نکاتی در مورد نگهداری و مراقبت از کاکتوس
نکاتی در مورد نگهداری و مراقبت از کاکتوس

نکاتی در مورد نگهداری و مراقبت از کاکتوس

کاکتوس های از جمله گل های زینتی هستند که سمبل مقاومت و ایثار در برابر شرایط سخت می باشد. به همین دلیل افراد زیادی هستند که از این گل در خانه استفاده می کنند و از زیبایی های طبیعی آن لذت می برند. هر چند با داشتن خصوصیات مقاومتی بالا در کاکتوس احتیاجی نیست که زیاد از آن نگهداری کنیم، اما چند اصل ساده و مهم در خصوص نگهداری و تقویت کاکتوس وجود دارد که می بایست به آن توجه شود.

نکات مربوط به نگهداری و تقویت کاکتوس

چند اصل ساده اما بسیار مهم در خصوص تقویت کاکتوس موجود است که با دانستن نکات مربوط به آن می توان برای همیشه از این گل استفاده کرد و آن را برای خود رشد داد. این موارد شامل دما، نور، خاک و تعویض گلدان است که در ادامه در خصوص آن ها توضیحاتی ارائه کرده ایم.

تعویض گلدان برای نگهداری کاکتوس

اغلب اوقات نیازی به تعویض گلدان جهت نگهداری و تقویت کاکتوس نداریم، اما اگر گلدانی که کاکتوس در آن قرار گرفته دل شما را زده و می خواهید تنوعی در زیبایی این گل اضافه کنید، پس بهتر است چند نکته را در هنگام جابجایی کاکتوس مورد توجه قرار دهید تا نگهداری کاکتوس به بهترین شیوه انجام شود.

1-به هیچ عنوان از بیلچه برای خارج کردن گیاه کاکتوس از گلدان قبلی استفاده نکنید، انجام دادن چنین کاری باعث آسیب زدن به ریشه کاکتوس می شود و اگر ریشه آسیب ببیند دیگر شاهد رشد گل نخواهیم بود. بهترین راه شکستن گلدان قبلی است و سعی کنید پس از شکستن گیاه را به آرامی از آن جدا کنید.
2-پس از آن مقداری خاک را بر روی گلدان جدید اضافه کنید، سپس اطراف ریشه گیاه را با خاک مناسب بپوشانید.
3-زمانی که کاکتوس به گلدان جدید منتقل شد، رعایت کردن نکاتی در نگهداری و تقویت کاکتوس از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. سعی کنید تا یک هفته این گل را به دور از نور شدید آفتاب قرار دهید، هم چنین به همان مقدار در طول هفته آبیاری کنید و نیازی نیست که روش آبیاری خود را برای گلدان جدید تغییر دهید.
4-اما بسیاری از ما سوال می کنند که مناسب ترین فصل سال جهت تعویض گلدان برای کاکتوس چیست؟ پاسخ دادن به این سوال را باید به فصل هایی تعمیم دهیم که گیاه در حال رشد هست و به هیچ عنوان در فصل بهار و تابستان که کاکتوس در حال رشد است، گلدان آن را تغییر ندهید و بهترین فصل همان زمستان است.

نکاتی در مورد نگهداری و مراقبت از کاکتوس
نکاتی در مورد نگهداری و مراقبت از کاکتوس

روش آبیاری جهت نگهداری و تقویت کاکتوس

روش آبیاری در نگهداری و تقویت کاکتوس از اهمیت زیادی برخوردار است. فصل های آبیاری را به دو بخش برای کاکتوس تقسیم بندی می کنیم. نخست فصولی که کاکتوس در حال رشد است و در این زمان باید دو برابر موردی که کاکتوس در حال استراحت است آن را آبیاری کنیم.

اما روش خاصی برای تعیین میزان آبی که کاکتوس نیاز دارد وجود ندارد، ولی به صورت تجربی این اصل از اهمیت زیادی برخوردار است که در هنگام آبیاری مراقب خارج شدن آب باشید و سعی داشته باشید در هر بار آبیاری تمامی سطح خاک خیس نشود. اما این که چگونه تعیین کنیم که خاک خیس شده است یا خیر می توان از یک خلال دندان استفاده کنیم و آن را در خاک فرو ببریم، اگر سطح خلال دندان نم داشته باشد آبیاری را متوقف می کنیم.

افزودن کود برای تقویت کاکتوس

معمولا از کودهای کم ازت برای تقویت کاکتوس استفاده می شود، کودهای که در طول مدت زمان نسبتا زیاد خود را در سطح خاک رها می کنند بهترین شرایط را برای نگهداری و تقویت کاکتوس دارند. هم چنین در فصل های سرد سال هر سه یا چهار ماه یکبار این کود را به خاک آن اضافه کنید. اما در فصل های گرم سال به خصوص در تابستان، تنها یک بار احتیاج داریم که این کود را به خاک اضافه کنیم.

شرایط نور محیط برای نگهداری کاکتوس

اما این گل به دلیل شرایط خاصی که دارد در طول روز به نور شدید احتیاج دارد، پس سعی کنید همیشه این گل را در قسمت جنوبی خانه قرار دهید تا در طول روز نور کافی به آن بتابد. هم چنین نور مصنوعی می تواند به عنوان یک مکمل جهت نگهداری کاکتوس مورد استفاده قرار گیرد.

مشکلات نگهداری و تقویت کاکتوس

شاید اگر مطالب بالا را با دقت مطالعه کند متوجه می شوید که مشکلاتی بر سر راه افرادی که می خواهند در محل سکونت خود از کاکتوس استفاده کنند وجود دارد. یکی از این مسائل آبیاری بیش از حد کاکتوس است که اگر به این اصل توجه کافی نشود گیاه آسیب می بیند و دیگر شاهد رشد آن نخواهیم بود، زیرا دیگر ریشه این گیاه می پوسد.

اما ان اصل تنها مشکل مربوط به نگهداری و تقویت کاکتوس نیست. آفت های معدودی برای کاکتوس وجود دارد که ممکن است رشد گیاه را با مشکل مواجه کند. بهترین اصل این است که در هنگام خرید این گل به سطح روی کاکتوس توجه کنید که آفتی بر روی آن وجود نداشته باشد یا لانه کرده باشد. اگر چنین وضعیتی را در گیاه خود مشاهده کردید می توانید با کمی حشره کش این آفت ها را از بین ببرید.

انواع کاکتوس

در حالت کلی دو نوع کاکتوس داریم. چرا این دو نوع را باید بشناسیم و شناسایی آن چه تاثیری در نگهداری و تقویت کاکتوس دارد؟ در واقع کاکتوس عمودی و کاکتوس گرد وجود دارد که در هنگام خرید گلدان برای کاکتوس باید توجه کنیم کدام یک از این کاکتوس ها را خریداری کرده اید. اگر کاکتوس عمودی خریده اید برای انتخاب گلدان می بایست توجه کنید که دهانه گلدان به اندازه نصف ارتفاع کاکتوس باشد. و اگر کاکتوس گرد خریده اید می بایست از گلدانی استفاده کنید که به اندازه 5 سانتی متر پهن تر از خود گیاه باشد. این ها نکاتی است که در نگهداری و تقویت کاکتوس از اهمیت زیادی برخوردار است.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید