دمبرگ نخلهای بادبزنی بلند به دسته ای از برگچه هایی منتهی می شوند که مجموع آنها از نظر ظاهری شبیه بادبزنی بزرگ است و به همین دلیل با نام نخل بادبزنی خوانده می شود. این گیاه در گلدان منظره ای بسیار دلپذیر ایجاد می کند و می توان به دلیل رشد نسبتا آهستهای که دارد سالها آن را در گلدان نگهداری کرد.

تفاوت پالم بادبزنی مکزیکی با پالم بادبزنی کالیفرنیایی

اگرچه این دو نوع پالم بادبزنی شباهتهای بسیار زیادی دارند اما تفاوتهایی نیز از نظر ظاهری با یکدیگر دارند که به شکل خلاصه در ادامه آورده شده اند.

تفاوت طول: مکزیکی (حداکثر 25 متر) بلندتر از کالیفرنیایی(حداکثر 23 متر)- تفاوت قطر تنه:  مکزیکی (60-30 سانتیمتر) باریکتر از کالیفرنیایی ( 120-60 سانتیمتر) – تفاوت شکل تنه:  تنه مکزیکی می تواند انحنا داشته باشد اما تنه کالیفرنیایی کاملا مستقیم رشد می کند.- تفاوت عرض برگ :در مکزیکی 120-90 سانتیمتر و در کالیفرنیایی 180-120 سانتیمتر- تفاوت رنگ دمبرگ:دمبرگ در مکزیکی سبزرنگ است اما حاشیه هایی قهوه ای قرمز دارد اما در کالیفرنیایی سبز ساده است- تفاوت در طول دمبرگ: دمبرگ در مکزیکی 150-90 سانتیمتر و در کالیفرنیایی 180-90 ساننتیمتر است – تفاوت رنگ برگها: در مکزیکی سبز روشن و در کالیفرنیایی کمی تیره تر-  تفاوت تعداد فیبرهای کرم رنگ اطراف برگها : در مکزیکی کمی تا متوسط که با افزایش سن برگ می ریزند و در کالیفرنیایی متوسط تا بسیار زیاد- تفاوت تیغ دار بودن دمبرگ : در مکزیکی تیغ دار که بسیار تیز است اما در کالیفرنیایی یا ندارد و یا برنده و تیز نیست– تفاوت رنگ در قسمت اتصال برگچه ها به دمیرگ: در مکزیکی ته مایه ای از قهوه ای قرمز و در کالیفرنیایی سبز ساده – تفاوت سرعت رشد : مکزیکی بسیار سریع رشد می کند اما کالیفرنیایی سرعت رشد متوسطی دارد – تفاوت تحمل خشکی : مکزیکی خشکی را به خوبی و کالیفرنیایی بسیار عالی تحمل می کند- تفاوت تحمل شرایط مرطوب: مکزیکی شرایط مرطوب را به خوبی و کالیفرنیایی تحمل چندانی ندارد و در این مورد ضعیف است -تفاوت تحمل گرما:  مکزیکی بسیار خوب اما کالیفرنیایی عالی است.

آبیاری: اصولا نخلها کم آبی را به خوبی تحمل می کنند اما اگر خواهان رشد بهینه این گیاه هستید باید به شکل منظم آنان را آبیاری کنید. بهترین روش آبیاری این گیاهان این است که ابتدا سطح خاک را بررسی کنید و در صورتی که متوجه از دست دادن رطوبت سطح خاک و خشک شدن نسبی آن شدید گیاه را آب دهید. آبیاری بیش از اندازه و عدم خروج آب اضافی از خاک یکی از دلایل شیوع پوسیدگی ریشه است  و به همین دلیل در طی فصول سرد از میزان آبیاری کم کنید.  استفاده از آب ولرم در زمان آبیاری به رشد این گیاهان کمک می کند. لازم به ذکر است که  پالم بادبزنی مکزیکی  در مقایسه با پالم بادبزنی کالیفرنیایی به رطوبت هوای بیشتری در هوا نیاز دارد و بنابراین در مناطق ساحلی رشد بهتری خواهد داشت در حالیکه پالم بادبزنی کالیفرنیایی هوای خشک را بهتر تحمل می کند و اصلا به همین دلیل با نام پالم بادبزنی صحرایی نیز شناخته می شود زیرا در حاشیه مناطق صحرایی نیز دوام بیشتری دارد و به زندگی خود ادامه می دهد.

نور: همانند تمامی نخل ها به مکانی روشن با نور مستقیم آفتاب نیاز دارند البته مکانهای نیمه سایه را نیز در برخی از مواقع سال تحمل کرده و مشکلی برای آنان بوجود نمی آید.

دما: اگرچه پالم بادبزنی کالیفرنیایی دما را تا 10- درجه سانتیگراد و پالم بادبزنی مکزیکی دما را تا 7- درجه سانتیگراد تحمل می کند اما این به معنی آسیب نرسیدن به برگهای آنان نیست در چنین شرایطی برگها ممکن است سیاه شوند و از بین بروند. بهترین دما برای آنان بالای 10 درجه سانتیگراد تا حدود 30 درجه سانتیگراد است. البته این گیاهان در برابر گرما مقاوم هستند و در صورت آبیاری مناسب در طی روزهای گرم حتی تا بیش از 40 درجه را نیز به خوبی تحمل می کنند. نمونه پالم بادبزنی کالیفرنیایی حتی تا 50 درجه سانتیگراد را نیز تحمل می کند. اصولا هوای گرم یکی از شرایط رشد سریع این گیاهان است.

معرفی نخل بادبزنی ( اریکا پالم )

خاک: در خاکی غنی با زهکش خوب بهترین رشد را می کنند اما اصولا تمامی انواع خاک را تحمل کرده و رشد می کنند. می توان از یک قسمت خاک برگ+یک قسمت خاک معمولی باغچه و یا دو قسمت پیت موس+ یک قسمت شن و یا پرلایت برای کاشت این گیاه استفاده کرد. در صورت نیاز به تعویض گلدان این کار را در اوایل فصل بهار انجام دهید. همچنین اگر گیاه آنقدر بزرگ شده است که تعوض گلدان کار سختی است می توانید سطح رویین خاک را به ضخامت 7-5 سانتیمتر با خاک تازه و غنی عوض کنید. هر ماه نیز می توان از کودهای محلول مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کرد .

تکثیر: این گیاهان گل، میوه و بذر تولید می کنند و از بذر آنان می توان برای تکثیر استفاده کرد. بذرها در طی دو ماه جوانه می زنند. البته قبل از کاشت بذر بهتر است که پوشش نرم اطراف بذر برداشته شود تا جوانه زنی بذر آسانتر صورت گیرد. برای کاشت بذر می توان از مخلوط یک قسمت پیت + یک قسمت پرلایت و یا هر ترکیب سبک دیگری که رطوبت را در خود نگه می دارد استفاده کرد. بذرها را طوری در خاک بکارید طوری که کمی از سطح آنان دیده شود. اگر گلدان را در زیر تابش نور آفتاب قرار می دهید هر روز آنر آبیاری کنید تا خاک خشک نشود. این کار را باید برای یک الی دو ماه انجام دهید. بعد از سبز شدن بذرها باید گلدان را به مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب انتقال داد تا زمانی که گیاهچه ها حدود جهار بر گ داشته باشند. سپس می توان آنان را در صورت لزوم به گلدانهای جداگانه و مستقل انتقال داد. گیاهان جوان را در طی سال اول کوددهی نکنید بخصوص اینکه نیتروژن فراوان آنها را خواهد کشت.

آفات و بیماری: حشرات سپر دار در درختان جوان می توانند مشکلاتی را ایجاد کنند. بلایت دمبرگ petiol Blight با قارچ Cocoicola californica یکی از بیماریهای این گیاه است . البته قارچهای دیگری نیز می توانند این بیماری را در نخلهای بادبزنی بوجود آورند و علائم معمولا ابتدا در برگهای پایینی گیاه ظهور می کند و حاشیه دمبرگ ابتدا قهوه ای رنگ می شود و سپس برگ شروع به خشک شدن می کند.برگچه ها نیز از یک طرف مجموعه علائم خشکی را نشان می دهند.علائم این بیماری با پوسیدگی فوزاریومیFusarium wilt  شباهت دارد و در پوسیدگی فوزاریومی نیز خشکیدگی و از بین رفتن یک طرف برگ مشاهده می شوند.

هرس: با رشد این گیاه برگهای پایین زرد می شوند و باید آنان را از نزدیکی تنه قطع کرد. هیچگاه برای آنکه گیاهتان تنه بلندتری بیابد، برگهای سبز را قطع نکنید. این کار به ضرر رشد و شادابی گیاه خواهد بود. صبر کنید . با گذشت زمان و به شکل طبیعی برگهای پایینی زرد و خشکیده می شوند و می توان آنها را قطع کرد.

سفارش و ارسال فوری انواع گل و گیاه از بهترین گل فروشی های ایران

شهر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید