به صورت نشاء باشد یا به صورت مستقیم بذر را بکاریم. برای گرفتن این تصمیم باید به نکاتی توجه داشته باشیم :

در نحوه کاشت گل در باغچه باید به این نکته توجه داشته باشیم در چه فصلی می خواهیم بذر را بکاریم. اگر در فصل گرم سال هستیم می توانیم به راحتی در محیط باغچه و فضای باز به طور مستقیم اقدام به کاشت بذر کنیم اما اگر در فصل سرد سال هستیم بهتر است اول در محیط گرم و پر نور مانند گلخانه بذر را بکاریم و بعد از تمام شدن فصل سرما آن را در محیط باغچه و فضای باز بکاریم. اگر چه نشاء کردن نسبت به کاشت مستقیم مزایای بیشتری دارد و بهتر است . بذر ها را می توان در لیوان یکبار مصرف یا سینی نشاء و یا در شانه تخم مرغ نشاء کرد. نشاء کردن در شانه تخم مرغ به دلیل حفظ رطوبت در بافت های کاغذی آن و کمک به رطوبت خاک گزینه ی مناسب تری می باشد.

بهترین روش نحوه کاشت گل در باغچه

بهترین روش در نحوه کاشت گل در باغچه استفاده از روش نشاء کردن است. در این روش ابتدا ظرفی که در آن بذر را می خواهیم کشت کنیم با خاک مناسب پر می کنیم سپس تا زمانی که آب از انتهای ظرف خارج شود آبیاری می کنیم تا خاک کمی نشست داشته باشد حتی بهتر است خاک را با دست کمی فشار دهیم. سپس به عمق 5/0 یا 1 سانت سوراخی در خاک ایجاد می کنیم و بذر گل را داخل آن می گذاریم و روی آن را با خاک یا ترجیحا ورمی کمپوست پر می کنیم زیرا ورمی کمپوست باعث به وجود آمدن بذر قوی تر می شود.

چگونگی کاشت یک گل در باغچه
چگونگی کاشت یک گل در باغچه

در نحوه کاشت گل در باغچه دمای محیط نیز مهم می باشد. دمای مناسب و ایده آل برای کاشت بذر 15 تا 25 درجه می باشد و نباید خیلی هم دما زیاد و گرم باشد و اگر دمای محیط بالاست بذر را در محیط خنک تر و به دور از تماس مستقیم نور خورشید بکارید. و همین طور اگر دما پایین تر از حد معمول بود می توانیم روی محل کاشت بذر را مشمای شفاف بگذاریم تا نور نیز به آن برسد.

بعد از این مراحل که برای نحوه کاشت گل در باغچه نیاز است باید بذر را به محیط مناسب ببریم و با اسپری خوب آبیاری کنیم تا خاک مرطوب شود و آب به بذر ها برسد زیرا بذر های گل ریز هستند و اگر کمی خشک شوند به راحتی از بین می روند به همین دلیل باید توجه داشته باشیم که تا قبل از جوانه زنی همیشه خاک مرطوب باشد و به نحوی آبیاری شود که آب به انتهای خاک هم برسد.

در نحوه کاشت گل در باغچه باید همیشه به این نکته توجه داشته باشیم که حتی بذر های سخت نیز در محیط های مرطوب جوانه می زنند. کاشتن بذر در ظرف های در بسته و کشیدن مشما روی آن به جوانه زدن کمک می کند ولی یک چیز مهم که در اکثر موارد فراموش می شود این است که با کشیدن مشما روی خاک دمای بالا می رود و در دمای 30 تا 35 درجه بذر به راحتی از بین می رود و همین طور ممکن است دچار باکتری و قارچ شوند.

انتقال نشاء به باغچه و نحوه کاشت گل در باغچه زمانی است که نشاء چهار برگ شد و وقت آن رسیده است که به باغچه منتقل شود. به این صورت که آن را همراه با خاک به طور کامل خارج می کنیم و در خاک جدید می گذاریم به طوری که قسمتی از ساقه نیز به زیر خاک رود. به این صورت کاشت گل در باغچه با روش نشاء کردن پایان می پذیرد.

نحوه کاشت گل در باغچه به صورت مستقیم

باید بذر را پس از آماده کردن باغچه و آبیاری و کود دهی در عمق 15 تا 20 سانتی کاشت و زیر و رو کرد تا مخلوط شود سپس دوباره به آرامی آبیاری می شود و منتظر سبز شدن جوانه می مانیم.

این روش معمولا توصیه نمی شود زیرا در آن شرایط قابل کنترل نیست و کمتر به موفقیت نزدیک است.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید