چه گل هایی برای کاشت در فصل پاییز مناسب است؟!
چه گل هایی برای کاشت در فصل پاییز مناسب است؟!

چه گل هایی برای کاشت در فصل پاییز مناسب است؟!

نزدیک پاییز میشویم. هوا کم کم خنک میشود. باید بیشتر مراقب خودمان باشیم. در این میان کسانی هستند که علاوه بر مراقبت از خود و خانواده شان، مسئولیت تعدادی موجود زنده زیبا را در خانه خود بر عهده دارند و یا قصد خرید گل و گیاه آپارتمانی را برای خانه خود دارند و مدام از خود میپرسند:

در پاییز چه نوع گیاهی بخریم؟ انواع گل های مناسب برای فصل پاییز چه هستند؟ گیاهان پاییزی برای آپارتمان، باغچه و فضای باز باهم چه فرقی دارند؟ چند مدل گیاه پاییزی داریم؟ گیاه پاییزی را چطور باید بکاریم؟

نگران نباشید. پاسخ شما پیش ماست… قطعا شما که در حال خواندن این مطلب هستید جز افراد گیاه دوست محسوب می‌شوید؛ واضح است که سلامتی و نیازهای گیاهان در فصل پاییز و زمستان برای شما اهمیت دارد. در این مقاله از گلمون، دوازده گونه از گل و گیاهان پاییزی را به همراه نیازهای آن ها، معرفی کرده ایم تا مثل همیشه طراوت و تازگی گیاهان شما پایدار بماند. پس تا انتها همراه ما باشید…
خرید گل و گیاه پاییزی (گیاه مقاوم به سرما)

گل و گیاهان مناسب کاشتن در پاییز و مراقبت از آن ها

گل های مناسب کاشتن در پاییز دارای انواع مختلفی هستند که این دسته قادر به ادامه ی زندگی در شرایط سخت و سرد پاییز و زمستان را داشته و می توانند گل دهند. در زیر به تعدادی از گل های مناسب پاییز اشاره شده است که می توانید با ان ها اشنا شده و نهایت لذت را از دیدن ان ها در فصل های سرد ببرید. این گل ها همچنین اکثرا به مراقبت ویژه ای نیاز نداشته و به راحتی می توان ان ها را نگهداری نمود. به همین دلیل بعضی از آن ها به وفور در فصل پاییز در خیابان ها و باغچه ها به چشم می خورند.
1) گل اشرفی

این گل یکی از گل های مناسب کاشتن در پاییز می باشد. زیرا این گل ها دارای دوام و مقاومت زیادی بوده و قادر به زنده ماندن در تمامی فصول سال از جمله پاییز را به راحتی دارند. همچنین این گل ها قادر به گل دادن در تمام آب و هوا از جمله یخبندان را دارند.

2) گل جعفری

گل جعفری یکی دیگر از گل های مناسب کاشتن در پاییز بوده که دارای گونه های زیادی نیز می باشد. این گل بیشتر مناطق گرم را دوست دارد اما در تمامی مراحل سال گل می دهد و به همین دلیل یک گل مناسب برای کاشت در پاییز می باشد.

3) گل داوودی

این گل نیز که دارای طرفداران بسیار زیادی بوده یکی از گل های مناسب کاشتن در پاییز می باشد. این گل در زمستان و پاییز به راحتی گل می دهد و همچنین قادر به زندگی در تمامی خاک ها را دارد. از این رو نیاز به مراقبت خیلی ویژه نداشته و به راحتی گل می دهد. این گل زیبا به رنگ های متفاوتی مانند بنفش، زرد و نارنجی وجود دارند.

4) گل بنفشه

گل بنفشه یکی دیگر از گل های مناسب پاییز بوده که به سرما مقاوم است. این گل دارای برگ های ساده و متناوب می باشد.

این گل را می توان با تنظیم دما و نور به راحتی نگهداری نمود. این گل همه روزه به اندکی آب نیاز داشته و همچنان نور مصنوعی برای رشد آن کافی می باشد و حدود ده الی دوازده ساعت در روز باید در معرض نور مصنوعی در صورت نبود نور طبیعی قرار بگیرد.

5) گل قرنفل

این گیاه زیبا نیز به رنگ های مختلف قرمز، سفید، بنفش و … دیده می شود و یک گل های مناسب کاشتن در پاییز می باشد. عمر این گل ها به چند هفته می رسد و در هوای سرد پاییزی به راحتی قابل رشد می باشد.

این گل به آفتاب و خاک مرطوب نیاز داشته و باید خاک ان مرغوب باشد.

6) گل مینا

این گل زیبا از دیگر گل های مناسب کاشتن در پاییز بوده و به راحتی گل می دهد و باغچه را زینت می بخشد.

باید دقت گردد که این گل به خاک مرغوب و سبک نیازمند می باشد.

7) گل کلم زینتی

این گیاه دارای برگ ها سبز رنگ و صورتی و بنفش دارای زیبایی بسیار زیادی می باشد. این گیاه به سرمای زمستان و پاییز مقاومت داشته و براحتی قادر به ادامه ی زندگی می باشد. همچنین این گل نیاز به اب فراوان داشته و نور آن نیز باید به مقدار کافی باشد. زیرا نور کم باعث کم رنگ شدن برگ های سبز ان می شود.

8) گیاه پیراکانتا Pyracantha

این گیاه مقاوم نیز یکی دیگر از گل های مناسب کاشتن در پاییز محسوب می شود زیرا دارای مقاومت بالایی نسبت به سرما بوده و به راحتی در سرما رشد می کند و گل می دهد. این گیاه دارای گل های نارنجی رنگ شبیه به زالزالک بوده که بسیار جذاب می باشند.

این گیاه در بسیاری از مکان ها به عنوان پرچین و حائل مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا دارای شاخ و برگ های مقاوم می باشد. این گل در بسیاری از شهرهای کشور ما در خیابان ها به چشم می خورند.

همچنین لازم به ذکر می باشد که این گیاه دارای تیغ ها و خار هایی می باشد که از این نظر باید هنگام دست زدن به ان حتما دستکش مخصوص به دست داشته باشید.

9) گل سیکلامن hederifolium

این گل زیبا از دیگر گل های مناسب کاشتن در پاییز می باشند که قادر به رشد در شرایط سرد را دارند. این گیاه در مناطق خشک نیز به راحتی رشد کرده و گل می دهند. رنگ های مختلف این گل به چشم می خورد که می توان به رنگ های نقره ای با برگ های زیبا اشاره نمود که در هوای سرد زمستان و پاییزنیز سالم می مانند.

چه گل هایی برای کاشت در فصل پاییز مناسب است؟!
چه گل هایی برای کاشت در فصل پاییز مناسب است؟!

10) گل گلایل سفید

یکی دیگر از گل های زیبا و گل های مناسب کاشتن در پاییز گل گلایل سفید می باشد که معمولا دارای شکوفه های سفید می باشند. در پاییز گل های ان به چشم می خورد از این رو یک گل مناسب و مقاوم به آب و هوای پاییزی بوده و از دیدن ان لذت برد.

11) گل بگونیا

یکی از گل های مناسب کاشتن در پاییز و زمستان این گل بوده و دارای زرق و برق بسیار زیبایی نیز می باشد. لازم به ذکر می باشد که که این گل به نور کافی و زیاد برای رشد و گل دهی نیاز دارد و باید در معرض نور کافی قرار بگیرد. همچنین این گیاه دارای گل های متنوعی بوده که در هوای سرد پاییزی نیز دوام می آورند.

12) گل برفی

این گل زیبا جزو گل های مناسب کاشتن در پاییز و همچنین جزو گل های بسیار کلاسیک محسوب می شود و پیاز آن گران می باشد. این گل زیبا نیز در فصل های سرد پاییز مقاوم بوده و گل می دهند. بنابراین شما می توانید از دیدن ان ها نهایت لذت را ببرید.

در بالا به تعدادی از گل های مناسب پاییز ی اشاره شد که می توان در فصل پاییز آن ها را کاشت و نگهداری نمود زیرا که این گل ها قادر به رشد و گل دادن در فصل سرد را داشته و به راحتی می توانند گل دهند.

کاشت گل و گیاهان پاییزی در 6 قدمقدم اول : آماده کردن بستر گیاهان پاییزی باغچه

1) بررسی باغ و باغچه برای آمدن پاییز جهت اصلاحات مورد نیازی مثل خاک

2) اصلاح خاک باغچه برای فصل پاییز شامل استفاده از کود شیمیایی، مالچ، کمپوست، احیای خاک و…

3) از بین بردن علف هرز با سم های مخصوص

4) جمع آوری دانه ها برای کاشت گیاهان پاییز

5) بررسی بیماری گیاهان در فصل پاییز و هرس شاخه های بیمار و پوسیده
قدم دوم: جابجایی و یا تهیه گیاهان

1) توجه به وضعیت گیاهان آپارتمانی پاییزی و در صورت نیاز انتقال آنها به گوشه ای گرم

2) در صورت نداشتن گلدان میتوانید هم به صورت سفارش آنلاین گل و هم به صورت حضوری گیاه مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کنید.

3) ایجاد فضا و محیط گلخانه ای برای گل ها

تا به اینجا در مورد نحوه آماده سازی و خرید گیاه آپارتمانی یا باغچه ای صحبت کردیم. حال میخواهیم بدانیم که چه گیاهانی برای فصل پاییز مناسب است؟
قدم سوم: انتخاب و معرفی گیاهان پاییزی برای فضای باز و باغچه1) ریشه زاج امریکایی (Coral Bells)

آب موردنیاز: رطوبت متوسط، خاک با زهکشی مناسب

نور موردنیاز: آفتاب کامل تا نیم سایه

ابعاد: 30 تا 60 سانتی متر بلندی و 30 تا 45 سانتی متر پهنا

2) کلم زینتی یا کلم برگ (Ornamental Cabbage or Kale)

کلم زینتی از دیگر گزینه های پاییزی است. کلم زینتی گیاهی یک ساله است که وقتی در اواخر تابستان کاشته می شود، به خوبی در پاییز حتی در یخبندان دوام می آورد. این گیاه با وجودی که گل می دهد، اما به خاطر برگ های زیبایش تحسین می شود.

کلم زینتی در طیف های رنگی آبی های یخی تا سبزهای خاکستری با برجستگی های بنفش و سفید، گیاهی پشته ای است که باید آن را در جلو یا مرکز چیدمان گیاهان تان قرار دهید.

آب مورد نیاز: رطوبت متوسط، خاک با زهکشی مناسب

نور مورد نیاز: آفتاب کامل

ابعاد: 30 تا 45 سانتی متر بلندی و پهنا

3) جگن ژاپنی (Japanese Sedge)

جگن ژاپنی چمن های کوتاه ژاپنی پشته ای با برگ های همیشه سبز هستند که با نوارهای طلایی در مرکزشان برجسته شده اند. در اینجا، این گیاه به آرامی در دو سمت لبه ی گلدان مثل آبشار آویخته شده و چیدمان گیاهان این گلدان را خوش ترکیب تر کرده است. پس می توانید با این گیاه زیبا یک باغچه آویز برای دکوراسیون منزل تان بسازید!

آب مورد نیاز: خاک با رطوبت متوسط تا خیس

نور مورد نیاز: آفتاب کامل تا سایه ی جزئی

ابعاد: 30 تا 45 سانتی متر بلندی و پهنا

4) خردل چینی (Chinese Mustard)

برگ های پهن دندانه داری دارد که رنگ هایشان از سبز روشن تا حنایی تیره را شامل می شود. این گیاه در کنار چمن های باریک پر مانند و بنفشه ی فرنگی ترکیب زیبا و جذابی خلق می کند.

آب مورد نیاز: رطوبت متوسط، خاک با زهکشی مناسب

نور مورد نیاز: آفتاب کامل

ابعاد: 30 تا 45 سانتی متر بلندی و پهنا

5) ارزن مرواریدی زینتی (Ornamental Pearl Millet)

ارزن مرواریدی زینتی در گل آرایی های پاییزی بسیار تماشایی است. با وجودی که گیاهی یک ساله است، اما حتی زمانی که خشک می شود همچنان چشم گیر و قابل توجه باقی می ماند. گونه ی شاهزاده جید (Jade Princess) با برگ های سبز لیمویی اش، کنتراست خوبی با گیاهان ریز بافت و گیاهان پهن برگ ایجاد می کند و توده های دانه ی استوانه ای بنفش-قهوه ای اش برای پرندگان جذاب است.

آب مورد نیاز: خشک تا رطوبت متوسط، خاک با زهکشی مناسب

نور مورد نیاز: آفتاب کامل تا نیم سایه

ابعاد: 90 تا 120 سانتی متر بلندی و 45 تا 60 سانتی متر پهنا

6) لیزوماکیا (Creeping Jenny)

لیزوماکیا رنگ سبز روشنش را در طی چندین یخبندان حفظ می کند. این گیاه، یک گیاه پوششی فوق العاده برای گلدان ها است که از لبه های آن ها به پایین می ریزد و گل و برگ های رنگی را برجسته می سازد.

آب مورد نیاز: رطوبت متوسط تا خیس، خاک با زهکشی مناسب

نور مورد نیاز: آفتاب کامل تا سایه ی جزئی

ابعاد: 7.5 سانتی متر بلندی و 30 تا 45 سانتی متر پهنا

7) پامپاس ارغوانی (Purple Fountain Grass)

گیاه پامپاس ارغوانی یا ریش پری ارغوانی دارای شاخ و برگ های استثنایی به رنگ بنفش تیره با سنبله های پر مانند است. شکل کلی آن یادآور فواره است که دلیلی برای نام رایج این گیاه است. با وجودی که در نواحی سردتر گیاهی یک ساله می باشد، در طول پاییز هم چنان جذاب و تماشایی به نظر می رسد.

آب مورد نیاز: رطوبت متوسط، خاک با زهکشی مناسب

نور مورد نیاز: آفتاب کامل تا نیم سایه

ابعاد: 90 تا 150 سانتی متر بلندی و 60 تا 120 سانتی متر پهنا

با آراستن گلدان هایتان با این گیاهان زیبا و یک یا دو کدو تنبل، در پاییز یک منظره ی تماشایی را در دکوراسیون منزل یا فضای سبز تان خلق کنید.
نحوه کاشت گیاهان پاییزی در فصل پاییز چگونه است؟قدم چهارم: کاشت گیاه در فصل پاییز

بسیاری از افراد در اواسط پاییز گیاهانی را خریداری نموده و کاشت آنها را به زمان دیگری مثل آذرماه موکول می کنند. در چنین مواقعی، گیاه شما فشار کمتری را برای زنده نگه داشتن منابع خود تحمل نموده و فرصت آن را پیدا می کند که ریشه هایی رشد یافته و مقاوم تر داشته باشد.

این یعنی شما با این کار فرصت تمرکز بر روی رشد ریشه ای مستحکم تر را به گیاه می دهید تا در زمان بهار با گیاهی مقاوم و سلامت رو به رو شوید. باید این را بدانید که برای داشتن گیاهانی سالم و پر از گل در فصل بهار یا تابستان باید چیزی حدود یک سال زمان به گیاه خود داده باشید تا بتوانید نتایجی دلچسب بگیرید.

چه گل هایی برای کاشت در فصل پاییز مناسب است؟!
چه گل هایی برای کاشت در فصل پاییز مناسب است؟!

کاشت گیاهان کوچک در فصل پاییز

یکی از ایده هایی که می تواند در باغبانی پاییزه به کمک شما بیاید کاشت گیاهان کوچک است. این کار هم می تواند باعث صرفه جویی در هزینه ها شود و هم اینکه نگهداری آن برای تان آسان تر خواهد بود. با پرورش گیاهانی با ریشه های کوچک، احتمال پیوند ناگهانی گیاهان با هم، کاهش پیدا می کند و به علاوه رشد گیاه با سرعت بیشتری رخ خواهد داد.

گیاهان موجود در گلدان های کوچک شما می توانند با با خاک جدید ارتباط برقرار کنند و در نتیجه رشد راحت تری نیز داشته باشند. فقط سعی کنید که با کمک خاک و کود مناسب و البته نگهداری درست از سرمازدگی این گیاهان به خصوص در نواحی سردسیری جلوگیری کنید و سلامت آن را در طول فصل ها پاییز و تابستان حفظ نمایید.
قدم پنجم : انتخاب محل کاشت گیاه در فصل پاییز

در وهله اول بهتر است که در برخی مواقع باغ و باغچه خود را برای فصل سرما سبک نمایید تا آمادگی کافی را پیدا کند، اما باغبانی در فصل پاییز به شما کمک می کند که فضاهای خالی بین باغچه را بهتر ببینید و از رشد گیاهان آینده در آن بخش باخبر شوید.

در این زمان شما می توانید با بررسی دقیق تر باغچه از گیاهان نهفته در خاک و یا علف های هرز باخبر شوید و در صورت لزوم به آنها رسیدگی کنید تا در نهایت بتوانید کنترلی دقیق تر بر گیاهان خود در فصل های بعدی داشته باشید.

توصیه ما این است که با طبقه بندی گیاهان خود در باغچه بر اساس زمان نگهداری بیشتری آنها برنامه مشخصی برای نگهداری از گیاهان خود داشته باشید. با داشتن برنامه ای مشخص در فصل پاییز برای نگهداری و رشد گیاهان خود می توانید بیشترین تاثیر را در سلامت گیاهان خود داشته باشید تا در نهایت در فصل بهار و تابستان با نتیجه ای مطلوب رو به رو شوید. قطعا گیاهانتان از شما سپاسگزار خواهند بود…

قدم ششم: میزان آب و هوا باید مناسب و به اندازه باشد

اگر در فصل پاییز به کاشت و پرورش گیاه می پردازید باید به شما این نوید را بدهیم که آبیاری کمتر گیاه شما به سبب وجود باران به معنای نیاز کمتر آن گیاه به مراقبت و نگهداری خواهد بود. بهترین کار این است که قبل از کاشت گیاه، آن را در گلدان آپارتمانی داشته باشید و چند ساعت قبل از انتقال آن، آبیاری را انجام دهید، بعد آن را درون حفره ای در باغچه بکارید و فرآیند آبیاری را به باران پاییزی بسپارید.

در رابطه با درخچه ها و درختان بهتر است که آب را درون خاک جدیدی که به آن انتقال پیدا کرده بریزید تا ریشه جدید بتواند در خاک جدید نفوذ کرده و استحکام خود را پیدا کند. یادتان باشد که در روزهای گرم و یا بدون باران پاییزی گیاه خود را از یاد نبرید!
سوالات پر تکرار شما درباره گیاهان پاییزی

در ابتدای مقاله به شما قول داده بودیم که پاسخ سوالات شما را بدهیم. اگر تا به اینجا پاسخ سوالاتان را نگرفته اید میتوانید با مطالعه سوالات متداول شما عزیزان مشکل خود را برطرف نمایید.
در فصل سرد چه سبزی و گیاهانی بخریم و بکاریم؟

بنفشه‌های رنگارنگ – گل برف در سرما – چغندر – هویج – کاهوی خانگی – تربچه – شلغم،داروخانه خانگی – کلم پیچ؛ سبزی فصل سرد – تره فرنگی – اسفناج؛ سبزی همیشگی
چه گل هایی در فصل پاییز میتوان کاشت؟

۱) گل اشرفی ۲) گل جعفری ۳) گل داوودی ۴) گل بنفشه ۵) گل قرنفل ۶) گل مینا ۷) گل کلم زینتی ۸) گیاه پیراکانتا ۹) گلسیکلامن ۱۰) گل گلایل سفید ۱۱) گل بگونیا ۱۲) گل برفی
گیاهان پاییزی برای باغچه و فضای باز، چی بکاریم؟

1) ریشه زاج امریکایی 2) کلم زینتی یا کلم برگ 3) جگن ژاپنی 4) خردل چینی 5) ارزن مرواریدی زینتی 6) لیزوماکیا 7) پامپاس ارغوانی
جهت مشاهده تصاویر گیاهان پاییزی و نحوه کاشت و نگهداری گیاهان پاییزی به متن مقاله مراجعه فرمایید
گل و گیاهان پاییزی را چگونه باید بکارم؟

قدم اول : آماده کردن بستر گیاهان پاییزی باغچه
قدم دوم: جابجایی و یا تهیه گیاهان
قدم سوم: انتخاب و معرفی گیاهان پاییزی برای فضای باز و باغچه
قدم چهارم: کاشت گیاه در فصل پاییز
قدم پنجم : انتخاب محل کاشت گیاه در فصل پاییز

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید