معرفی پاچیرا

گیاه پاچیرا (Pachira aquatica) متعلق به مناطق شرقی آسیاست. نگهداری آسان، رشد سریع و ظاهر زیبای این گیاه باعث شده تا به یک گیاه آپارتمانی ایده آل تبدیل شود. فقط کافی است کمی آب و نور به آن برسانید و مابقی کار را به پاچیرا بسپارید.

پاچیرا نماد پول!

جالب است بدانید در فرهنگ قدیمی چین، گیاه پاچیرا از نماد های ثروت و خوشبختی به حساب می‌آمده و به همین علت به درخت پول هم معروف است.
برخی با خرید گیاه آپارتمانی پول اعتقاد دارند که وضعیت مالی بهتری پیدا خواهند کرد.

روش نگهداری گیاه پاچیرا

بعد از معرفی، نوبت به روش نگهداری گیاه پاچیرا می‌رسد. همان‌طور که در ابتدای مطلب نیز گفتیم، نگهداری از پاچیرا آسان است. اگر این گیاه را در خانه خود دارید، اما روش نگهداری از آن را بلد نیستید، کافیست به نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم توجه داشته باشید.

آبیاری

پاچیرای زیبا عاشق خاک مرطوب رو به خشک است. خاک و ریشه خیس اصلا برای آن قابل تحمل نیست. به بدنه این گیاه دقت کنید، همانطور که مشخص است هرچه در طول ساقه به سمت پایین برویم، ساقه ضخیم‌تر می‌شود. این قسمت ضخیم، قادر است که آب را برای مدت طولانی ذخیره کند و در هنگام خشکی به نقاط مختلف گیاه برساند.

از بهار تا پاییز، هفته‌ای یکبار گیاه را آبیاری کنید و با رسیدن زمستان، این میزان را به حداقل برسانید. آبیاری را تا زمانی ادامه دهید که سطح خاک کاملا اشباع شده باشد و دیگر نتواند آبی جذب کند. پس از چند دقیقه، آب جمع شده در زیر گلدانی را خالی کنید؛ این کار باعث پیشگیری از تجمع آب و فاسد شدن ریشه می‌شود.
بهتر است از آب باران برای آبیاری پاچیرا استفاده کنید. انتخاب دیگر، استفاده از آب آهک مخصوص برای گیاهان است. حضور آهک در آب با از بین بردن یون‌های سنگین، آب سنگین را به آبی سبک برای گیاهان تبدیل می‌کند.

اگر آب باران یا آب آهک در دسترس ندارید و از آب لوله کشی برای آبیاری گیاهان استفاده می‌کنید، حتما از یک شب قبل آب را در ظرفی رو باز بریزید و بگذارید برای چند ساعت به همان حالت باقی بماند. به این شکل، کلر آب آزاد شده و برای گیاهان مناسب‌تر می‌شود.
قبل از آبیاری بعدی، اجازه دهید سطح رویی خاک کاملا خشک شود.

پاچیرا میانه خوبی با پاشیدن آب روی ساقه و برگ‌هایش ندارد؛ بنابراین هرگز آب را بر روی برگها و یا ساقه‌ی پاچیرا نریزید، چون باعث پوسیده شدن گیاه می‌شود.

رطوبت

میزان رطوبت هوا برای پاچیرا بسیار مهم است. رطوبت هوا باید حدود ۴۵ الی ۵۵ درصد باشد. برای اینکه این میزان رطوبت را برای گیاه تامین کنید، می‌توانید برگ‌های گیاه را با آب اسپری کنید. یک شست و شو با آب هم می‌تواند برای گیاه مفید باشد؛ چون هم رطوبت را تامین کرده و هم گرد و غبار را از گیاه پاک می‌کند.

معرفی پاچیرا (درخت پول)

نور

پاچیرا باید در مکانی روشن قرار بگیرد، اما جای نگرانی نیست چون می‌تواند در سایه نسبی هم رشد خوبی داشته باشد.
در میانه روز و زمانی که حرارت خورشید به اوج خود می‌رسد، گیاه نباید در معرض نور مستقیم قرار بگیرد.
اگر از پاچیرا در خارج از محیط داخلی خانه نگهداری می‌کنید، جهت اطمینان بیشتر بهتر است آن را در مکانی که دارای سایه‌بان است قرار دهید. پاچیرایی که تازه به خانه آورده می‌شود، ابتدا باید در سایه نسبی قرار بگیرد و پس از گذشت زمان و عادت کردن به محیط، به مکانی پرنور منتقل شود.

مکان پاچیرا را زیاد تغییر ندهید. گیاه از این اتفاق دچار آسیب شده و با ریختن برگهایش، نارضایتی خود را ابراز می‌کند. در آپارتمان، دمای متعادل خانه (۱۲ تا ۲۵ درجه سانتی گراد) برای آن مناسب است. پاچیرا به طور کلی از سرما یا گرمای شدید خوشش نمی‌آید.
پاچیرا از سری گیاهانی است که به سمت نور متمایل می‌شوند، به همین دلیل باید آن را مرتبا بچرخانید تا تمام بخشها به یک اندازه نور خورشید را دریافت کنند.

قبل از خرید گیاه آپارتمانی پاچیرا به این نکته توجه کنید که به نور کافی ولی غیر مستقیم خورشید نیاز دارد، یک پنجره در بخش شمالی منزل شما مکان مناسبی برای پاچیراست.

خاک

پاچیرا به عنوان یک گیاه زینتی برای ادامه زندگی به خاکی متخلخل، نفوذ پذیر و غنی نیاز دارد. به این جهت می‌توانید از خاک کاکتوس، خاک گل و یا خاک گلدان استفاده کنید. برای افزایش تخلخل نیز می‌توانید مقداری شن، ماسه، دانه رس و یا پرلیت به خاک اضافه کنید. پاچیرا می‌تواند به روش “آب کشت” نیز پرورش داده شود.

کوددهی

برای اینکه گیاه بتواند تمام عناصر ضروری خود را دریافت کند، از اردیبهشت تا شهریور تقریبا هر ۱۴ روز یکبار به آن کود بدهید.
از کود مخصوص گیاهان سبز استفاده کنید. کود باید به اندازه نصف غلظت توصیه شده به گیاه داده شود. بجز این کود، کودهای جامد مخصوص نیز تولید شده اند که می‌توانید آنها را نیز در خاک قرار دهید.
کوددهی بیش از حد به گیاه آسیب می‌رساند و یا با شدت دادن رشد، مانع از تشکیل شدن گیاهی استوار و قوی می‌شود.

مشکلات گیاه

عواملی هستند که باعث از بین رفتن گیاه پاچیرا میشوند که به آنها میپردازیم:

زرد شدن برگها

زرد شدن برگها می‌تواند ناشی از کمبود رطوبت، تعویض بیش از حد مکان گلدان و یا کوددهی زیاد باشد. پس از اینکه دلیل اصلی را تشخیص دادید، باید آن را حل کنید.
رطوبت هوا باید با اسپری کردن آب به برگها افزایش پیدا کند،
مکان گلدان نیز باید از پیش تعیین شده باشد و گیاه برای همیشه در یک نقطه قرار بگیرد. و در آخر، باید بتوانید میزان اضافی کود را با توجه به نیازهای گیاه متعادل کنید؛ اگر لازم بود می‌توانید مجدد آن را در خاکی جدید و تازه بکارید.

ظاهر شدن لکه بر روی سطح برگها

لک شدن برگها احتمالا نشان دهنده کمبود پتاسیم است. استفاده از کودهای دارای مقدار بالایی از پتاسیم، درمان مناسبی برای گیاه خواهد بود.

پوسیدگی ریشه

پوسیدگی و فاسد شدن ریشه، نتیجه خیسی زیاد و جمع شدن آب در خاک است که باعث ریزش برگها و نرم شدن ساقه می‌شود. اگر متوجه شدید که گیاه درگیر این مشکل شده است، به سرعت آن را از گلدان خارج کنید، خاک‌های اطراف ریشه را پاک کرده و تمام بخش‌های فاسد و پوسیده ریشه را جدا کنید. در نهایت ریشه را در خاک تازه مجدد بکارید.

کپک زدن سطح خاک

اگر لایه‌ای سفید یا خاکستری بر سطح خاک ظاهر شد، احتمالا ناشی از کپک است. این اتفاق هم نشان دهنده رطوبت بیش از حد خاک است. بهترین کاری که می‌توانید برای گیاه انجام دهید، این است که تمام خاک را عوض کنید. اگر کپک فقط در سطح بالایی خاک قرار داشت و به بخشهای زیرین سرایت نکرده بود، تنها تعویض لایه رویی خاک کفایت می‌کند.

سمی بودن

به عنوان آخرین بخش از مطلب روش نگهداری گیاه پاچیرا در مورد سمی بودن یا نبودن این صحبت می‌کنیم. خوشبختانه پاچیرا برای انسان و حیوانات خانگی سمی نیست. باوجوداین توصیه می‌شود برای احتیاط آن را از دسترس کودک خردسال خود یا حیوانات خانگی‌تان دور نگه دارید، تا مبادا هوای خوردن آن به سرشان بزند.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید