معرفی وریزیا

وریزیا یک گیاه گل‌دار و عضوی از خانواده بروملیادهاست. آن تا ارتفاع ۱۰ سانتی‌متر رشد کرده و حدودا به پهنای ۴۰ سانتی‌متر می‌رسد. گل‌های کوچک وریزیا بر روی برگهای نازک و خمیده آن رشد می‌کنند، در واقع این گلها ریشه‌ خاصی ندارند. یک گیاه وریزیا حدود ۲۰ برگچه دارد و در فصل بهار و پاییز با گل‌های زیبای رنگارنگ خود تازگی را به محیط هدیه می‌کند.
گیاه وریزیا متعلق به جنگلهای بارانی آمریکا و آفریقای جنوبی است، و در آنجا در کنار درختهای بزرگ رشد می‌کنند. در سایه به خوبی میتواند رشد کند. نگهداری از آن سخت نیست و تقریبا در اکثر شرایط محیطی به خوبی دوام می‌آورد.وریزیای زیبا گیاهی گرمسیری، چندساله و اپی‌فیت است. یعنی در طبیعت اصلی خود روی درختان دیگر رشد می‌کند. اما اگر آن را در گلدان بکارید و دمای محیط را متعادل نگه دارید، وریزیا گیاه آپارتمانی خوبی برای شما خواهد بود.
گیاه وریزیا در سایز های متفاوتی قابل تهیه می باشد و یکی از علت هایی که وریزیا طرافداران زیادی پیدا کرده است شکل ظاهری گل این گیاه است، گلها وریزیا در رنگ های زرد، قرمز، نارنجی یافت می شود.

با گلمون همراه باشید تا روش نگهداری گیاه وریزیا را بدانید.

شرایط نگهداری

نور

وریزیا به نور زیادی نیاز ندارد و در نور کم هم به خوبی رشد می‌کند. چون در جنگلهای استوایی هم در سایه آفتاب رشد میکند.
ویریزیا هم مانند اکثر گیاهان گلدار، در صورت دریافت نور کافی خورشید بهتر عمل می‌کند. ولی مواظب باشید که درمعرض نور مستقیم قرار نگیرد ،نور زیاد باعث سوختن برگ های گیاه می‌شود.
بهترین حالت این است که آن را در نزدیکی یک پنجره با پرده نازک قرار دهید. اگر محیط وریزیا کاملا تاریک باشد، گل نخواهد داد.

دما

بهترین رشد وریزیا در دمای بالای ۱۵ درجه است، به همین دلیل برای مناطق گرمسیر مناسب است. اگر دما به زیر ۱۳ درجه نرسد، در تمام سال بدون توقف رشد می‌کند.
به بیان ساده‌تر، دمای اتاق برای وریزیا ایده‌ال است، اما آن را در هوای سرد قرار ندهید. می‌توانید آن را در خارج از خانه هم نگهدارید، اما وقتی دما به زیر ۷ درجه رسید، حتما آن را به داخل خانه منتقل کنید.
اگر برگ ها چروکیده و لوله شدند، یعنی هوا برای آن بیش از حد سرد است و همچنین گیاه تشنه است. پس آن را به مکان گرمتری منتقل کرده و به خوبی آبیاری کنید. در مقابل، قهوه ای شدن برگها هم نماد گرمی بیش از حد هواست.

معرفی وریزیا

رطوبت و آبیاری

چون گیاه ویریزیا یک گیاه استوایی هست باید رطوبت آن را همیشه حفظ کنید و هفته ای دوبار آن را آبیاری کنید. برای افزایش رطوبت محیط، می‌توانید از تکنیک سینی پر آب استفاده کنید!
یک سینی مناسب انتخاب کنید و آن را با سنگریزه‌های خیس بپوشانید؛ سپس گلدان را داخل این سینی قرار دهید. برای حفظ رطوبت سنگریزه‌ها، هفته‌ای ۳-۲ بار به آنها آب اسپری کنید بهتر است گیاه را غبار پاشی کنید ولی به خاطر داشته باشد ویریزیا را در آفتاب غبارپاشی نکنید که باعث ایجاد لکه روی برگها میشود.
بدانید که ریشه‌های حساس وریزیا به آب زیادی احتیاج ندارد.
اگر می‌توانید به خاک آن آب تصفیه یا جوشانده شده بدهید.
به طور کلی توصیه می‌کنیم صبح و عصر، سطح برگها را با آب اسپری کنید. در این صورت خیلی هم مهم نیست اگر حتی ۱۰ روز به گیاه آب ندهید!

کوددهی

گیاه ویریزیادر فصل رشد، ماهی یکبار به کودمایع نیاز دارد.کود مایع رقیق شده برای آن مناسب است و میتوان کود مایع را در سطح خاک ریخت.

خاک

بهتر است از خاک آلی برای گیاه ویریزیا استفاده شود که ترکیبی از پیت ماس و پرلیت است.

هرس کردن و مراقبت

بعد از پایان گلدهی، برگچه‌های قدیمی را از گیاه جدا کنید تا با برگهای جدید و تازه جایگزین شوند. گیاه را مرتب از نظر وجود حشرات موذی چک کرده و همیشه برگهای خشک و مرده را جدا کنید.
وریزیا از نظر ابتلا به بیماری در امان است. اما ممکن است مورد هجوم شته‌ها قرار بگیرد. در این صورت، سریعا بخشهای آلوده گیاه را جدا کنید و از سموم مخصوص آفات و حشرات استفاده کنید.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید