گیاهی است به ارتفاع ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر، که دارای ساقه های زیر زمینی خزنده و ساقه پیچان است. این گیاه بدون کرک و گوشه دار می باشد. برگ های آن متناوب، دمبرگ دار، که دارای قاعده باریک و لوپ های دندانه دار می باشد.

برخلاف بسیار از گیاهان که جهت گیری مثبت نسبت به نور خورشید، این گیاه، جهت گیری منفی نسبت به نور خورشید دارد. و همچنین گل ها در هوای مرطوب بسته می شوند.

گل های این گیاه به حالت منفرد، سفید رنگ و دارای دمگل چهار گوش و نیز در زیر کاسه گل دارای ۲ براکته قلبی، نوک تیز با لبه های قرمز رنگ است. که روی کاسه گل را می پوشانند. جام گل شامل پنج گلبرگ پیوسته و قیفی شکل است و در داخل جام پنج پرچم و یک تخمدان فوقانی قرار دارند که تخمدان در نهایت به میوه کپسول تبدیل می شود. از گیاه کامل گل دار برای مصارف دارویی استفاده می شوند.

روش برداشت به این گونه است که بخشهای هوایی گیاه در فصل گل دهی جمع آوری می کنند و بعد تحت حرارت کمتر از 40 درجه سانتی گراد و تهویه مناسب خشک می کنند.

محل رویش :

این گیاه در اروپا و شرق ایالات متحده به صورت خود رو یافت می گردد.

در استان های مازندران، آذربایجان، اصفهان و چهار محال و بختیاری  ایران نیز رویش دارد.

ترکیبات :

ترکیبات این گیاه شامل گلیکورتین ها، هیدروکسی اسیدهای چرب، پروپیونیک، ایزوبوتیریک و تانن ها می باشد.

 

معرفی پیچک سفید (شکوه صبح)​

 

خواص درمانی گیاه پیچک جنگلی، پیچک سفید :

این گیاه دارای اثراتی قوی است، موجب تحریک فعالیت ماهیچه های صاف گردیده، حرکات دودی روده را زیاد کرده و همچنین موجب افزایش تولید صفرا می شود.

از این گیاه برای درمان تب، بیماری های دستگاه ادراری، همچنین به عنوان مسهل برای درمان یبوست و نیز جهت افزایش تولید صفرا استفاده می شود.

روش مصرف :

می توان شیوه حاصل از فشردن گیاه، ریشه پودر شده و نیز دم کرده این گیاه را جهت مصارف خوراکی مورد استفاده قرار داد.

جهت تهیه دم کرده می بایست ۱ تا ۲ قاشق از گیاه خرد شده را به یک فنجان آب افرود. و سپس میل کرد.

عوارض جانبی و هشدارها :

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح  و اندازه گیاه مذکور شناسایی نشده است. با این وجود مصرف مقادیر زیاد آن ممکن است منجر به ایجاد قولنج روده شود.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید