مقالات عمومی در دسته گل ها

چگونه خاک گلدان را تعویض کنیم؟

چگونه خاک گلدان را تعویض کنیم؟
چگونه خاک گلدان را تعویض کنیم؟

چگونه خاک گلدان را تعویض کنیم؟

چگونه خاک گلدان را تعویض کنیم؟

وقتی گیاهی را می خرید، تولید کننده آن را در گلدانی با اندازه مناسب گذاشته است. اما بعد از یکی دو سال احتمالا ریشه آن به ته گلدان می رسد و در این موقع گیاه از رشد باز می ماند و ضرورت تعویض گلدان در آن حس میشود.

گلدان و کمپوست مناسب را انتخاب کنید و همچنین اطمینان حاصل کنید که گیاه به خوبی در محل جدید جا خواهد گرفت. گلمون قصد دارد که در این مقاله شیوه تعویض خاک و گلدان گیاهان آپارتمانی را شرح دهد.
نکاتی درمورد تعویض خاک گلدان1) انتخاب محیط رشد گیاه

خاک باغچه، یعنی خاکی که مستقیما از باغچه برداشته شود برای پر کردن گلدان مناسب نیست. خاک باغچه پر از آفات و عوامل بیماری زاست. این عوامل پس از مستقر شدن گلدان در محیط گرم و مناسب، فعال می شوند. از طرف دیگر، مقدار خاک گلدان محدود است و چون مرتبا به گلدان آب داده می شود، حتما ساختار خاک آن تغییر خواهد کرد.

به این دلایل گیاهان خانگی را باید در مخلوط ویژه ای به نام کمپوست رویاند. کمپوست های چند منظوره تقریبا در هر وضعیتی به کار برده می شوند. اما مخلوط های خاص نیز در بازار وجود دارند که می توان از آنها استفاده کرد.
2) کمپوست دارای خاک

ماده اصلی این مخلوط، خاک برگ است. خاک برگ از پسماندهای گیاهی درست شده است و آنها را زیر خاک نگه می دارند تا کاملا بپوسند. اگر خاک برگ مرغوب وجود نداشته باشد، از مخلوطی استفاده می شود که در آن خاک معمولی به نسبت بیشتری به کار گرفته شده است و مخلوط فقیر از لحاظ خاک برگ، کمپوست فقیری است.

به کمپوست دارای خاک، ترکیبات آلی دیگری نیز اضافه می کنند. همه مواد ترکیبی محیط رشد ریشه گیاه را می توان با استریلیزه کردن، از وجود آفات و عوامل بیماری زا پاک کرد و به آن کود، کمی آهک، و شن افزود.
3) کمپوست بدون خاک

این مقاله پیشنهادی را بخوانید !  گیاهان چه مقدار به نور نیاز دارند؟!

تهیه خاک برگ دشوار، و کیفیت خاک برگ ها هم بسیار متغیر است. از این رو کمپوست را امروزه از پیت یا پیت و شن و ماسه تهیه می کنند. این گونه کمپوست های بدون خاک، نسبت به کمپوست های دارای خاک چند مزیت دارند.

کیفیت آنها متغیر نیست و برای حمل و نقل سبک ترند، ضمن آنکه بهداشتی تر نیز هستند. شاید مهم ترین مزیت آنها یکنواخت بودن کیفیت شان باشد. گیاهی که به احتمال زیاد قبلا در این نوع کمپوست رشد کرده است با تعویض گلدان در همین محیط رشد می کند؛ گیاه به طور کلی دوست ندارد محیط رشاش عوض شود.

چگونه خاک گلدان را تعویض کنیم؟

چگونه خاک گلدان را تعویض کنیم؟

بیشتر تولید کنندگان کمپوست نیز محصولات تک درجه ای تولید می کنند که برای گیاهی نه بزرگ و نه کوچک، به مدت چند ماه مقادیر کافی مواد غذایی به همراه دارد. این کمپوست های دارای مواد غذایی، محیط مناسبی برای بذر پاشی یا قلمه زنی ایجاد می کنند.

کمپوست های بدون خاک ممکن است یک یا دو نقطه‌ضعف داشته باشند: یکی اینکه نباید بگذاریم خشک شوند، زیرا آبیاری پس از آن قدری دشوار است. دوم اینکه از لحاظ وزن سبک هستند و بنابراین اگر گیاهی بزرگ در گلدان گذاشته شود، پایداری لازم به وجود نمی آید. اگر قرار باشد وزن محیط ریشه گیاه را بالا ببریم، بهتر است از کمپوست های چند منظوره که دارای خاک، شن و ماسه و نیز پیت هستند، استفاده شود.
4) مخلوط دانه بندی شده

در مورد گیاهانی که ریشه آنها در آب است (هیدروپونیک) به جای کمپوست از قطعات سفالی متخلخل استفاده می‌شود که ریشه گیاه را محکم نگه می دارند. در این محیط، ریشه گیاه و مخلوط دانه بندی شده هر دو، در محلول دارای مواد غذایی شناورند. ظرف حاوی این محلول و ریشه گیاه معمولا در گلجای ویژه ای قرار دارد که به آن آب‌رُست گفته می شود.

این آب رُست ها نخستین بار در ۱۹۷۶ عرضه شدند، اما از آنها چندان استقبال نشد. تهیه آنها نیز دشوار است بهای آنها بالاست اما مزیت آنها این است که نیازی به آبیاری روزانه ندارند. هفته ای یک بار آب به آنها داده می شود.

این مقاله پیشنهادی را بخوانید !  گل عروس (ژیپسوفیلیا)

ریشه گیاهانی که در این ظرف ها می رویند، به جای آنکه نازک و تار مانند باشند، گوشتی و ضخیم می شوند. این محیط رشد برای بعضی گیاهان مناسب تر است. جای تعجب است که کاکتوس ها به این محیط، خوب جواب می دهند. آگلونما، فیلودندرون، پوتوس و اسپاتیفیلوم نیز از این گیاهان اند.
چگونه تشخیص دهیم که گیاه نیاز به تعویض گلدان دارد؟

بیشتر گیاهان خانگی در گلدان هایی که برای افراد کم تجربه کوچک به نظر می رسند، بهتر می رویند. اشتباه است گلدان گیاهی را عوض کنیم که نیاز به تعویض گلدان نداشته باشد. بعضی از گیاهان فقط در گلدان های کوچک گل می دهند و بعضی دیگر (مثل بروملیادها) هیچ گاه نیاز به تعویض گلدان پیدا نمی کنند.
نشانه های ظاهری برای تعویض گلدان

ساقه و برگ خیلی کند رشد می کنند. حتی اگر گیاه در بهار و گیاه را به ترتیبی که در زیر شرح داده می شود تابستان به خوبی تغذیه شود. خاک زود به زود خشک می شود بنابر این نیاز به آبیاری زیادتر است. نوک ریشه از ته گلدان بیرون می زند.
نشانه های نهایی برای تعویض گلدان

گیاه را از گلدان خارج کنید. اگر ریشه گیاه به ته گلدان رسیده باشد، به جای خاک، توده ای در هم پیچیده از ریشه نمایان می شود. اگر ریشه گیاه به ته گلدان نرسیده باشد، آن را به همان صورت به همان گلدان برگردانید. در این حالت گیاه صدمه ای نمی بیند.
تعویض گلدان  کوچک و متوسط

بهترین وقت تعویض گلدان فصل بهار است. برای این کار گلدان تازه ای را که کمی از گلدان قبلی بزرگ تر باشد، انتخاب کنید؛ اگر گلدان خیلی بزرگ باشد در رشد آن وقفه ایجاد می شود. پیش از آغاز کار، همه ابزارها را آماده کنید. بعضی از گیاهان را پیش از گذاشتن در گلدان جدید می توان به چند گیاه مستقل تقسیم کرد و هریک را در گلدان مستقل قرار داد.

این مقاله پیشنهادی را بخوانید !  برگ استرلیتزیا

اگر می خواهید گیاه را در گلدان کهنه بکارید، باید آن را کاملا تمیز کنید. اگر گلدان نو است، قبلا آن را چند ساعت در آب بخیسانید.

اگر گلدان سفالی دارید، سوراخ ته گلدان را با تکه های خردشده سفال بپوشانید و قدری کمپوست در آن بریزید.

گیاه را آب بدهید. یک ساعت بعد مطابق شکل آن را از گلدان خارج کنید. گلدان را وارونه کنید. لبه گلدان را به البه میز بزنید. اگر لازم باشد با چاقو جدار داخلی گلدان را از خاک چسبیده به آن جدا کنید. با جدا شدن گیاه، گلدان را با دست دیگر بالا بکشید.

ریشه ها و باقیمانده های مرده گیاهی را جدا کنید. بعضی قسمت های توده ریشه درهم بافته را با دقت سست کنید. هر نوع ریشه پوسیده را جدا کنید، اما مراقب باشید که به ریشه صدمه زیاد وارد نشود.

گیاه را روی لایه کمپوستی قرار دهید که در گلدان جدید ریخته اید و فاصله بین گیاه و گلدان را به تدریج با کمپوست پر کنید. کمپوست باید کمی مرطوب باشد.

با انگشتان شست خود کمپوست را بفشارید. باز هم کمپوست بریزید و بفشارید تا با خاک قبلی هم سطح شود. سر انجام گلدان را چند بار به ملایمت به زمین تقه بزنید تا کمپوست در جای خود قرار گیرد.

گلدان را آب دهید و به مدت یک هفته در جای سایه دار بگذارید. هر روز به برگ های آن آب بپاشید تا پژمرده نشوند. سپس آن را در سکو یا محل خود قرار دهید و طبق روش معمول عمل کنید.

تعویض خاک گلدان های بزرگ

به دلایلی چند به ویژه در مورد گلدان های بزرگ، ممکن است نخواهید گلدان ها را تعویض کنید یا قادر به اجرای چنین کاری نباشید. در این حالت، باید خاک سطح گلدان ها را عوض کنید. برای این کار هر سال در فصل بهار حدود ۲ تا ۳ سانتی متر) و برای گلدان های خیلی بزرگ تا ۵ سانتی متر ( خاک گلدان را بیرون بریزید و به جای آن کمپوست تازه اضافه کنید.