چگونه گل نسترن را تکثیر کنیم؟!
چگونه گل نسترن را تکثیر کنیم؟!

چگونه گل نسترن را تکثیر کنیم؟!

همان طور که می دانید جهت شروع هر کسب و کاری نیاز است که یک سرمایه اولیه ای در اختیار داشته باشید، جهت تولید گل نسترن هم نیاز است که شما با سرمایه حداقل 8 میلیونی این کار را آغاز کنید. این سرمایه را برای سه مورد می خواهیم، خرید نهال، خرید کود و هزینه کاشت و نگهداری مربوط به آن. هم چنین افرادی که در زمینه کارهای کشاورزی تخصص دارند می دانند که باردهی اقتصادی مربوط به این گل در سال سوم آغاز می شود و به طور میانگین می توان از سود سالیانه 180 میلیونی آن لذت برد.

مشخصات و ویژگی های گل نسترن

چرا در حال حاضر تولید گل نسترن در کشور ایران و سایر کشورهای دنیا از طرفداران زیادی برخوردار است؟ دلیل این همه محبوبیت برای این گل در چیست؟ به طور قطع می توان گفت که نسترن یکی از زیباترین و معروفترین گل های دنیا است. این گل از عطر بی نظیری برخوردار است و با داشتن آن در محیط خانه می توان زیبایی را به همراه آورد. تولید گل نسترن به این دلیل از اهمیت ویژه ای برخوردار است که با شرایط نامناسب محیطی بسیار خوب خود را وفق می دهد و این ویژگی باعث می شود که هزینه نگهداری این گل به نسبت سایر محصولات کشاورزی پایین تر باشد و در نتیجه سودآوری بیشتری را برای افراد به همراه آورد.

تمامی این فاکتور و ویژگی ها نشان می دهد که تولید گل نسترن، از توجیه اقتصادی خوبی برخوردار است و کسانی که علاقمند به کارهای کشاورزی هستند و یا در این رشته تخصص دارند می توانند با سرمایه گذاری وقت و هزینه خود در این زمینه، به سودآوری مناسبی در طول سال برسند و حتی کسانی را در این زمینه به استخدام خود درآورند و در این مسیر بتوانند اشتغال زایی را برای افراد بیکار دیگر تعریف کنند.

چگونگی نگهداری از گل نسترن

یکی از مهم ترین بخش های مربوط به تولید گل نسترن، مبحث نگهداری مربوط به آن است. همان طور که بیان کردیم گل نسترن به سادگی می تواند خود را با شرایط وفق دهد اما رعایت نکردن برخی از موارد می تواند در شرایط رشد آن، مشکل ایجاد کند، به همین دلیل لازم است که برخی شرایط و ویژگی ها را برای این گل جذاب در محیط تعریف کرد.

مهم ترین شاخصه رسیدن نور کافی به گل نسترن است. اگر نور کافی به این گل نرسد به طور حتم شرایط تولید آن را با مشکل مواجه می کند، پس حتما لازم است که کارفرمایان عزیز در هنگام طراحی منطقه تولید گل نسترن، به این شرایط توجه ویژه ای داشته باشند تا بتوان به سادگی نور طبیعی را به این گل رساند.

اما یکی دیگر از بخش های مهم در ارتباط با تولید گل نسترن را می توان در خاک تعریف کرد، شاید گل نسترن به خاک حساسیت چندانی نداشته باشد ولی به طور حتم اگر خاک مورد نظر از مواد مغذی کافی برای رشد برخوردار نباشد نمی توان آن را برای تولید این گل به کار گرفت.

در حال حاضر بهترین نوع خاک جهت تولید گل نسترن، خاک رسی به زهکشی مناسب است. این خاک به دلیل داشتن مواد مغذی کافی یکی از بهترین موارد است، هم چنین خاکی که اصلا نباید از آن برای تولید این گل استفاده کرد، خاک شنی است و شاید یکی از معدود خاک هایی است که گل نسترن به هیچ عنوان توانایی رشد در آن را ندارد.

اما مورد بعدی برای تولید گل نسترن که از اهمیت زیادی برخوردار است چگونگی آبیاری آن است. این گل جزء آن دسته از محصولات کشاورزی است که به آبیاری متوسط احتیاج دارد. بهترین زمان جهت آبیاری آن، صبح هنگام است. اما برای تنظیم فواصل مربوط به آبیاری این گل را می توان در میزان مرطوب بودن خاک آن جست و جو کرد. اگر سطح بالای خاک به صورت کامل خشک شده باشد می توان کار آبیاری بعدی را آغاز کرد.

اما بهترین ویژگی که برای گل نسترن تعریف شده، مقابله با شرایط آب و هوایی نامناسب است، تحقیقات علمی نشان می دهد که گل نسترن می تواند تا دمای زیر 10 درجه سانتی گراد را تحمل کند و هم چنین در برابر بادهای شدید و حتی طوفانی، مقاومت از خود نشان دهد. اما این ویژگی ها باعث نمی شود که شرایط سخت آب و هوایی را برای تولید این گل در نظر بگیریم. بهتر است که تولید این گل در دمای بین 20 تا 24 درجه سانتی گراد باشد.

اما آخرین مبحث مربوط به چگونگی تولید گل نسترن را می توان در چگونگی کوددهی آن جست و جو کرد. این که چه کودهایی را برای رشد این گل به خاک اضافه کنیم و یا در چه بازه زمانی این کار را انجام دهیم از اهمیت زیادی برخوردار است. کودهای حیوانی پوسیده مناسب ترین کود برای تولید گل نسترن است، هم چنین بهترین فصل سال جهت اضافه کردن این کود، اوایل پاییز و اوایل بهار است.

اضافه کردن کودهایی که آهن و یا فسفات زیادی داشته باشند نیز می توان به بیشتر شدن میزان گل دهی آن کمک کند.

شرایط نگهداری جهت تولید گل نسترن نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، این که این گل ممکن است مورد هجوم چه نوع آفات و یا بیماری هایی قرار گیرد و بهترین راه برای پیشگیری از این عوامل چیست خود نیاز به نوشتن مقاله ای دیگر دارد که از این مقوله خارج است.

 

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید