هر آنچه که باید در مورد گیاه زاموفیلیا بدانید
هر آنچه که باید در مورد گیاه زاموفیلیا بدانید

هر آنچه که باید در مورد گیاه زاموفیلیا بدانید

خیلی از شما گیاه آپارتمانی زاموفیلیا را در منزل و یا محل کارتان نگه داری میکنید و به دنبال نحوه نگهداری، پرورش و رفع آفات آن هستید. بعد از یک معرفی کوتاه از گلدان زاموفیلیا به این مباحث خواهیم پرداخت.
زاموفیلیا گیاهی همیشه سبز

زاموفیلیا ها گیاهانی با ریزوم ها و غده های متراکم میباشند. این ریزوم ها همان ساقه های زیر زمینی و پیاز مانند گیاه هستند که ریشه گیاه را تشکیل میدهند. با رشد بیشتر ریزوم ها در خاک، جوانه ها و پاجوش های جدیدی بوجود می آیند..

زاموفیلیا گیاهی همیشه سبز بوده و در برابر تنش های محیطی بسیار مقاوم میباشد. منظور از تنش های محیطی، عدم وجود نور کافی و آبدهی به موقع میباشد. همان طور که در ابتدا گفته شد خشک کردن این گیاه به مراتب از نگهداری آن ها سخت تر میباشد. برگهای زیبای زاموفیلیا دلیل اصلی محبوبیت این گیاه میباشد.
خرید گل آپارتمانی زاموفیلیا

اکنون که در حال خواندن این مقاله هستید، ممکن است به دنبال خرید گل آپارتمانی باشید، اما ندانید که چگونه باید یک گلدان آپارتمانی خوب انتخاب کرد؟ اصلا نگران نباشید گلمون کنار شماست تا با مشاوره و ارائه توضیحات کافی این دغدغه شما را برطرف کند.

هر آنچه که باید در مورد گیاه زاموفیلیا بدانید
هر آنچه که باید در مورد گیاه زاموفیلیا بدانید

صفر تا صد نگه داری زاموفیلیا

پس از آشنایی جزئی با زاموفیلیا به 11 مورد تاثیر‌گذار در نگهداری زاموفیلیا خواهیم پرداخت.

1) دما: بهترین دما رنج بین ۱۵ الی ۳۰ درجه در منزل میباشد در صورت گرم شدن بیشتر باید با اسپری برگها را آبپاشی کنید.

2) آبیاری: تنها دشمن این گل آبیاری زیاد میباشد زیرا این گیاه در ریشه های خود که به صورت ساقه زیرزمینی است آب جمع میکند و آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ان می شود. به طور کل هروقت خاک این گل کاملا خشک شد گیاه را دوباره سیرآب کنید در زمستان هم که هفته ای یکبار آب ندهید در صورت مشاهده اینکه آب بخار نمیشود یا خاک خشک نمیشود سریعا تهویه و نور گیاه را زیاد کنید و تا خشکی خاک آب ندهید !!

3) نور: این گل برای رشد مطلوب و شرایط ایده آل به جای روشن نیاز دارد ولی در مکانهای تاریک تر هم قادر به زنده ماندن و ادامه ی زندگی هست ولی برگها و ساقه برگ باریک میشود .باید مواظب باشید که اشعه آفتاب به برگ گیاه نخورد زیرا باعث سوختن آن میشود. نور زیاد باعث کلفت تر شدن ساقه برگها میشود و نور کم باعث نازک شدن آن ها میشود !

4) رطوبت: به لطف داشتن برگهای واکسی خود در برابر ازدست دادن آب از برگ و کمبود رطوبت مقاوم است در صورت امکان مکان دارای حدود ۵۰ درصد رطوبت به عنوان یک آپشن مطرح است و در رشد گیاه تاثیر بسزایی دارد ولی همانطور که گفته شد رطوبت یک آپشن است نه یک اجبار!!

5) خاک: به خاکی سبک با زهکشی عالی نیاز دارد مثلا خاک کاکتوس گزینه ی مناسبی برای این گل است

6) تغذیه: طبق تجربه این گل عاشق کودهای فسفر بالا و پتاسیم بالا میباشد یعنی بهتر است برای آن از کودهای گلدهی استفاده شود، فسفر وظیفه ریشه دهی در گیاه را دارد این گل هم چون که به جای ریشه ریزوم دارد عاشق فسفره و فسفر باعث میشود تعداد برگهایش زیادتر بشود!! حتما کودهای فسفر بالا و پتاس بالا را پای آن بریزید!!

7) تکثیر: تکثیر این گل زیبا با قلمه برگ و تقسیم ریزوم امکان پذیر است ولی باید یک ماهی برای ریشه زدن آن و یک ماه هم برای جوانه زدن و رشد آن صبر کنید شاید یکی از دلیل های گران قیمت بودن آن همین موضوع باشد.

8) آفت و بیماری: تقریبا آفتی ندارد و در راس هرم غذایی قرار دارد ولی پوسیدگی ریشه ناشی از آبیاری زیاد مهمترین بیماری آن است.

9) هرس: برگهای زرد شده و سوخته را بچینید و ساقه را در صورت پوسیدگی با چاقو از ته بچینید.

10) تعویض گلدان: قانون کلی گیاهان میگوید که هرچه گلدان تنگ تر شود رشد گیاه بیشتر خواهد بود مادامی که ریشه ها از ته گلدان بیرون بزند! اگر گلدان گیاه را بزرگ کنید رشدش به تاخیر می افتد زیرا وقت گل صرف پر کردن ریشه میشود و مدتی رشد شاخه ها به تاخیر می افتد و لی در صورت بیرون زدن ریشه ها با یک سایز بزرگ تر در بهار تعویض کنید.

11) گلدهی: به ندرت در خانه گل می دهد ولی به طور کلی اگر شرایط مناسب باشد در تابستان گلهایی شبیه دیگر گلهای خانواده ی آراسه به نام اسپادیکس میدهد.

مشکلات و بیماری‌های گیاه زاموفیلیا

چرا برگ های زاموفیلیا زرد میشوند و میریزند؟

اگر برگ‌های پایین زرد می‌شوند و می‌ریزند، کاملا طبیعی است. اگر ریزش برگ غیر طبیعی و زیاد است، علت در میزان زیاد آبیاری شما است.
چرا نوک برگ های زاموفیلیا قهوه ای شده اند؟

خشکی بیش از حد محیط نگهداری میتواند باعث قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها شود. رطوبت محیط را با روش‌های ذکر شده محیا کنید.
علت وجود شته روی برگ های زاموفیلیا چیست؟

در مواردی بسیار نادر، ممکن است شاهد شته روی زامیفولیا باشید. اگر گیاه شما در فصول گرم در فضای باز باشد، ممکن است این مشکل برایش پیش بیاید.برای شناسایی شته، باید به لکه‌های زرد‌رنگ روی برگ‌ها توجه کنید. شته‌ها بسیار ریز هستند. البته باید بدانید که دیدنِ تنها یک لکه زرد رنگ، دلیل بر بودن آن ها روی گیاه نیست.
برای از بین بردن شته های روی گیاه زاموفیلیا چه کار هایی باید انجام دهیم؟

اگر گیاه شما با شته آلوده شده است، چندکار را باید انجام دهید. ابتدا محلولی از صابون مایع و آب درست کنید و روی برگ‌ها اسپری کنید. کمی صبر کنید و سپس برگ‌‌ها را با آب تمیز کنید. برای جلوگیری از شیوع بیماری، برگ بیمار را قطع کنید.
کم رنگ شدن و نازک شدن برگ های زامیفولیا به چه علت است؟

جوانه های جدید گیاه زاموفیلیا، در ابتدا نازک و کم رنگ هستند و پس از رشد، مانند سایر برگ ها ضخیم خواهند شد. همچنین نور متوسط و کافی، باعث ضخیم شدن ساقه ها و برگ ها می‌شود. اما هر چه نور کمتر باشد، ساقه و برگ ها نازک تر خواهند شد. اگر محیط بدون نور است، بهتر است که همیشه لامپ کوچکی بالای سرش روشن بگذارید.
برای رفع پوسیدگی زامیفولیا، لازم است چه اقداماتی انجام دهیم؟

یکی از بیماری های زامیفولیا که حیات گیاه را به خطر می‌اندازد، پوسبدگی زامیفولیا است. اگر پوسیدگی هنوز به قسمتی از ریزوم نرسیده و قسمتی از آن سالم است، می توانید از طریق همان قسمت، زامیفولیا را تکثیر کنید.
سیاه شدن ساقه زامیفولیا به چه علتی است ؟

از بیماری های زامیفولیا می‌توان به سیاه شدن ساقه اشاره کرد. اگر منظورتان از سیاه شدن زامیفولیا ، پوسیدگی گیاه است احتمالا به دلیل آبیاری بیش از اندازه این مشکل پیش آمده. به گیاهتان اجازه بدهید تا خاکش کاملا خشک بشود .

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید