چگونه در خانه گیاه پرورش دهیم؟!
چگونه در خانه گیاه پرورش دهیم؟!

شرایط نسبت به چند دهه پیش تغییر کرده و سلیقه ها رو به تغییر است. گیاهانی مانند پیچ ها، بامبو، بئو کارینا، کاکتوس، و بنفشه آفریقایی هر روز بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. حسن یوسف، آزالیا، و سیکلامن گیاهانی هستند که محبوبیت خود را از دست نمی دهند.

در واقع در دنیای گیاهان خانگی تغییرات همه جانبه ای رخ داده است. تا چند سال پیش گیاهان محدودی را می توانستیم از گلفروشی ها خریداری کنیم. گل های شاخه ای به میخک، گلایول، شیپوری، مینا، رز، صد تومانی و چند گونه دیگر محدود می شد. ولی امروزه تنوع گونه و رنگ، تغییر چشمگیری را در این زمینه نشان می دهد. همه چیز تغییر می کند و هر ساله گیاهان گوناگونی از یک سوی دنیا به سوی دیگر فرستاده می شوند و در دسترس ما قرار می گیرد؛ بنسای از چین، بامبو از تایلند، و لاله از هلند.

به این ترتیب برای نگهداری گیاهان نیاز به اطلاعات بیشتری داریم. تا دو سه دهه گذشته، به دلیل وجود فضای سبز در حیاط منازل، نیاز چندانی به پرورش گیاهان در فضای داخل خانه احساس نمی شد. با گسترش آپارتمان نشینی استفاده از گیاهان برگی در فضای داخل خانه رایج شد.

امروزه افراد تمایل بیشتری به خرید گیاهان رنگارنگ اما کوتاه عمر نشان می دهند. حال آنکه در گذشته معمولا از این گیاهان در مراسم خاص استفاده می کردند. چون هر سال میلیون ها گیاه از بین می روند. با آگاهی بیشتر از شرایط نگهداری و نیازهای خاص هر گیاه می توانیم مانع این کار شویم.

بیشتر گیاهان در هوای تمیز، رطوبت بالا، و نور زیاد شاداب ترهستند. پس مراقبت، یکی از عوامل نگهداری گیاهان است و نقش عوامل محیطی را نمی توان نادیده گرفت. هر گیاه به مراقبت هایی نیاز دارد و هر گونه نیازهایی به‌خصوص دارد.

چگونه در خانه گیاه پرورش دهیم؟

در گذشته اعتقاد داشتند که افرادی دستشان برای پرورش گل و گیاه خوب است یا اصطلاحا دستشان سبز است. همه ما می توانیم گل و گیاهان معمولی را پرورش دهیم؛ در صورتی که گیاه مناسب را انتخاب کنیم و به نیازها و روش نگهداری آنها توجه کنیم.

اگر گیاهی حساس با نیازهای خاص را انتخاب کنید، گلخانه فضای مناسب نگهداری آن است. اگر گل یا گیاهی را که خریداری می کنید و به خانه می آورید، پژمرده شد؛ روش نگهداری، جای گیاه یا انتخاب آن نادرست بوده است. به این ترتیب می بینیم که باید عوامل متعددی را برای نگهداری گیاهان آپارتمانی در نظر بگیریم: از جمله محل نگهداری، میزان نور، میزان رطوبت، میزان آبیاری، آفت ها و بیماری ها.

در این مقاله با اطلاعاتی کلی در مورد انتخاب گیاهان خانگی مناسب، شکل و شرایط رشد آنها، نکاتی که بعد از خرید گیاه آپارتمانی باید در نظر گرفت. انتخاب گلدان یا ظرف مناسب، تعویض گلدان و انتخاب محیط رشد گیاه آشنا می شویم.

گیاه مناسب خود را چگونه پیدا کنیم؟

اگر در نظر دارید گیاهی بخرید، به پنج پرسش که در زیر به آنها اشاره می شود، پاسخ دهید؛ پاسخ هایی که به این پرسش ها می دهید، فهرست کوتاهی از گیاهان به شما ارائه می دهد سپس از گیاهان داخل این فهرست یکی را انتخاب کنید که از همه بیشتر نظر شما را جلب کرده است؛ برآورده شدن نظریه شما در بین همه خواسته ها مهم ترین خواسته به شمار می آید.

1- آیا به دنبال گیاهی هستید که بتواند در تمام روز های سال در معرض دید باشد؟

گیاهان برگی ظاهر مطلوب خود را که در سراسر سال حفظ می کنند، تا آنجا که همواره می توانند به شکلی مطلوب در معرض دید باشند. وضعیت گیاهان گلدار پیچیده تر است. بعضی از آنها را در دوره محدودی می توان در معرض دید گذاشت. وقتی دوره گلدهی آنها به پایان رسید، دیگر جایی در اتاق نخواهند داشت. اما بعضی دیگر را می توان در سراسر سال در معرض دید قرار داد.
2-وقت و مهارت شما در نگهداری‌گیاه چه قدر است؟

بعضی از گیاهان عمری طولانی دارند. مانند گیاهان گوشتی معمولی (اگر خیلی آب به آنها داده نشود) و نخل مرداب (اگر به آن آب فراوان داده شود). تعداد گیاهانی که در این گروه قرار می گیرند، خیلی زیاد است. این نوع گیاهان دامنه وسیعی از شرایط را تحمل می کنند، در طرف دیگر، گروهی از گیاهان قرار دارند که» ظریف «یا» «شکننده اند».

3- برای گیاه مورد نظر حاضرید چه قدر پول بپردازید؟

راه معمول آن است که گیاه را از گلفروشی ها بخرید. بعضی گیاهان نسبت به بعضی دیگر گران ترند. گیاه گران تر برای پرورش دهنده آن دردسر بیشتری دارد، از جمله ممکن است کند رشدتر یا تکثیر آن دشوارتر باشد. اگر در نظر دارید تعداد گیاهان بیشتری داشته باشید، اما میزان پولتان محدود است، ناچار باید گیاهان کوچک بخرید، بذر گیاهان مورد نظر را بکارید، یا به قلمه زدن بپردازید

4- محیطی که برای نگهداری گل‌هایتان در اختیار دارید چه ویژگی‌هایی دارد؟

چه اندازه نور در دسترس هست؟ آیا در زمستان محل نگهداری گیاهان به حد کافی گرم هست؟ قبل از خرید گلدان حتما به این سوالات پاسخ دهید.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید