چگونه گل را در گلدان قرار دهیم؟!
چگونه گل را در گلدان قرار دهیم؟!

چگونه گل را در گلدان قرار دهیم؟!

نحوه کاشت گل در گلدان مانند هر کار دیگری اصول و قواعد خود را دارد و باید نکاتی را رعایت کنیم. در این روش باید بذر مناسب را انتخاب سپس خاک مناسب را آماده کنیم و بذر را در آن به روش مستقیم بکاریم. باید به نور محیط گلدان توجه داشته باشیم و همین طور آبیاری کافی را داشته باشیم.

نحوه کاشت گل در گلدان مانند هر کار دیگری راه و روش خود را دارد و باید برای اینکار به نکاتی توجه کنیم تا بتوانیم گلدانی با گل های زیبا داشته باشیم. برای کاشت گل در گلدان

راهنمای مرحله به مرحله کاشت گل در گلدان

مرحله اول: انتخاب بذر مناسب

باید بذر مورد نظر را آماده کنیم. بذری که انتخاب می کنیم باید مناسب باشد همین طور کاشت بعضی از بذر گل ها کمی مشکل است برای این منظور بهتر است اول بذرهایی را انتخاب کنیم که روش کاشت در آن ها آسان تر است.
مرحله دوم: خاک مناسب

به سراغ بذر گل های سخت برویم. باید خاک مناسب با گیاهان زینتی را انتخاب کنیم. خاک مناسب باید رطوبت خاک را حفظ کند و غنی باشد در غیر این صورت ممکن است سبب از بین رفتن بذر و جوانه شود. در صورت نداشتن و در دسترس نبودن خاک مناسب می توانیم از خاک های بسته بندی شده استفاده کنیم.
مرحله سوم: خیساندن بذرها

بذر مورد نظر را در ظرف آب ولرم بریزیم تا به مدت چند ساعت خیسانده شوند و زیر آب بروند. این کار باعث نرم شدن پوست بذر ها و تسریع در جوانه زنی بذر ها می شود. گر چه بعد از 3 تا 10 ساعت خیساندن بذر ها آن ها به زیر آب نروند می توان گفت این بذر ها شانس جوانه زنی در آن ها پایین است.
مرحله چهارم: کاشت مستقیم

بذر را مستقیم در گلدان بکاریم یا بذر را نشاء کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که روش نشاء کردن بیشتر مواقعی که می خواهیم بذر را در باغچه بکاریم کاربرد دارد اما زمانی که می خواهیم بذر را در گلدان بکاریم بهتر است به طور مستقیم کاشته شود.

نحوه کاشت گل در گلدان به صورت مستقیم

در نحوه کاشت گل در گلدان به صورت مستقیم باید

1) گلدان مورد نظر را انتخاب کنیم. گلدان مورد نظر باید دارای سوراخ های کافی برای خروج آب از گلدان باشد. همچنین باید کف گلدان به اندازه 4 سانتی متر ماسه درشت بریزیم .

2) گلدان را با خاک مناسب که تهیه کرده ایم پر می کنیم و به مقدار کافی آب می دهیم تا آب به ته گلدان برسد و از آن خارج شود.

3) بذر گل مورد نظر را در گلدان قرار می دهیم و روی آن را به ورمی کمپوست یا همان خاک اولیه پر می کنیم

4) آبیاری را به آرامی انجام می دهیم. بهتر است که کار آبیاری را با اسپری انجام بدهیم زیرا در غیر این صورت ممکن است بذر جابه جا شود.
در کاشت گل در گلدان باید این نکته را توجه داشته باشیم:

که بذر ها تا قبل از جوانه زنی باید همیشه مرطوب باشند و نباید خاکشان خشک شود. همین طور بعد از جوانه زدن نیز باید آن ها را در جایی قرار دهیم که نور کافی به آن ها برسد و 7 تا 8 ساعت در روز نور دریافت کنند.

درهنگام کاشت گل در گلدان برای آبیاری باید ببینیم هر وقت که سطح خاک گلدان کمی خشک شد آبیاری را انجام دهیم. همچنین اگر هوا سرد است میتوانیم روی گلدان مشما شفاف بگذاریم تا رطوبت و دما بالا رود و جوانه زدن بذر ها زودتر اتفاق بیفتد.

در نحوه کاشت گل در گلدان باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که درست است که با گذاشتن مشما شفاف باعث بالا رفتن رطوبت و دما و در نتیجه زود تر جوانه زدن بذر ها می شویم اما اگر دمای زیر مشما بیشتر 30 تا 35 درجه شود باعث از بین رفتن بذر ها می شود و همین طور می تواند باعث باکتری و قارچ نیز شود.

چگونه گل را در گلدان قرار دهیم؟!
چگونه گل را در گلدان قرار دهیم؟!

مراقبت های بعد از کاشت بذر در گلدان

بعد از این که بذر را در داخل گلدان کاشتیم باید عوامل و نکاتی را رعایت کنیم تا بذرمان جوانه دهد و تبدیل به گل شود. برای این منظور بعد از کاشت بذر در گلدان باید حواسمان باشد که :

خاک گلدان را مرطوب نگه داریم و آن را به صورت مستقیم در مقابل نور آفتاب قرار ندهیم چون که بذر در عمق کم خاک کاشته می شود به سرعت رطوبتش را از دست می دهد و جوانه نمیزند و خشک می شود.

می بایست گلدان حاوی بذر را در محیط پر نور بگذاریم و اگر می خواهیم آن را در منزل بگذاریم باید به نور آن دقت داشته باشیم که پنجره های جنوبی جای مناسبی می باشد و اگر نمی توانیم این شرایط را برای گلدان فراهم کنیم باید از نور های کمکی استفاده کنیم.
مزایا و معایب کاشت گل در گلدان

مزیت اول: کاشت گل در گلدان این است که مرحله ی رشد آن طولانی می شود.

مزیت دوم: این روش این است که در این روش هنگام نقل و انتقال ضرر ها و آسیب های کمتری وجود دارد زیرا گل هایی که در گلدان کاشته شدند راحت تر و آسان تر قابل جا به جایی هستند.

مزیت سوم: این است که در این روش هزینه های انتقال پایین تر می آید. و آخرین مورد این است که کاشت گل در گلدان تولید آن ها را در واحد سطح افزایش می دهد.

به مزایای نحوه کاشت گل در گلدان اشاره کردیم اما این روش یک نقص دارد که آن فشرده شدن ریشه گل در گلدان می باشد. این اتفاق به این دلیل صورت می گیرد که چون فضای گلدان محدود است و زمانی که گل بزرگ می شود و ریشه هایش زیاد می شود به هم می پیچند و شکل گلدان می شوند.

نحوه کاشت گل در گلدان و گل هایی که برای کاشت در گلدان مناسب اند

در نحوه کاشت گل در گلدان می توانیم گل هایی را که برای کاشت در گلدان مناسب ترند انتخاب کنیم. با کاشت گل در گلدان می توانیم محیط زندگی و خانه ی خود را بانشاط و پر از عطر های دل انگیز کنیم و اینکار موجب زیباتر شدن فضای خانه نیز می شود. حال می خواهیم نام تعدادی از گل هایی که برای کاشت در گلدان مناسب هستند را نام ببریم :

گل آزالیا 2. گل تاج خروس 3. گل بابونه 4. گل داوودی 5. گل نرگس 6. گل شمعدانی 7. گل بنفشه 8. گل اطلسی 9. گل لاله 10. گل میخک و …

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید