نکات قبل و بعد از خریدن گل و گیاه آپارتمانی
نکات قبل و بعد از خریدن گل و گیاه آپارتمانی

نکات قبل و بعد از خریدن گل و گیاه آپارتمانی

نکات قبل از خرید گیاه

قبل از خرید گلدان آپارتمانی باید به یک سری از مسائل دقت داشته باشیم. همه ما بر این باور هستیم که مراقبت و توجه به گیاه بعد از خرید آن آغاز میشود. اما نکاتی وجود دارد که باید قبل از خرید گیاه آن‌ها را بدانیم

گیاهان خانگی پیش از آنکه آنها را بخرید در گلخانه پرورش یافته اند که هوای آن گرم و مرطوب است. محیط خارج از گلخانه با محیط گلخانه خیلی فرق دارد. بنابراین، همواره گیاهان مورد نظر خود را از فروشنده ای معتبر تهیه کنید که آن گیاه را برای مقاوم شدن در برابر شرایط نامساعد آماده کرده باشد. اگر چنین همه گل ها شکفته باشد، شوک حاصل از بردن گیاه خریداری شده به محل جدید به حداقل می رسد.

البته انواع گیاهان خانگی را در هر موقع از سال می توان خرید، اما بهتر است واریته های گیاهان حساس و آسیب پذیر را بین آخر بهار و میانه پاییز خریداری کرد.

بعضی گیاهان را فقط می توان در زمستان خرید و در این صورت شما باید توجه خود را دو چندان کنید. گیاهانی که خارج از فروشگاه گذاشته می شوند یا روی سکوهای داخل فروشگاه قرار دارند بر اثر سرما آسیب خواهند دید، مگر آنکه از انواعی باشند که به دمای پایین مقاوم شده اند. انواع گیاهان نازک نارنجی آسیب پذیر را که خارج از محوطه فروشگاه قرار دارند نخرید و خیال نکنید که ارزان هستند.

نکات بعد از خرید گیاه

دقت کنید که گیاه به شکل مناسب پیچیده شده باشد. هدف از پیچیدن گیاه بین ورقه های نایلونی یا روزنامه، یکی محافظت برگهای شل و ول از آسیب های حمل و نقل و دیگر حفاظت گیاه از خشکی است. در زمستان حتی بخش بالایی ورقه پیچیده شده به دور گلدان نیز باید بسته باشد.

در زمستان، بردن گیاه ظریف آسیب پذیر به خانه وقتی پیاده هستید به همان اندازه نادرست است که در تابستان آن را در صندوق عقب اتومبیل بگذارید. وقتی با ماشین گیاه خریده شده را به خانه می برید، بهترین شیوه آن است که آن را در جعبه ای بگذارید و روی صندلی اتومبیل قرار دهید. دقت کنید که به برگها و ساقه های گیاه خش وارد نشود.

وقتی گیاه تازه خریده شده به خانه رسید، نیاز دارد که با وضعیت جدید خود سازگار شود. چند هفته اول آن را از تابش نور مستقیم خورشید دور نگه دارید و نگذارید خاک گلدان و هوای اتاق خشک شود. دقت کنید که آب اضافی هم به آن داده نشود.

در این موقعیت، از دست رفتن یکی دو برگ گیاه امری عادی است و بدترین کار ممکن آن است که برای انتخاب جای مناسب، جای گلدان هر بار عوض شود. بهتر است آن را در جای معتدل و دور از نور خورشید نگه دارید. بوته های گل دهنده گلدانی (مثل آزاله، مینا، سیکلامن) که هنگام داشتن گل در زمستان خریداری می شوند، به تیمارهای متفاوتی نیاز دارند. باید آنها را فورا در جای دائمی خود قرار داد و تا آنجا که مقدور است به آنها نور تاباند.

جاسازی گیاهان خانگی در گلدان

در دنیا هزاران گونه گیاه خانگی شناخته شده، اما به سختی می توان آنها را در جایی رویاند که محیط رشدشان در ظرف یا گلدان نامناسب باشد. متأسفانه واژه های «ظرف»، «گلدان» و « گلجا» هر یک در جای خود به درستی استفاده نمی شوند.همین موضوع اشکالاتی به وجود می آورد.

بهترین راه برای جلوگیری از بروز این مشکل این است که همه را گلدان بنامیم. گلدان را در شکل و اندازه های گوناگونی می توان دید، از کوچک ترین آن به اندازه ظرف تخم مرغ برای گیاهانی همچون بنفشه آفریقایی تا گلجای بزرگ به اندازه باغچه. باید توجه داشت که ظرف های غیر معمول (مثلا از پوست یا کنده درختان ) مستثنی هستند.

انواع گلدان ها
گلجا (Flower Box) :محلی است برای نگهداری بوته و گل سوراخ زهکش ندارد. می توان در آن چند بوته را کاشت یا چند گلدان دارای بوته را جا داد.

جاگلدانی

این نوع گلدان، سوراخ زهکش ندارد، آب از ته آن خارج نمی شود و برای نگهداری گلدان یا پنهان کردن آن به کار می رود.

گلدان

ظرفی است که به آن سوراخ زهکش دارد و برای یک یا چند بوته مناسب است. این نوع گلدان را باید در سینی یا زیر گلدانی گذاشت.

نکات قبل و بعد از خریدن گل و گیاه آپارتمانی
نکات قبل و بعد از خریدن گل و گیاه آپارتمانی

بیشتر از سفال (گل رس) یا پلاستیک درست شده است. بعضی از مردم این نوع و بعضی نوع دیگر را می پسندند. اما هر دو برای نگهداری گیاه مناسب اند. آب دادن به گیاهی که در گلدان سفالی یا پلاستیکی است، فرق می کند. بنابراین س عی کنید گلدان های خود را از یک نوع انتخاب کنید. وقتی گلدان ها را تعویض می کنید و مثلا گیاه را از گلدان سفالی کوچک به گلدان پلاستیکی بزرگ تر منتقل می سازید، توجه داشته باشید که نیازهای آبی آن گیاه مانند گذشته نیست.

همه گلدان های سفالی تقریباً به یک شکل هستند، اما گلدان های پلاستیکی در شکل های متفاوت و سطوح مختلف عرضه می شوند اگر اتاقی که گلدان ها را در آن قرار می دهید در زمستان گرم نمی شود، گلدان های عایق دار پلاستیکی مفید ترند.

کاشت گیاه نمونه در گلدان

مقایسه گلدان های سفالی و پلاستیکی
مزایای گلدان های پلاستیکی

سبک وزن هستند. معمولا در اثر ضربه نمی شکند.

بوته هایی که در این نوع گلدان کاشته می شوند به آب کمتری نیاز دارند.

در شکل های زیبا و رنگین در دسترس هستند.

به آسانی تمیز می شوند. نیازی به تراشیدن ندارند.

مزایای گلدان های سفالی

سنگین وزن هستند، احتمال واژگون شدنشان کم است.

غرقاب شدن گیاه در آن نامحتمل است زیرا به طور طبیعی سوراخهایی ریز برای خروج آب از بدنه دارند.

ظاهری طبیعی دارند. رنگ آنها تضاد سلیقه ها را بر نمی انگیزد.

نمکهای زیان آور را از خاک بیرون می فرستد.

اندازه گلدان

گلدان در اندازه های متفاوت در بازار هست؛ از قطر ۶ سانتی متر تا ۲۵ سانتی متر. هر بار که گلدان را تعویض می کنید، بهتر است قطر گلدان دوم نسبت به گلدان اول چند سانتی متر بیشتر باشد. لازمه این کار آن است که تعداد زیادی گلدان در اندازه های متفاوت در دسترس باشد.

هنگام تعویض گلدان، چنانچه خاک (کمپوست) مطلوب خریداری کنید و مقاله زیر را که در مورد انتخاب گلدان و نحوه عوض کردن خاک گلدان است را بخوانید، می توانید بسیاری از کارها را سر و سامان دهید. اگر گلدان بزرگ تر در اختیار ندارید، می توانید ریشه گیاه را پیش از کاشت کوتاه و از همان گلدان قبلی استفاده کنید.

بعضی مردم از دیدن گلدان سفالی و منظره طبیعی آن لذت می برند؛ مخصوصا وقتی وجود گیاه در اتاق اهمیت داشته باشد نه حالت تزئینی آن. اما تأثیر کلی اغلب نمونه های گیاهی، اگر آنها را در جاگلدانی قرار دهند، بیشتر می شود.

این جاگلدانی ها از مواد متفاوت ساخته می شوند. شکل و قیمت آنها نیز متفاوت است. شما می توانید جاگلدانی های سیمی، پلاستیکی، سفالی، چوبی، فایبر گلاس، نئی، و فلزی بخرید. اضافه بر این نوع جاگلدانی هایی که از فروشگاه ها خریداری می شوند، از وسایل خانگی معمول نیز می توان به عنوان جاگلدانی استفاده کرد، مثل ظروف مسی و کتری آب.

قانون مشترک و عمده برای جاگلدانی ها این است که بخش زیرین آنها یا به طور کلی همه قسمت هایشان باید آب بندی شده باشد. انتخاب جاگلدانی دامنه وسیعی دارد، اما باید مطمئن بود که شکل و سبک آن با شکل و سبک اتاق هماهنگی داشته باشد.

جاگلدانی های استوانه ای که از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند، در محیط های فوق العاده مدرن به فضا ابهت می دهند. سبک و اندازه جاگلدانی ها مهم اند. جاگلدانی، حداقل ۲ یا ۳ سانتی متر پهن تر از خود گلدان باشد. ارتفاع جاگلدانی نیز باید بیشتر از ارتفاع گلدان باشد و اینکه فاصله بین جاگلدانی و گلدان را چه باید کرد بستگی به نوع گیاه دارد.

تعادل
هدف از کاربرد جاگلدانی، ایجاد پایه ای برای زیبا کردن گیاهی است که در گلدان گذاشته شده است. زیبایی گلدان نباید با زیبایی گل و گیاه رقابت کند یا منظره گل و گیاه را تحت الشعاع قرار دهد.
گلجاها

کاشت گیاه در گلجا
جاگلدانی هایی که در بالا توضیح داده شدند، از لحاظ اندازه و شکل محدودیت دارند، زیرا باید گلدان هایی با ش کل های استاندارد را در خود جای دهند. اما گلجاها، چنین محدودیتی ندارند زیرا قرار بر این است که گیاه را از گلدان در آوریم و سپس آنها را به طور مستقیم در گلجاهایی بکاریم که از کمپوست پر شده اند.

تنها قاعده ای که رعایت می شود، آن است که گلجاها باید غیر قابل نفوذ باشند. گلجاهای سبدی باید آستر داخلی داشته باشند. گلجاهای چوبی را باید با مواد آب بندی پوشاند. به جز این محدودیت، گمان نمی رود قانون سفت و سخت دیگری در مورد گلجاها وجود داشته باشد.

انواع و اقسام گلجاها، مستطیل، گرد، و مربع از مواد سخت پلاستیکی و سایر موارد ساخته می شوند. گلجاهای سفالی لعاب دار فراوان هستند اما باید در مورد رنگ آنها دقت کرد که با دکوراسیون خانه هماهنگ باشد. احتمالا به گلجای خمرهای معمول ترین گلجاهاست. کاشت گیاه در این نوع گلجاها با قواعد کاشت گیاه در گلجاهای دیگر فرق می کند. به جای کمپوست، در این گلجاها مخلوط پیت، زغال چوب، و صدف جانوران دریایی مصرف می شود و به جای گیاه، پیاز در حال خواب قرار دارد

برای رویاندن گیاه در گلجاها یک مسئله مهم را باید در نظر گرفت: اینکه راهی برای خروج آب اضافی وجود ندارد و این موضوع به معنای غرقابی شدن است، مگر آنکه در آب دادن به گل ها دقت کنید. این مشکل در مورد گلجاهای کوچک، جدی است؛ باید سوراخ هایی را در ته گلجاها تعبیه کرد و زیر آنها را سینی یا زیر گلدانی گذاشت.

 

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید