چه گیاهان آپارتمانی مقاوم هستند؟!
چه گیاهان آپارتمانی مقاوم هستند؟!

چه گیاهان آپارتمانی مقاوم هستند؟!

مشکلات نگهداری گیاه در آپارتمان

امروزه با تبدیل ‌شدن خانه‌های ویلایی به آپارتمان‌ها و کوچک‌شدن اندازه‌ی پنجره‌ها و فضای باز، علاقه‌مندان به نگهداری گل و گیاه با معضلاتی برای پرورش و نگهداری گیاهان رو‌به‌ رو هستند که یکی از این مشکلات فراهم کردن محیط مناسب برای رشد گیاه است از جمله این مشکلات میتوان به مشکل کم‌نوری اشاره کرد.

علاوه بر مشکلاتی که برای فراهم کردن عوامل محیطی نگهداری گل و گیاه وجود دارد، مشکل دیگری نیز وجود دارد که آن نداشتن فرصت کافی برای رسیدگی به گیاهان است. در دنیای پرمشغله و صنعتی امروز کمتر کسی پیدا میشود که هر روز بتواند مقداری از زمان خود را به مراقبت و نگهداری گل و گیاه اختصاص بدهد. برای همه ی علاقه مندان نگهداری از گل و گیاه این اتفاق افتاده است که با غافل شدن از گیاهشان، شاهد پژمردگی آن شده باشند. وجود این مشکلات باعث شده تا حتی کسانی که شیفته گل و گیاه هستند قید نگهداری این موجودات زیبا و دلنشین را بزنند.

گروهی از افراد هم هستند که تجربه کافی برای نگهداری از گل و گیاه ندارند و نمیتوانند نیاز های گیاه خود را تامین کنند و در آخر با نگهداری نادرست باعث نابودی گیاه خود میشوند.

پس اگر شما هم نگران رسیدگی به گیاهان آپارتمانی، نور کم یا کمبود جا هستید یا تجربه کافی برای پرورش گیاهان را ندارید، اصلا نگران نباشید؛ در این مقاله گروهی از گیاهان آپارتمانی را معرفی خواهیم کرد که با سبزی‌شان حسی مثبت را به شما القا می‌کنند.

گروهی از گیاهان آپارتمانی وجود دارند که در برابر عوامل نامساعد محیطی مقاوم هستند و برای نگهداری از آنها لازم نیست تجربه زیادی داشته باشید و زمان زیادی را صرف کنید. این گروه از گیاهان، گیاهان آپارتمانی مقاوم نام دارد.

تنوع گیاهان آپارتمانی مقاوم که متناسب با شرایط آپارتمان‌ها باشند بسیار زیاد است. گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما، گیاهان آپارتمانی مقاوم به گرما، گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم و گیاهان آپارتمانی مقاوم به کم آبی از انواع گیاهان مقاوم هستند که شما دوستداران گل و گیاه میتوانید باتوجه به شرایطتان از میان آنها انتخاب کنید و از حضور آنها در زندگتان لذت ببرید.

گیاهان آپارتمانی مقاوم از جمله عناصر تزیینی و طبیعی مهمی هستند که ما ایرانی ها علاقه زیادی به حضور همیشگی آنها در منزلمان داریم. حتی آنهایی هم که از این موجودات دوست داشتنی و فرح بخش در دکوراسیون داخلی خانه خود استفاده نمی کنند، به زیبایی و تاثیر گذاری زیاد آنها در جسم و روح انسان واقف هستند.

گیاهان آپارتمانی به فضای منزلتان سبزی و تازگی می‌بخشند و حتی برای تصفیه هوا هم بسیار مفید هستند. بدون شک حضور گیاه آپارتمانی در کنار شما می‌تواند محیط اطراف شما را به جایی دوست داشتنی‌تر و زیباتر تبدیل کند. همچنین می‌توانید از آن‌ها به عنوان یک هدیه سبز برای مناسبت‌های مختلف استفاده کنید.

در ادامه این مقاله قصد داریم به معرفی 10 گیاه آپارتمانی مقاوم و پر طرفدار بپردازیم که در طیف گسترده‌ای از دمای محیط زندگی انسان بتوانند زندگی کنند، مقاوم به نور کم باشند و نسبت به آب کم توقع باشند تا خیالتان را از بابت آبیاری گیاه آسوده سازید. با ما همراه باشید.

چه گیاهان آپارتمانی مقاوم هستند؟!
چه گیاهان آپارتمانی مقاوم هستند؟!

معرفی گیاهان آپارتمانی مقاوم

1- زاموفیلیا

گیاه (Zamiifolia) یکی از گیاهان بومی مناطق جنوبی و شرقی آفریقا می‌باشد. این گیاه در خاک دارای ریشه های غده ای شکلی است که به آن ریزوم میگویند.

در واقع این ریزوم ها و ساقه های گوشتی هستند که با نگهداری آب درون خود این گیاه را جزء دسته ی گیاهان کم آب قرار داده است. زامیفولیا در محیطی با نور متوسط بهتر رشد میکند اما محیط های کم نور را نیز به خوبی تحمل میکند. همچنین این گیاه مقاوم و زیبا طیف گسترده ای از دما را نیز تحمل میکند. زامیفولیا با آن برگ های براق و چرم شکلش میتواند زینت بخش محل زندگیتان باشد. زیبایی که بسیاری از گیاهان از آن بی بهره اند.
2- سانسوریا

سانسوریا (sansevieria) یکی از گیاهان بومی آفریقا،ماداگاسکار و جنوب آسیا می‌باشد. این گیاه معمولا با نام های زبان مار یا زبان مادر شوهر هم خوانده میشود. سانسوریا لقب بهترین گیاه برای افراد فراموشکار را به خود اختصاص داده است. این گیاه زیبا به مراقبت اندکی نیاز دارد و علاوه بر آبیاری کم به نور کم و سایه نیز مقاوم است و به قول معروف نامیرا ست.

از طرفی دیگر او میتواند حتی رطوبت های بالا مثل حمام را هم تحمل کند و طیف های گسترده از دما نیز خود را حفظ کند. فقط حواستان باشد که او را در هوای سرد نگذارید. از طرفی چون برگ های سانسوریا زود میسوزند او را در معرض آفتاب نیز زیاد قرار ندهید. البته این مقاومت در برابر نور کم برای گونه‌های ابلق صادق نیست. چون این گونه‎ها برای ماندن رگه‎های زرد به نور نیاز دارند. پس اگر دنبال گیاهی هستید که برای همیشه سبز و سر حال بماند یک سانسوریا برای خود بخرید.
3- پتوس

پتوس یکی از گیاهان بومی جزایر سلیمان و جنوب شرقی آسیا می‌باشد. برای یک مبتدی در نگهداری گیاهان آپارتمانی پوتوس یک انتخاب خوب است. پتوس دارای خاصیت روندگی است و بهترین گیاه برای قرار دادن برروی قفسه های بلند و یا گلدان های آویز محسوب می‌شود. پوتوس در نور متوسط رشد بهتری دارد اما در برابر نور کم نیز مقاوم است. اما دقت کنید که در نور کم فاصله ی بین برگ ها زیاد میشود.

برای آبیاری این گیاه هم صبر داشته باشید تا سطح خاک خشک شود سپس آبیاری مجدد را انجام دهید.علاوه بر این ، پوتوس توانایی تصفیه هوای پیرامونش را دارد پس برای بهبود کیفیت هوای محیط های اداری و خانگی مناسب است.
4- لیندا

لیندا یکی از گیاهان بومی مناطق خشک مکزیک است. همانطور که در ظاهر این گیاه مشاهده میشود ساقه ی ضخیم و غده مانندی دارد. همین ویژگی سبب می‌شود به خوبی رطوبت و آب را داخل خودش حفظ کرده و در برابر کم آبی مقاوم باشد.

همچنین لیندا در برابر کمبود نور نیز مقاوم است. شرایط ایده آل از لحاظ دریافت برای لیندا نور زیاد و غیر مستقیم است. اگر تجربه ی نگه داری از گل و گیاهی رو در منزل تا حالا نداشته اید بهترین گزینه برای شما لینداست.
5- دراسنا پرچمی

گیاه دراسنا پرچمی یکی از زیباترین درختچه های خانگی است که مقاومت بالای آن در بین گیاهان آپارتمانی زبانزد است. این گیاه سایه دوست است و نسبت به آبیاری کم مقاوم است و برای افراد پر مشغله گزینه مناسبی است. دراسنا با تنه ای بلند و باریک و برگهای سوزنی به رنگ صورتی، کرم و سبز برای دکوراسیون پذیرایی بسیار مناسب است.
6- برگ عبایی

گیاه برگ عبایی یکی از بی زحمت ترین گیاهان آپارتمانی برای نگهداری درون منزل است. در حالی که این گونه از گیاهان، نور روشن را ترجیح می دهند اما به خوبی در سایه و اتاق هایی که فاقد نور طبیعی هستند دوام می آورند. این گیاه کم نور، بومی چین و از خانواده ی سوسن است و دارای گلهای کوچک بنفشی است که در نزدیکی سطح خاک ظاهر شده و در میان شاخه ها پنهان می شوند.

گیاه برگ عبایی به خوبی در فضاهای داخلی کم نور رشد می کند و به آبیاری منظم حساس نیست. با این که رشد کندی دارد اما گیاه مورد اطمینانی است و سال ها دوام می آورد. در بهترین حالت رشد اندازه ی آن به حدود 60 سانتی متر می رسد.
6- شفلرا

شفلرا از جمله گیاهان آپارتمانی‌ مقاوم به حساب می‌آید که می‌تواند تنها با رفع حداقل نیازهایش تا زمان خوبی آن را در خانه نگهداری کرد. شفلرا به رسیدگی اندکی نیاز دارد؛ از همین رو گیاه خانگی شفلرا گزینه مناسبی برای افرادی که در مراقبت و نگهداری گیاهان آپارتمانی تجربه زیادی ندارند یا فرصت کمی برای رسیدگی به گیاهان خود دارند، میباشد.

گیاه آپارتمانی شفلرا در شرایط مختلف از جمله در سایه و در تهویه‌ی معمولی خانه و یا ادارات دوام آورده و به‌ رشد خود ادامه می‌دهد. گلدان شفلرا برای تزیین فضاهای داخلی، طراحی رستوران و محیط کار و البته زیباسازی فضای سبز و طراحی باغچه کاربرد دارد.
7- یوکا

یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی مقاوم گیاه یوکا است که دارای برگ های بزرگ و به رنگ تیره می باشد و در صورتی که خاک گلدان هر دو روز یکبار آبیاری شود و خاک دارای قدرت زهکشی مناسبی باشد، گیاه مذکور برای سالیان سال مهمان خانه ی شما خواهد بود.
8- پپرومیا قاشقی

گیاه پپرومیا قاشقی یکی از گیاهان بومی آفریقای جنوبی و مرکزی،آمریکای جنوبی و مرکزی و مناطق گرمسیر می‌باشد. زادگاه این گیاه در جنگل های نسبتا تاریک است به همین دلیل نسبت به نور کم مقاوم است. قاشقی سبز رنگ به راحتی میتواند در محیط کم نور زندگی کند.

البته بر خلاف نوع ابلق قاشقی که نیاز به نور زیاد غیر مستقیم دارد. قاشقی به هوای خنک احتیاج دارد. ولی از گذاشتن آن در هوای سرد خودداری کنید. که باعث سقوط برگ ها خواهد شد. از برگ های گوشتی قاشقی میتوان فهمید که گیاه کم آبی است. پس برای آبیاری دقت کنید که سطح خاک آن خشک شده باشد. البته قاشقی هوای پیرامون خود را نیز تصفیه میکند. پس گزینه ی خوبی برای بهبود هوای محیط کار و زندگی شما و کودکانتان محسوب میشود.
9- کراسولا آواتا

گیاه یشم، یکی از مهم ترین گیاهانی است که می تواند در این تغییرات دمایی مقاومت کند. این گیاه می تواند در زمستان، نزدیک به یک پنجره باز مقاومت کند. همچنین گیاه یشم به آب زیادی نیاز ندارد و هر سه هفته یکبار، می توان آنها را آبیاری نمود. این گیاه، شبیه به یک درخت کوچک بوده و جلوه زیبایی به خانه شما می بخشد.
10- سیکاس

سیکاس گیاهی است که از زمان دایناسور ها تا امروز دوام آورده است و فراموش کردن آبیاری تهدیدی برای آن محسوب نمی‌شود! سیکاس یک گیاه آپارتمانی مقاوم به خشکی است و آبیاری کم را ترجیح می‌دهد. این گیاه در عین زیبایی و با وجود مقاومت بالا، سمی است برای افرادی که از کودکان یا حیوانات خانگی نگه داری می‌کنند مناسب نیست.

 

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید